Home / Gündem / TUYAD ‘CE’ BELGESİ İLE ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ GÜVENDE

TUYAD ‘CE’ BELGESİ İLE ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ GÜVENDE

2001 yılında Tv sektör firmalarının haksız rekabetle mücadelerine katkı sağlamak için kurulan ve uluslar arası başarılı çalışmalarıyla üyelerinin haklı taktirini kazanan Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği (TUYAD) riyantiyed standartlarında CE belgesi ile üreticinin ve tüketicisinin hakkını koruyor.

Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği (TUYAD) Genel Başkanı Hayrettin Özaydın, 30’u aşkın ülkeye yaptığı ihracatıyla, Avrupa’nın Çanak Anten üretim lideri lideri olan GESSAT’ın yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Gelgeç’e ‘TUYAD Onaylı’ belgesi verdi.

TUYAD ‘BEYAZ LİSTE İLE SEKTÖRÜN VE TÜKETİCİNİN YANINDA’

TUYAD Genel Merkezi’nde düzenlenen törenle, GESSAT Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Gelgeç’e ‘TUYAD CE Belgesini veren, Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği (TUYAD) Genel Başkanı Hayrettin Özaydın, CE belgesinin üreticinin haksız kazanç peşinde olanlarla daha güven içinde mücadele etmesini, tüketicinin de tv yayınlarını daha kaliteli izlemesini sağlayacağını açıkladı.

Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği (TUYAD) Genel Başkanı Hayrettin Özaydın, ‘ TUYAD Derneği olarak biz son tüketicinin her zaman kaliteli ürünlerle hizmet alması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Bu iki türlü çalışma 1. Hakksız rekabeti önlemek, 2. ise son tüketicinin kaliteli bir yayın sahibi olmasını sağlamak. 80’li yıllarda tüm telekomünikasyon ekipmanları ithal ediliyordu. 2000 binli yılların başından tiaberen artık dünayanın 4’te 3’üne Türkiye’den telekomünikasyon ürünleri ihraç edilmektedir. Son tüketrici kaliteli unsurlarını fiyatla eşleştirmekte, fiyat kalite endeksini çarpan olarak kendisi mukayese edememektedir. TUYAD Derneği olarak biz bu yıl, telekomisyon ürünlerinde imalat safhasında kullanılan test raporlarıyla imalat kalite standartlarını eşleştirme çalışmasına başladık. Bu çalışmanın ana amacı bir elektronik ürünü kalite raporlarıyla eşleşmesini sağlamak ve ürünün imalat safhasında kalitesinden ödün verilmediğinin tespitini yapabilmek. Biz TUYAD Derneği olarak 48 Derneğimiz ile Türkiye’den bir çok ürünün imalatı ile ihracaatını yapan bir yapıya sahibiz. İç piyasamzı da kullanılan bir çok ürünümüz ve markamız var. İnsanlar tv izleme seçeneklerini kullanırken, çanak anten, kablo, internet televizyonculuğu yada Wi-Fi’den kullanılan çeşitli teknolojileri kullanmakta. Çok eski tekonolojilerden birisi olan Teresa karasal yayın şuan Türkiye’de yok denilecek kadar az, bunu da devletimizin sosyal proje olarak yapıyor olması lazım. Önümüzdeki dönemlerde buda devreye girecek.

‘ TUYAD’TAN ONAYLI ÜRÜN ALAN TÜKETİCİ ARTIK YANILMAYACAK’

Tv yayıncılığında kullanılan ekipmanlardan çanak anten, kablo, Lnb, Ef kontektör ve Multiswitch ürünlerinin kalitesinin TUYAD Tarafından onayının verilmesidir. Bu onayı nasıl veriyoruz. Tüm telekomünikasyon ürünleri uluslar arası statüde belirlenmiş olan riyantiyed standartlarında CE belgesi ilede onurlandırılmıştır. Bu belegeler telekomünikasyon ürünlerinin eşleştirilip bir rapora dayalı olarak verilmektedir. Biz TUYAD olarak imalatı yapılan ürünlerin riyantiteyed standartlarında verilmiş olan raporlarla eşleştirilip eşleştirilmediğini burada kontrol etmeye başlıyoruz. Vereceğimiz TUYAD Onaylıdır belegesi ile üretici ile son tüketicinin güvende olmasını sağlayacağız. Bugün bir çanak anten alan kişi, çanak anteni alırken kolisinde, kutusunda , kullanma kılavuzunda TUYAD’ın onaylıdır. Belgesini mührünü görecek bu mühürle bu belge ile de TUYAD’ın güvencisi altında olduğunu anlayabilecek. TUYAD’dan onaylı bir ürün alan tüketici artık yanılmayacaktır’ dedi. GESSAT Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Gelgeç, ‘ Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği (TUYAD) sektörde bizlerin karşılaştığı sorunlarımızın çözümü ve sektörümüzde yaşadığımız haksız kazanç peşinde olanlar ile verdiği mücadeleden dolayı TUYAD’ın yönetimine ve sayın Genel Başkanı Hayrettin Özaydın’a teşekkür ediyorum. TUYAD’ın telekomünikasyon ürünleri uluslar arası statüde belirlenmiş olan riyantiyed standartlarında CE belgesi ile biz üreticiler ile tüketiciler bu alanda aramızda olan ve haksız kazanç peşinde olanların mağduru olmayacağız. Bizler TUYAD CE Belgesi ile ürünlerimizi gönül rahatlığıyla satmanın gurunu yaşarken, tüketici de TUYAD Onaylı markaları alarak istediği kalitede televizyonunun görüntüsüne kavuşacak ve ödediği üçrette boşa gitmeyecek. Haksızlığa uğradığında muhatap ola bileceği bir kuruluş olacak karşılarında, bu anlamda sayın Genel Başkan Hayrettin Özaydın ile yönetimine CE belgesi ile bizlere ve tüketicilere sağladıkları güvenli alış verişten dolayı teşekkür ediyorum’ dedi.

Haber: Melek Çalıkoğlu

About Erkan Sarıkaya

Bizimle sosyal hesaplarımdan yada telefon numaralarımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Check Also

Orhan Atalay, Köprülü Beldesi Kanalizasyon Çalışmalarını İnceledi

Ardahan Köprülü Beldesi’nde yapımı Mayıs ayında başlayan Altyapı Kanalizasyon çalışmalarını inceleyen AK Parti Ardahan Milletvekili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.