Home / Dünya / Putin ve Kim Jong Un Biraraya Geldi

Putin ve Kim Jong Un Biraraya Geldi

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le biraraya geldi. Bu zirve Kuzey Kore liderinin Washington’a da bir mesajı olarak değerlendiriliyor.

İki lider Rusya’nın Vladivostok şehrinde biraraya geldi. Az sayıda danışmanın da katıldığı ilk tur baş başa görüşme, daha önce açıklanan programda 50 dakika görünüyor olmasına karşın planlanan süreden yaklaşık iki katı daha uzun sürdü.

İkinci tur görüşmelere başlamadan önce Putin ve Kim Jong Un yaptıkları açıklamada, nükleer konularda yapıcı bir müzakere gerçekleştirdiklerini söylediler.

Putin, “Elbette Kore Yarımadası’ndaki durumu görüştük ve bölgede durumun iyileştirilmesi ve bunun nasıl olabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunduk” dedi.

İkinci tur görüşmeye liderlerle birlikte kalabalık bir heyet de katıldı.

Zirveden bir gün önce zırhlı treniyle Vladivostok’a gelen Kim Jong Un da Kore Yarımadası’ndaki durumun tüm dünyanın dikkatini çeken bir mesele olduğunu söyledi.

Kim, Putin’le kişisel olarak tanışmak ve nükleer konularda görüş alışverişinde bulunmak üzere Rusya’ya geldiğini belirtti.

Kuzey Kore lideri, Rusya’yla stratejik istikrar ve konunun çözümüne yönelik ortak bir irade ve yeni yüzyılın gereği olarak ikili ilişkilerin geliştirilmesi amacında olduklarını belirtti.

Amerika Başkanı Donald Trump’la Vietnam’da yapılan ve sonuç alınamayan zirvenin ardından Pyongyang’ın, yeni bir hedefle Rusya’yla görüştüğü ve bu çerçevede ekonomisine zarar veren yaptırımları hafifletecek çözüm arayışında olduğu yorumları yapılıyor.

Zirve Kremlin açısından da Rusya’nın, küresel diplomasideki yerini bir kez daha gösterebilmesi adına önem taşıyor.

Moskova’nın, Kuzey Kore nükleer programına son verene kadar uluslararası yaptırımlara bağlı kalacağına dikkat çekiliyor. Bu sebeple uzmanlar, zirvenin ekonomik anlamda Kuzey Kore’nin beklentilerini karşılamaktan uzak olduğu değerlendirmesini yapıyorlar.

Putin son olarak 2002 yılında Kim Jong Un’un babası Kim Jong Il’le biraraya gelmişti. Kim Jong Il ayrıca 2011 yılında Putin’in Başbakanlık yaptığı dönemde cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Dmitry Medvedev’le görüşmüştü.

Putin ve Kim Jong Un zirvesi şehirdeki Uzakdoğu Federal Üniversitesi binasında yapıldı. Okul yönetimi zirve esnasında da eğitime ara vermedi ve öğrenciler derslere girmeye devam ettiler.

Kaynak: amerikaninsesi.com

About Erkan Sarıkaya

Bizimle sosyal hesaplarımdan yada telefon numaralarımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Check Also

Esenyurt’ta Yeni Açılan Güzergâhlarla Ulaşım Rahatlayacak

İstanbul Esenyurt’ta yeni minibüs hattı hizmete başladı. Esenyurt Piri Reis Mahallesi’nde yıllardır çözülemeyen minibüs hattı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.