Anasayfa / Yaşam / Uçağa Dönüşen otomobil Gerekli Uçuş İzinlerini Aldı

Uçağa Dönüşen otomobil Gerekli Uçuş İzinlerini Aldı

Avrupa’da dakikalar içinde uçağa dönüşen otomobil uçuş izni aldı. Slovakya’da KleinVision, AirCar’ın üretim modelini 12 ay içinde çıkarmayı umuyor.

Sadece dakikalar içinde uçağa dönüşen bir otomobil, Avrupa güvenlik testlerini geçerek uçuşa hazır hale geldi.

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) standartlarına göre uygulanan 70 saatlik testlerde 200’ün üzerinde kalkış ve iniş gerçekleştiren AirCar, Slovak Ulaştırma İdaresi’nden uçuş izni aldı.

Ürünün ardındaki KleinVision, şimdi 12 ay içinde AirCar’ın üretim modelini çıkarmayı umuyor.

Geliştirme ekibinin lideri, test pilotu ve ürünün mucidi Stefan Klein, “AirCar lisansı çok verimli, uçan otomobillerin seri üretiminin kapısını açıyor. Bu, orta mesafeli seyahatleri sonsuza kadar değiştirme yeteneğimizin resmi ve nihai teyididir” dedi.

Projenin kurucu ortağı Anton Zajac da şunları ekledi:

AirCar, bizi bir sonraki boyuta, yolun gökyüzüyle buluştuğu yere taşıyarak bu sınırları genişletiyor.

Şirket, tasarım çizimlerini 1,6 litre hacimli BMW motorla çalışan iki koltuklu nihai test aracına dönüştürmek için uzmanların 100 bin iş saatinin üzerinde zaman harcadığını belirtiyor.

Boeing’in üst düzey eş teknik üyesi Dr. Branko Sarh, “Yol aracının hava aracına otomatik dönüşümü ve bunun tersi, kanatların ve kuyruğun açılması ve geri kapatılması yalnızca öncü bir coşku, girişimci ruh ve cesaret neticesinde gerçekleşmedi. Aynı zamanda kusursuz mühendisliğin ve mesleki bilginin sonucu” dedi.

AirCar lisansı, aracın Slovakya’daki ilk başarılı şehirlerarası test uçuşundan 6 ay sonra geldi.

Slovakya Ulaştırma İdaresi Sivil Havacılık Bölümü direktörü René Molnár, “Ulaştırma İdaresi, benzersiz AirCar gelişiminin tüm aşamalarını 2017’de başladığından beri dikkatle takip etti. Ulaştırma güvenliği en büyük önceliğimiz” dedi. AirCar, üst düzey yenilikleri ve güvenlik önlemlerini EASA standartlarına uygun şekilde birleştiriyor. Yeni bir spor otomobil ve güvenilir uçak kategorisini tanımlıyor. Lisans süreci hem zorlu hem de büyüleyici bir görevdi.

Kaynak: Independent Türkçe

Göz Atın

Pandeminin ardından dünyanın yaşaması en güvenli beş şehri

Covid-19 salgınıyla beraber dünyanın dört bir yanındaki şehirler, güvenlik kavramının ne olduğunu tekrar gözden geçirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir