DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.290,00 -0.413

RTÜK’ten TV Kanallarına Uyarı: Konuklar Her Alanın Uzmanı Gibi Konuşuyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
RTÜK’ten TV Kanallarına Uyarı: Konuklar Her Alanın Uzmanı Gibi Konuşuyor
Ana akım haber kanallarında belirli kişilerin Gazeteci olmadıkları halde her gün farklı TV Kanalların her konunun uzmanıymış gibi açıklama yapmalarına vatandaşlar tepki gösteriyordu. Gelen tepkiler ve şikayetler artınca RTÜK açıklama yapmak zorunda kaldı.
.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) televizyon programlara çıkarılan konuklarların her konuda uzmanlarmış gibi açıklama yapmalarına vatandaşlardan çok sayıda şikayet aldıklarını açıkladı.
RTÜK Sosyal medya hesabından yayımlanan yazılı açıklamada, programlara çıkartılan konukların her alanın uzmanı gibi konuştuğu, bununla alakalı halktan şikayetler geldiği ve bu durumun televizyon kanallarını da zor durumda bıraktığı belirtildi. Açıklamada, televizyon kanallarının müeyyide maruz kalmaması için konuk seçimine dikkat edilmesi yönünde de çağrıda bulunuldu.
.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Açıklaması Şöyle:
.
”Bilindiği üzere televizyonlarda birbirinden farklı birçok konuda programlar yayınlanmaktadır. Bu programlara alanlarında uzman olduğu belirtilen kişiler konuk olarak katılmaktadır. Bu kişilerin bir kısmının gün içerisinde içerik olarak birbiriyle alakası bulunmayan programlara katılarak sanki her alanın uzmanı imiş gibi her programda hukukçu, terör uzmanı, siyaset bilimci, sağlık bilimci, deprem bilimci vb farklı unvanlar kullanmak suretiyle gündemde hangi konular varsa onun üzerine yorum yaptıkları görülmektedir.
Maalesef ki uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan bu kişilerden bir kısmının yaptıkları değerlendirmelerin kamuoyunu bilinçlendirmekten ziyade toplumu yanlış yönlendirdiği de görülmektedir. Programlarda yaşanan bu tarz sorunlarla ilgili olarak izleyiciler başta olmak üzere, çeşitli kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlar tarafından Üst Kurulumuza çok sayıda şikayet başvurusu yapılmaktadır.
Programlara katılan konukların kendi popülerliğini artırmak amacıyla bilinçli olarak spekülatif söylemlerde bulundukları da görülmektedir. Bu kişilerin bilinçli ya da bilinçsiz olarak maksadını aşan söylemler kullandıkları da tespit edilmiştir. amacından uzak yorumlara yer verilen bu tür toplumu yanlış bir şekilde bilinçlendirdiği; bu durumda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla yapılan yayınların da amacından saptığı görülmektedir. Bu durum yanlış anlaşılmalara ve toplumda infial oluşmasına sebebiyet vermektedir.
Yayınlar vasıtasıyla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi halinde, söz konusu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcılara müeyyide uygulanması durumu da söz konusu olabilmektedir. Açıklanan sebeplerle yayıncı kuruluşların muhtemel mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi için konuk olarak görüşlerine başvurulacak uzmanların seçiminde azami hassasiyetlerin gösterilmesi gerekmektedir.
Medya hizmet sağlayıcı kuruluşların dikkatine önemle sunulur.”

YORUM YAP