DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.028,37 -1.201

SP Lideri Karaman; Ardahan’a Üniversite Gereksiz

Yayınlanma Tarihi : Google News
SP Lideri Karaman; Ardahan’a Üniversite Gereksiz

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Iğdır, Ardahan, Şırnak gibi yerlerde üniversite açılmasına karşı çıktı.

Karamollaoğlu, konuyla ilgili olarak, “Yüzün üzerinde üniversitemiz var. Yahu Allah rızası için, gidip şimdi Ardahan’dakiler, Iğdır’dakiler gücenmesin ama, Ardahan’da bir üniversite kurmanın hangi mantığı var? Hocası var, talebesi yok. Hocası da yok çok yerde. Şırnak’a git, öğrenci yok. Muhterem arkadaşlarım; bunu dediğim koskoca bir devlet bu politikaları üretiyor. Hala okul açar gibi üniversite açıyor. Bu nasıl bir anlayış.” ifadelerini kullandı.

ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ TEPKİ GÖSTERDİ

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, “Ardahan Üniversitesi 2008 yılında kurulan devlet üniversitesi. Şuan 5200 öğrencisi ve 320’yi aşkın öğretim elemanıyla yoluna devam ediyor. Böyle bir açıklamanın içerisinde Ardahan Üniversitesinin isminin geçiyor olması bizleri üzmüştür. Böyle bir coğrafyada 10 yaşında bir üniversite olarak bölgenin kalkınması ve gençlerin ayağına üniversitenin gelmesi anlamında çok önemli ve isabetli bir karardır. Cumhurbaşkanımızın her ilde bir üniversite olmalı yaklaşımı Ardahan için son derece anlamlı olmuştur. Karamollaoğlu’nun öğrenci yok, hoca yok ifadelerini reddediyoruz. Bölgenin kalkınmasıyla ilgili olarak kalkınmaya, büyümeye, yeni bölümler açmaya gayret ediyoruz. Bunun çabası içerisindeyiz” dedi.

ORHAN ATALAY’DAN KINAMA

Ak Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu’nun açıklamasına tepki gösterdi. Orhan Atalay’ın açıklaması şöyle:

Tarih, ‘Mabede ve mektebe ne hacet’ diyecek kadar ilim, irfan, basiret ve feraset fukarası kalmış siyasi bir kafanın benim ülkemde, hem de Merhum Erbakan gibi bir dehanın kurduğu bir partinin koltuğunda oturuyor olması kadar büyük bir talihsizliği acaba not etmiş midir?
Bu kafa belli ki, tarihi millattan yüzlerce yıl öncesine dayanan ve sayısız ilim adamı yetiştirmiş meşhur Harran Üniversitesi’nden haberi olmadığı gibi, 1071’den itibaren Kars’tan başlamak üzere Anadolu’nun tüm şehirlerini medreselelerle ihya eden Selçuklu’dan, Osmanlı’dan veya 1881’den itibaren Doğu ve Güneydoğu dahil olmak üzere imparatorluk topraklarını baştan başa modern eğitim kurumları ile donatmış II.Abdulhamit’ten de haberi olmamış.
Hasedin akıl ve vicdanını harap ettiği bu zatı anlamakta hakikaten zorlanıyorum. Bu hezeyanları hizmet etmekten zevk aldığı muallimini memnun etmek için söylediğini düşünmek bile teselliye kafi gelmiyor.
Bu haberi duyunca hatırladığım ilk şey 1933 Üniversite Reformu bahanesiyle kapatılan İstanbul Daru’l-Fünun veya Şeyh Sait İsyanı bahanesiyle kapatılan Diyarbakır Lisesi gibi, CHP’nin meşhur tarihsel tatbikatları geldi. O yüzden bu haberi duyunca şaşırmadım, çünkü CHP’yi ‘MUALLİM’ bellemiş, onun yolunu kendisine ‘sırat-ı müstakim’ kılmış bir kafanın geleceği yeri tahmin etmek aslında zor değildir. Lakin CHP’nin Doğu ve Güneydoğu’yu bilgiye, ekmeğe ve menzile muhtaç, oraları okuldan, fabrikadan ve yoldan mahrum bırakan politikalarının ASİMİLASYON amaçlı olduğunu biliyorum da, bunun amacı nedir, doğrusu onu anlayamıyorum.
Belli ki bu kafa ile iktidar imkanı bulsa, bu adamın yapacağı ilk iş, muallimi gibi, bölgemizdeki üniversiteleri kapatmak olacaktır. Açıktır ki, bu zihniyetin bölgeye layık gördüğü yegane insan kaynağı sadece jandarma ve polisten ibarettir. Bu çağda ‘Bölge insanını terbiye etmenin yolu okuldan değil karakoldan geçer’ diyen, ufku kat kat karanlıklarla kapalı böylesi bir zihniyete nice medeniyete mekanlık etmiş bu topraklarda rastlamak kadar kahredici ne olabilir ki?
Karamollaoğlu da bilsin ki, Ardahan, tıpkı Çanakkale gibi, metre kare başına binlerce şehidin kefensiz yattığı, candan muazzez toprakların adıdır. Ardahan’ı tanımak istiyorsa Gazi Ahmet Muhtar Paşa’nın özel kalemi olarak 93 Harbi’nin günlüklerini tutan Mehmet Arif’in ‘Başımıza Gelenler’ kitabını okusun da, kadınlarının dahi nice paşalardan daha yürekli oldukları bir memleket görsün. Görsün ki, o memleketin üniversite de dahil olmak üzere birçok hizmeti kendisinden daha fazla hak ettiğini anlasın.
Son olarak, dürüstlükten zerre miskal bir esere sahip ise şayet, kendisinden, ağzına almakla adını kirlettiği güzel memleketim başta olmak üzere zikrettiği illerde parti tabelasını kaldırmasını rica ediyorum. Çünkü o tabelayı gören her Ardahanlı artık sadece umut meyvesine can veren köklerine saldıran bir baltayı hatırlayacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Prof.Dr. Orhan Atalay
Ardahan Milletvekili

YORUM YAP