DOLAR 31,1482 % 0.14
EURO 33,8504 % 0.14
STERLIN 39,5752 % 0.21
FRANG 35,4407 % 0.27
ALTIN 2.036,61 % 0,22
BITCOIN 1.788.335 7.092

Başkan İlgezdi; “Depremde Ataşehir’in yüzde 70’i yıkılır ”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Başkan İlgezdi; “Depremde Ataşehir’in yüzde 70’i yıkılır ”

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir Belediye Meclisi Ekim ayı ilk toplantısında yaptığı konuşmada önemli açıklamalar yaptı.

Ataşehir Belediye Meclisi Ekim ayı ilk toplantısını 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, depremin İstanbul’un bir gerçeği olduğunu vurgulayarak; “Olası İstanbul depreminde İstanbul’un yüzde 70’i yıkılır. Ataşehir’in de yüzde 70’i yıkılır. 25 yıldır İstanbul’u ben yönetmiş olsaydım Ataşehir’in bütün planları çıkmış, bütün sorunları çözülmüş olurdu. Planlarla ilgili söylediklerimin arkasındayım. Biz söylediğimiz sözün arkasındayız” dedi.

Ak Parti Meclis Üyesi Şerafettin Bal, Prestij Caddesi ile ilgili yaşanan bir örnekten yola çıkarak Küçükbakkalköy’deki Prestij Caddesi’nin hala kapalı araç trafiğine olduğunu, hasta için gelen Ambülansın uzun süre içeri girecek giriş kapısını aradığını, bu durumun hastaların aciliyeti düşünüldüğünde sağlık açısından önemli sonuçlar doğuracağını dile getirerek çözüm bulunmasını istedi.

Şerafettin Bal’ın dile getirdiği Prestij Caddesi ile ilgili sorunu için kendisine teşekkür eden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, konu ile ilgileneceğini ve çözüme kavuşturacağını söyledi.

Deprem gerçeğinin her kes tarafından kabul edilmesi gerektiğini vurgulayan Ak Parti meclis Üyesi Bayram Varol Ataşehir ’deki yapıların %70’inin riskli olduğuna dikkat çekerek ; “Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin geriye dönerek artık mazeret göstermemesi gerekir. Seçim meydanlarında İBB’yi alırsak CHP’yeAtaşehir planlarını 6 ayda çıkarırım diyen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi aradan sekiz ay geçmesine rağmen söylediklerini yerine getirmediğini görüyoruz. İBB Başkanlığı CHP’ye geçtiğine göre bir an evvel planları çıkartarak bölge insanının güvenli yapılara kavuşturulması gerekir” dedi.

Ataşehir’in sorununun çözümüne yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydeden Battal İlgezdi, Ataşehir’in birçok sorunun Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun büyük katkıları ile çözüleceğini ifade ederek Yenisahra İmar Planlarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “ Yenisahra ve Barbaros mahallelerine ruhsat veriyorum. Arzu eden gelsin ruhsatını alsın, inşaatını yapsın. Hangi firma ile anlaşmışsanız o firma ile gelin plan notları gereği ne ise onu yaparız.”

Mustafa Kemal ve Âşık Veysel’e 1,5 emsal verilirken yaşanan adaletsizliğe dikkat çeken Başkan İlgezdi Konuşmasında; “Biz söylediğimiz sözün arkasındayız. Şuanda Yenisahra Barbaros’a 2,5 emsal verilmesine rağmen Mustafa Kemal ve Âşık Veysel’e 1.5 emsal verildi. Ne farkı var? Sadece oradakiler Cumhuriyet Halk Partisi’ne yüzde 75 oy veriyor diye 1,5 verdiler. Biz o dönemde söyledik; bu doğru bir iş değil. Adaleti sağlayalım. Yani, Yeni Çamlıca mahallesinde sorunlar var. O zaman oraya 1 emsal verelim. Başka yere 3 emsal verelim. Böyle bir şey yok. Biz adil davranacağız. Bize oy verdi – vermedi diye mahallelere farklı imar vermeyeceğiz. Teknik başkan yardımcısı arkadaşım, planlama müdürleri arkadaşlarım Büyükşehir ile organize çalışıyor. Mustafa Kemal ve Âşık Veysel planları müdürlüğe iade edildi. Şu anda kurulan komisyon aynı Yenisahra ve Barbaros’taki gibi 2,5 emsal olarak çalışmalar devam ediyor” İfadelerini kullandı

Ataşehir’in mülkiyet sorunu ile öne çıkan mahallesinin sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaların da sürdüğünü kaydeden Battal İlgezdi, sorunun Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun büyük katkıları ile çözüleceğini ifade ederek; “Yeni Çamlıca ile ilgili tapu, mülkiyet sorunu var. Bu konuyla ilgili Sadık Bey ile gittik görüştük. Yıllardır verilmeyen yetki yazısını ilçe belediyesine alacağız. Mülkiyet çalışmasını bitireceğiz. Daha sonra da imar ile ilgili çalışmaya başlayacağız” dedi.

