Anasayfa / Son Dakika Haberleri / Sona Bilgin ”Baba” Şiiri

Sona Bilgin ”Baba” Şiiri

BABA

Hasret yetti cana sensizlik acı
Yüreğim korunda kül oldum baba
Gölgen de yeterdi başımın tacı
Çölde kurumuş bir dal oldum baba

Nasıl anlatsam ki günler yetmiyor
Boğazımdan inan lokma gitmiyor
Bu derde hiçbir şey çare etmiyor
En yakınlarıma el oldum baba

Gecenin koynunda nasıl üzgünüm
Sensiz geçen güne biraz küskünüm
Bir görsen halimi candan bezginim
Bülbül ötmez bağda gül oldum baba

Tütmez oldu artık baba ocağı
Senleymiş ömrümün en güzel çağı
Özlemin görünmez ucu bucağı
Gidip gelinmeyen yol oldum baba

Yoksun ya bağlarda baykuşlar öter
Ayrılık acısı ölümden beter
Dön artık bu kadar hasretlik yeter
Gözyaşıma düştüm sel oldum baba

Yanında biricik kızın ben idim
Gönlünde kokan tek gülün ben idim
Sohbetinde tatlı sözün ben idim
Şimdi sustum artık lal oldum baba

SONA BİLGİN KİMDİR?

1959 yılında ayrıldığı serhat şehir Ardahan’ın kucağında anasının 5. kızı olarak dünyaya geldi. Ağaç beşikte sallanmadı salıncakları sevdiği belkide ondandır.
16 yaşında kadar yaylalarda büyüyen sona çiçeklerin dilini öğrenmiş ve şöyle diyor ”Koyun kuzu hep birlikte yaylalara gidiyorduk geze geze çiçeklerle konuştuğum için adım çıkmıştı gevezeye.”Okumayı çok seven Sona’nın lise 2. sınıfta eğitimi yarım kaldı. Okuma hevesi oddan gömlek olarak yapıştı hayata yenilmedi. Lise diplomasını alarak üniversite sınavlarını kazandı.Denemeleri,öyküleri ve şiirleri;Kadının Sesi Gazetesi,Kum Dergisi, Öykü Teknesi,Bakış Dergisi, İçel Sanat Dergisi,Tay Dergisi,Eskişehir Sanat Derneği Dergisi’nde yayınlandı.
Kendini çocuklara ve gençlere adayan Sona, ödüllerini,okumak isteyip de durumu iyi olmayan öğrencilere bağışladı.
Mayıs 2010’da TRT 1 televizyonunda katıldığı yarışmada Ardahan’ı tanıttı birinci olduğu ve aldığın 10.000 ödülü basın karşısında geleceğimiz dediği gençlere bağışladı.
Türk anneler derneği Eskişehir şubesi tarafından Mart 2011’de düzenlenen ” Kadınlar Yazıyıor Şiir Yarışması’nda
‘Babama Baba Demeden’ şiiri ile jüri birincilik ödülü kazandı, ayrıca Vehbi Cem Aşkun şiir yarışmasında ”Düşlerim Devrilirken Şiiri dereceye girdi ve aldığı ödülleri engelli öğrencilere bağışladı.
Türkiye’nin bir çok dergisinde yazıları yer aldı. Sona Bilgin Türk kadını başarısını bir kez daha kanıtladı ve başaran kadınlar sayfasında yer almayı hak etti.” Eskişehir Kadının Sesi Gazetesi. Örnek kadınlarımız Hürriyet Gazetesi Eskişehir Ekinde alkışlanacak kadınlar S TV’de,emniyet müdürlüğü ve Milli Eğitim Müd. ortaklaşa hazırladığı ” Haydi Bir Şiir Söyle” programlığına paylaşımcı kadın olarak davet edildi.İl milli eğimden emkli olan Çiçek ci kız Sona bilgin tüm dostlarına çiçek götürdüğü için basındaki dostları “Çiçekçi Kız” demişler…
Çok sayıda kent ve gezgin bir yaşam oldu. Eskişehir, Bursa, İzmir, Kayseri, İstanbul, Ankara ve daha bir çok kentte renkler, sesler ve sözcükler biriktirdi / biriktiriyor.
Kendini güneşim dediği çocuklara adayan Sona Sivil toplum örgütlerinde topluma hizmet ediyor.
Kendi hazırlayıp sunduğu” Çiçek Kokan Öyküler” adlı radyo programı yapmaktadır.
Bir çok dileği olan çiçekçi kızın en önemli dileği yazdığı öykülerinin senaryolaştırıp kısa ve uzun metrajlı flim yapmak. Hayal ettiği filmin adını bile hazırlamış.” Çocukluğumun Çalınmış Uykuları. Geleneklerin güzelliği ile büyüyen Sona paylaştıkça mutlu olan kişilerden. TRT radyolarının türküleri ile büyüyen Çiçekçi kız ninni nedir bilmedim. Türkülerle büyüdüm”

Göz Atın

Esenyurt Belediyesi Pandemi Destek Ekibi, 43 Mahallenin Tamamına Hizmet Veriyor

Esenyurt Belediyesi, Koronavirüs salgını sürecinde vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ‘Pandemi Destek Ekibi’ kurdu. Ekiplerle bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir