Anasayfa / Gündem / Tarım ve Hayvancılık Üzerine

Tarım ve Hayvancılık Üzerine

Bütün dunya ülkeleri ve hatta Sanayisi gelişmiş ülkeler için dahi tarım ve hayvancılığın önemi her gecen gün daha da çok artmaktadır . Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin olumsuz etkileri sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliği konuları dünya gündeminde yerini alarak sıcaklığını korumaktadır.Köyden kente göç her gecen gün artarak devem ederken bir yandan da kırsal kesimdeki nüfusun tarım ve hayvancılıktan uzaklaşması tarımsal üretimin azalmasına sebebiyet vermiştir.İklimsel değişikliklerin olumsuz etkileri girdi maliyetlerinin yuksek oluşu. Üretilen mahsullerin pazarda maliyetinin altında satılması gıda enflasyonu baskısıyla fiyatlarının kontrol edilebilir tutulması,tüccar ve stokçuların fiyat müdahalesi, ithalat,tarımsal desteklemeler ve benzer konularla sık sık gündemde yer eden tarım ve hayvancılık ülkemiz için önlem alınması aciliyet gerektiren konular arasındadır .

Bölgemiz genelinde de bir biriyle bağlantılı ve bir bütün olan tarım ve hayvancılık ayni zamanda da bölgemizin tek geçim kaynağı olarak ta üzerinde titizlikle durulması gereken bir konudur.
Coğrafi şartların olumsuzlugu bu sektörün yapılabilirliğini ve sürdürülebilirliğini de guçlestirirken kendi özelinde olumsuz bir çok sebebide barındıran tarım ve hayvancılık ; köyden kente göçü tetikleyen en onemli sebep olarak ta karşımızda durmaktadır .
Dogu Anadolu Bölgesinin Kuzey Dogusunda yer alan ve bir plato uzerinde bulunan Kars , Ardahan, Erzurum bolümünde geniş katılımlı toplumun her kesiminde temsilcinin katıldığı bir tarım ve hayvancılık Şurasının acil koduyla toplanarak bu sektörün sorunlarınin ve çözüm önerilerinin tartışılıp sürdürülebilirliğini sağlamak gereklidir.

Tarim ve Hayvancılık Bölgemizin toprak yapısı ve elverisli lojistik konumu itibarıyla hayvancılık sektöründe dünyada soz sahibi olacak ve ülkemizin lokomotifi olarak ekonomide itici bir güç olacağı ve bu potansiyeli kendinde barındırdığı gerçekliğinden yola çıkarak tarım ve hayvancılık sektörüne daha fazla önem verilerek destek olunması gerektiği kanaatindeyim.Bu konuyla alakalı yereldeki tarım ve hayvancılığın sorunları ve çözüm önerileri başlıklı yazımı ileriki günlerde siz degerli okuyucularimla paylaşacağım .Bu düşünceyle 2020 yılının çiftçilerimiz için daha az sorunlu ve bol bereketli bir yıl olmasını ümit ediyorum. Saygılarımla

Gazeteci Yazar
Ömer Turan

Göz Atın

CHP’li Vekiller, Ardahan Belediyesini Ziyaret ettiler

Ardahan’da çeşitli temaslarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Parti Meclis Üyesi Ali Mahir Başarır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir