DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.028,37 -1.201

Ardahan’da Yapılan Ağaç Kesimine Kim Dur Diyecek?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Ardahan’da Yapılan Ağaç Kesimine Kim Dur Diyecek?

Ardahan Göle İlçesinde son yıllarda yapılan Ağaç kesimi bölgede yaşayan vatandaşların tepkisine yol açtı.

Göle ilçesine bağlı Köprülü Beldesi, Serinçayır Köyü, Samandöken Köyü ve Günorta Köyü Yayların bulunduğu Ormanlık alanda gerek Orman İşletme müdürlüğü’nün yaptığı ağaç kesimi, gerekse kaçak olarak yapılan ağaç kesimi büyümeleri yaklaşık 100-150 yıl bulan bölgeye özgü Meşe Ağaçların azalmasına sebep oluyor.

Serinçayır Dernek Başkanı Serhat Deli’nin sosyal medyada Ağaç kesimine yönelik tepkisine destek geldi. Alınan bilgilere göre 10 Temmuz’da İstanbul Göle Dernekler Federasyonu, İstanbul Göle Derneği, Göle Kadın Meclisi, Köprülü Derneği, Serinçayır Derneği ve Köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç ile birlikte Erzurum Bölge Orman İşletme Müdürlüğü’nü ziyaret edip Ağaç kesimine yönelik tepkilerini belirtecekler.

Göle Kadın Meclisi Başkanı Türkan Deli’nin sosyal medyada yaptığı açıklama şöyle:

Ağaçsız memleket duvaksız geline benzer. Eğer birde meşe ağaçlarıysa dahada anlam ve önem arz ediyor. Bir ağacın yetişmesi için çeyrek asırı sabırla inatla beklemek gerekiyor.Ağaç geçmişi geleceğe bağlar. Size sabrı öğretir. Beraber yaşamanın faydalı olmanın zevkini verir.
Ama yok etmek ise sadece dakikalar içerisin akciğerlerimizin oksijen deposunu yok edebiliyoruz. Oksijen depolarımızın ve kuzey anadolu dağlarının muhteşem güzelliklerinin yok edilmemesi için birbirimizi uyarmalıyız ,Devlette, ağaçları hunharca yok eden zihniyette karşı caydırıcı gücü yüksek olan düzenlemeler yapmalıdır diye düşünüyoruz.

Köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç’un sosyal medyada yaptığı açıklama şöyle:

Temmuz Ayının 10 nında bütün dernekler olarak birleşelim Gölede ERZURUM orman bölge müdürlüğüne gidelim bireysel çırpınış çabalar duyulmaz ve sonuç vermez. AĞAÇ kesiminide durduramayız kesim ciddi anlamda devam edecek böylece. Gidelim birinci ağızdan ve yetkiliden dinleyelim. Göle federasyonu ve derneği öncülüğünde.iki sivil toplum kuruluşuna çağrımdır.

Serinçayır Dernek Başkanı Serhat Deli’nin sosyal medyada yaptığı çağrı şöyle:

Göle ormanlarımızda ağaçlarımızın kıyımına karşı tüm Göle köy muhtarları,Ardahan kültür Evi ve Federasyon önderliğinde dernek başkanları tüm bileşenleri ile sivil toplum kuruluşlarımız basın açıklaması yapmalıdır.

YORUM YAP