İlgezdi, yargı tarafından iptal edilen İçerenköy ve Küçükbakkalköy planlarının da yeniden yapılacağı söyleyerek; “İçerenköy, Küçükbakkalköy planları bildiğiniz gibi mahkeme kararıyla iptal edildi. Orayla ilgili plan hazır… Çok gereksiz şekilde vatandaşların mülkiyetine farklı şeyler konmuş. Bir değerlendirme yapacağız. Vatandaşın mülkiyet ile ilgili sorununu çözeceğiz. Bölgenin planları da şu anda hazırlanıyor. İçerenköy planlarında mevcut camiler dışında 16 adet cami vatandaşın yerlerine yerleştirilmiş. Okul alanı ayrılmamış. Bunların hepsini değerlendirerek sağlıklı bir plan ortaya çıkaracağız” bilgisini verdi.

Su havzası olduğu gerekçesi ile yıllardır imar planının adının bile gündeme gelmediği Ferhatpaşa Mahallesini rahatlatacak haber veren Battal İlgezdi, yine Büyükşehir’in katkıları ile sorunun çözüme kavuşacağının altını çizerek; “Ferhatpaşa ile ilgili de yoğun bir çalışma yapıyoruz. Ferhatpaşa dâhil bütün planları çıkaracağız. Bu konuda hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bir avantajı var. Sayın Başkan belediyecilikten geliyor. Aynı sıkıntıları kendi de görmüş” diyerek bir müjdeyi daha vermiş oldu.

Başkanın konuşmasından sonra gündem dışı konuşmaların sona ermesi gerekirken Ak Parti Grup Başkanı Av.M.Naim Yağcı’nın ısrarı üzerine kendisine verilen söz sonucunda, imar planları ile ilgili geçmiş dönemde çok çıkması için çok uğraştığını, Başkan bu konuda gerekli girişimlerde bulunmadığını dile getirerek yaptığı eleştirilere cevap için ikinci kez kürsüye gelen Ataşehir Belediye başkan Battal İlgezdi, ben imar planlarının çıkması için çok uğraştım ama seni bilmem diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Yenisahra Barbaros ile ilgili de bir inceleme daha yapıyoruz. İmar planlarından sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ile konuştum. Yenisahra Barbaros planlarını revize yapacağız. Öyle plan olmaz. Kat otoparkları yapmışlar. Kimin malına koyuyorsun otoparkı. Devletin yerleri var. Onlara yapın. İmar planlarının Büyükşehir’de hazırlıkları, çalışması yapılıyor. En kısa zamanda Ataşehir mahallelerinin planları çıkacak. Plansız mahalle kalmayacak. İmar ile ilgili sorunlar çözülmüş olacak. Yeni Çamlıca’nın da ellerinde imkânlar olmasına, koşullar uygun olmasına rağmen belediyenin, muhtarlıkların içinde olduğu sorun 25 yıldır çözülmedi. Çünkü kendi elleriyle orayı batırdılar. Vatandaşı mağdur ettiler. Yeni Çamlıca Mahallesi’nin sorununu bu dereceye ben mi getirdim. O dönemde kim yönetiyordu? TOKİ, devlet, Büyükşehir elinizdeydi, niye çözmediniz? Ben Allah’ın izni, Büyükşehir Belediyesi’nin büyük katkısıyla o sorunu da çözüyorum, haberiniz olsun.”

Yenisahra ve Barbaros Mahallelerine neden hizmet götürülemedi diye yapılan eleştirilere de, planlar bugün yarın çıkacak diye israftan kaçındık ve mahallelere sınırlı hizmet götürdüklerini söyledi.

İlgezdi konuşmasının sonunda; “Artık mazerette kalmadı. Mazeret üretmiyorum. Biz başladık çalışmaya, planları çözüyoruz” dedi.

Gündem dışı konuşmaların tamamlanması ile birlikte gündemin görüşülmesine geçildi. Gündemdeki 5 maddeye ek olarak 3 maddenin gündeme alınması oylanarak kabul edildi.

Gündemdeki 1, 3, 4, 6, 7 ve 8. Maddelerin ilgili komisyonlara, 5. Maddesini müdürlüğüne iadesine ve 2. Maddenin de teklif kararı olarak oylanarak oy birliği ile kabul edildi.

Gündemde başka görüşülecek madde kalmadığından oturumu yöneten 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ, 10 Ekim Perşembe günü saat 17.00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

YORUM YAP