DOLAR 31,1511 % 0.15
EURO 33,7966 % -0.04
STERLIN 39,4941 % 0.01
FRANG 35,4030 % 0.16
ALTIN 2.038,74 % 0,33
BITCOIN 1.779.100 9.867

Ataşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı İlk Toplantısı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ataşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı İlk Toplantısı

Ataşehir Belediye Meclisi Kasım ilk toplantısını Pazartesi akşamı gerçekleştirdi

Ataşehir Belediye Meclisi Kasım ayı 1. Birleşiminde 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ başkanlığında toplanarak gündemdeki konuları görüştü.

Ataşehir Belediye Meclis toplantısına katılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Ataşehir’i ziyaret etmesi nedeniyle yapılan toplantıya Ak Parti Meclis üyelerinin de katılmasını beklerdik. En azından Ataşehirle ilgili düşüncelerini orada ifade etmelerini isterdim diyerek sitem etti.

CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz “ Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81.Yıldönümü nedeniyle minnetle, hasretle, saygıyla, sevgiyle andığımızı ifade etmek istiyorum” dedi.
 
Ak Parti Grup Başkanı Av.M. Naim Yağcı da; “ Her zaman olduğu gibi meclis toplantımızın hayırlara vesile olmasını istiyorum. Evlatları için nöbetlerini kararlılıkla sürdüren Diyarbakırlı anneleri selamlıyorum. Cumhuriyetimizin 96’ıncı yılını kutladık. Bu manada aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramını bir kez daha tebrik ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu mücadelenin lideri olan ve 10 Kasım 1938 tarihinde ebediyete göç eden kurucu meclisimizin ve Cumhuriyetin kurucu Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölüm yıldönümünde yâd ediyorum. Ayrıca 8 Kasım Mevlit Kandilini ve 24 Kasım öğretmenler gününü kutluyorum” dedi.
 
Ak Parti Grup Başkanının konuşması üzerine söz alan CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz; “Cumhuriyet kutlamalarında Ak Parti Grup Başkanını görmek isterdik ama yoktu. 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayacağız Naim Yağcı beyi de bu kutlama programında görmek istiyoruz” diyerek davet etti.

Gündem dışı konuşmaların ardından gündem de bulunan maddelerden 1-2-4-5 ve 7’inci maddeler ilgili komisyonlara havalesine oybirliğiyle, 3’üncü madde teklif kararı olarak kalmasına oyçokluğuyla karar verildi. Gündemde bulunan tek rapor komisyondan geldiği şekliyle oy birliğiyle kabul edildi.

Gündem de görüşülecek başka madde kalmadığından Başkan Vekili Sevgi Uluğ, 07.11.2019 Perşembe günü saat 17.00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

BAŞKAN İLGEZDİ GAZETECİLERE AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını basın mensupları ile paylaştı.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Belediye Başkan Yardımcıları Abdullah Der ve Sadık Semih Kayhan ile basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Battal İlgezdi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “10 yıldır hiç kimse bizi ziyaret etmeyi bırakın hatırımızı bile sormadı. İBB Başkanımız bugün kendi ekibiyle birlikte geldiler. Bizde kendi ekibimizle beraber Ataşehir’in sorunlarını masaya yatırdık. En öncelikli sorunumuz olan imar planlarını, Yeniçamlıca’nın mülkiyet sorununu, ihaleleri yapılan spor komplekslerini, metro ve dere yataklarını konuştuk. Başkanımızda bu konularla ilgili bir çalışma başlatılmasını isteyerek, 40 gün sonra tekrar bir araya gelindiğinde nelerin yapıldığını nelerin yapılacağını tekrar görüşeceğiz.

İlk etapta Ataşehir’in girişinde yer alan Fen İşlerinin garajını oradan kaldıracağız. Kentsel Dönüşüm ve imar planlarıyla ilgili tüm planları masaya yatırdık ve takvim çalışmaya başladı. İmar planları yetkisinin bügün birkez daha İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde olduğunu gördük. Başkanımız gerekli talimatları vererek 40 gün sonra geldiğimde belli yerlerin ve belli sorunların çözüldüğünü görmek istiyorum dedi. Ben Sayın Başkanımıza güveniyorum. Kendisi de Belediye Başkanlığı yaptı aynı sıkıntıları yaşadı. Sorunları en kısa sürede çözeceğiz” dedi.

Ataşehir’in bir diğer sorunu olan hal’in durumunun ne olacağının sorulması üzerine Başkan İlgezdi; “Hal biraz sıkıntılı. Hal ile ilgili hem Büyükşehir hem de bizim arkadaşlarımız detaylı bir rapor hazırlayacaklar. Çünkü Hal’le ilgili detaylı bir plan yok ortada. Hal için ciddi bir maliyet koymuşlar ama sadece harfiyatı bir yerden alıp diğer tarafa dökmüşler. Belediyeden ciddi bir harfiyat parası almışlar. Yani ortada Hal’le ilgili düzgün yapılmış hiç bir şey yok. Bu hal buradan bugün olmasa bile eninde sonunda gidecek. Burası Ataşehir için bir kangren ve en kısa sürede çözülmesi gerekiyor” dedi.

Ataşehir’de bulunan İçerenköy ve Esatpaşa spor komplekslerinin durumunu sorduğumuzda, Başkan İlgezdi; “Buraların ihaleleri yapılmış sadece bir tanesinde düzeltilmesi gereken bir durum var. En kısa sürede buraların yapımına da başlanacak” diyerek sorumuzu yanıtladı.

Ataşehir Atatürk Mahallesinde bulunan Fıskiyeli Parka yapılması planlanan cami ve Kültür Merkezi içinde Başkan İlgezdi, oraya Kültür Merkezi yapmayacaklarını Parkı güzelleştireceklerini, oraya bir havuz yapacaklarını belirtti.

İmar İskan Bloklarıyla ilgili Başkan İlgezdi; “İstanbul’da bir deprem bekleniyor ve bu binalar parmağınızla dokunsanız yıkılacak konumda. Bir türlü yetkimiz olmadığı için sorunu çözemedik. Bu konu Bakanlığın sorumluluğunda. Bakan bize ne talimat verirse biz o talimatı vatandaşımıza da anlatıp uygularız.  Bakanlık el atmadan bu sorunun çözülme şansı yok. Orada ki alanın tamamı devlete ait. Bu bölgeyle ilgili Bakanlıkla görüşmelerimiz devam ediyor. Öyle zannediyorum ki ortak bir anlayışla Bakanımızla beraber bu sorunu da çözeceğiz”.

Yeniçamlıca Mahallesinin mülkiyet sorununun 2020 Haziran ayına kadar çözülmesi gerektiğini belirten Başkan İlgezdi; “ Başkanımız bu konuyla alakalı talimat vererek, hemen bir masa kurulup bu sorunun çözülmesi talimatını verdi. Yeniçamlıca Mahallesinin hem mülkiyet sorunu, hem de imar sorunu çözülüyor. İnanıyorum ki Sayın Başkanımız verdiği sözün gereğini yapacak ve en kısa sürede Ataşehir’in imar sorunu çözülecek” diyerek, Ataşehirlilere müjdeyi verdi.

Kaynak: istanbulumgazetesi.com.tr

 

YORUM YAP