Anasayfa / Gündem / Okan Kılıç: Pandemi Sürecinde Dezenfeksiyon ve İlaçlama Talebi Arttı

Okan Kılıç: Pandemi Sürecinde Dezenfeksiyon ve İlaçlama Talebi Arttı

Merkezi İstanbul Ataşehir’de bulunan Kılıç Dezenfeksiyon ve İlaçlama Firması sahibi Okan Kılıç, Serhat Yaşam Dergisine yaptıkları çalışmaları ve sektörün Pandemi sürecinde faliyetlerini anlattı.

Serhat Yaşam: Okan Kılıç Kimdir? Bize kendinizden bahsedermisiniz?

Okan Kılıç: 1977 İstanbul Göztepe doğumluyum. Aslen Kars Selimliyim. Anadolu üniversitesi işletme fakültesi mezunuyum. Evli ve 2 çucuk babasıyım. Eğitim hayatı sonrası ticarete atıldım, kısa bir süre Tekstil ve sonrası Halk sağlığı alanında İlaçlama ve Dezenfeksiyon hizmeti işinde faaliyet sürdürmekteyim.

Serhat Yaşam: Hangi sektörde faliyet gösteriyorsunuz?

Okan Kılıç: Kılıç Dezenfeksiyon ve İlaçlama firması, olarak 1996 yılından günümüze kadar faaliyet gösteren, 2009 sonrası Ataşehir’de şubeleşen Marmara bölgesinde birçok kurum, Belediye, özel sektör, Fabrika, Hastane, Huzur evleri, kimsesiz çocuklar yurdu vb gibi açık ve kapalı alanlarda ilaç, Makina, İlaçlama ve Dezenfeksiyon hizmeti sunan belki de dezenfeksiyon ve ilaçlama ruhsatlı yegâne firmalardan biridir.

Serhat Yaşam: Dezenfeksiyon ve ilaçlama hizmeti talebi en fazla kimlerden geliyor?

Okan Kılıç: Dezenfeksiyon hizmeti, pandemi öncesi hastane ameliyathaneleri, AVM foodcourt alanları gibi hijyen gerektiren yerlerde uygulanıyordu. Fakat pandemi (covid 19) ile birlikte dezenfeksiyon gereksinimin çoğalmasıyla çalışma, yaşama, Kargo, Restaurant, Fabrika gibi tüm açık ve kapalı alanlarda uygulanmaktayız.

İlaçlama hizmetine gelecek olursak, sağlık bakanlığının zorunlu tuttuğu alanlarda, Restaurant, Fabrika, Hastane gibi ve yaşam alanlarında Kemirgen, Haşere gibi bizim sağlığımızı etkileyen zararlılar için Ev, Bahçe v.b açık ve kapalı alanlarda insan sağlığına, doğaya zarar vermeyen bakanlıkça onaylı, sadece hedeflenen zararlı ile mücadele etmek amacı ile üretilen ekipman ve ilaçlar ile mücadele yapılmaktadır.

Serhat Yaşam: Koranavirüs (Covid-19) pandemi süreci sektörü nasıl etkiledi?

Okan Kılıç: Covid 19 ilk çıktığı aylarda önemsenmedi. Bu işi fırsata çevirmek isteyen sermaye sahiplerinin durmuş olan sektörlerinin yerine Dezenfektan, Stant, Maske, Eldiven gibi aslında hiç bilmedikleri ve anlamadıkları bu sektöre girmeleri neticesinde, bizim bile anlam veremediğimiz yetkisiz, kalitesiz, fahiş fiyatlar ile sektörün güvenilirliği tam anlamıyla bozuldu. Hâlihazırda zaten ilaçlama denilince ruhsatsız, merdiven altı firmaların çok olması ve dezenfeksiyon hizmetinin Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile her isteyenin yapabilir olması, bu işin ne kadar önemsizmiş gibi görülmesi, kanaatimizce günümüzdeki vaka ve ölüm sayılarına da yansımaktadır.

Serhat Yaşam: Çalışma ve Yaşam alanlarında Dezenfeksiyon, İlaçlama hizmeti almak isteyenler size nasıl ulaşabilir?

Okan Kılıç: Bize Kılıç İlaçlama & Dezenfeksiyon olarak web sayfamızdan veya Ataşehir ofis numaramızdan ulaşabilirler. Bu tür hizmetleri ruhsatlı iş tecrübesi olan firmalardan almalarını tavsiye ederim. Bizi tercih edenlere de çok teşekkür ederim.

Serhat Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bişey var mı?

Okan Kılıç: Bu salgın günlerinde çok önemli olan hijyen ve dezenfeksiyon işinin önemini anlatmak için bana fırsat tanıdığınız için, sizlere teşekkür ederim. Biz firma olarak, 2009 yılından itibaren dezenfeksiyon ve ilaçlama uygulama alanında ruhsatlı olarak hizmet vermekteyiz. Ne yazık ki, bu işi bilmeyen ve eğitimini almayan kişiler sırf maddi kazanım elde etmek amacı ile bu işlere girerek toplum sağlığını riske attılar. İşin başındaki insanlar, toplum önderleri bizim gibi firmalardan destek almak yerine, göz kararı, tahmini uygulamalar ile ne uygulama yapıldığını bilmeden dezenfeksiyon ve altında yanlış uygulamalar ve ürünler kullandılar.

Uygulama yaptırmak isteyenler, özellikle sağlık bakanlığınca 1 ve 3 ana grup ruhsatı yoksa firmalara veya kişilere itimat edip de uygulama yaptırmasınlar. Piyasada bulunan dezenfektan, maske gibi ürünlerin tamamına, salgın döneminde geçici ruhsat ile üretim izni verilmesine rağmen, şuan da gerçek ruhsat alabilen, yani gerçekten düzgün ürün üreten firma sayısı çok az. Sağlık her şeyden önce gelir, bu zor günlerde sağlıklı huzurlu ve umutlu kalmanızı temenni ediyorum.

Göz Atın

TransAnatolia Rally Raid’in Kars’ta sona erdi

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise en büyük zorlu yarışlarından biri olan 2 bin 300 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir