Anasayfa / Gündem / Sivas Madımak Oteli Katliamı 27. yıl dönümünde Ataşehir’de Anıldı

Sivas Madımak Oteli Katliamı 27. yıl dönümünde Ataşehir’de Anıldı

Sivas’ta Madımak katliamında hayatını kaybeden 37 kişi, olayların 27. yıl dönümünde İstanbul Ataşehir’de düzenlenen etkinlikle anıldı.

27 yıl önce Sivas Madımak’ta katledilen insanlık şehitleri anısına CHP Ataşehir Gençlik kolları Başkanlığı Deniz Gezmiş parkında düzenlediği anma etkinliğinde CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın ”Bu insanlık vahşetini ve bu vahşeti işleyenleri siyasi erk hâline getiren anlayışı asla unutmayacağız” dedi. Törende CHP Ataşehir Gençlik kolları Baskani Erdi Açıkgül ise Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesinde toplumsal bütünlükle sağladığını hatırlatarak ”Bu ülkenin Alevi, sünnî ayrımı yapanlara asla izin vermeyeceğiz” dedi. Törende CHP Ataşehir ilçe Başkanı Celal Yalçın ve yönetim kurulu yanı sıra kadın ve Gençlik kolları başkanları ve törene katılım sağlayan yurttaşlar oldu. Etkinlikte gençler tarafından ”Sivas’ı unutma unutturma” sloganı atıldı.

MADIMAK’TA NE OLMUŞTU?
2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri düzenlenmişti. Birçok sanatçı ve fikir insanı etkinliklere katılmak için davetliydi. Kentte toplanan grup etkinliklere katılmak için Sivas’a giden kişilerin olduğu Madımak otelini ateşe verdi. Otele sığınan 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi, 51 kişi olaydan yaralı kurtulmuştu.

Göz Atın

Aşkın Bingöl, Gençleri Spor Yapmaya Çağırıyor

Genç Sporcu ve işletmeci Aşkın Bingöl, özelikle büyük şehirde yaşayan gençlerin spor salonlarından yararlanarak sağlıkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir