Anasayfa / Gündem / Kudret Arslan: Yerel Mecliste Genel Siyaset Yapıyorlar, Gerginlik Bundan çıkıyor

Kudret Arslan: Yerel Mecliste Genel Siyaset Yapıyorlar, Gerginlik Bundan çıkıyor

Ataşehir Belediyesi’nde CHP Grubu’nda daimi encümen ve meclis üyeliği görevini yürüten Kudret Arslan, Serhat Yaşam Dergisi İmtiyaz Sahibi Erkan Sarıkaya’ya yaşamı, siyasi hayatı ve iş hayatının yanısıra Ataşehir Belediye meclis toplantılarındaki son dönemde yaşanan gerginliklerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Serhat Yaşam: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Kudret Arslan: Aslen Kastamonulu bir ailenin çocuğu olarak 1962 yılında İstanbul’un Bakırköy İlçesi’nde doğdum. İlk ve Ortaokul eğitimlerimi Göztepe’de, lise eğitimi ise dönemin göstepede tek olan Mehmed Beyazıd Lisesi’nde tamamladım. Lise eğitimim sonrasında 19 yaşımda iken ticarete atıldım. 1981 Yılında ticari hayatımın ilk işi olarak Ar şen Petrol firmasını kurdum. Ticari hayatım ile beraber 1999 yılında DSP’den o dönemde ikamet ettiğim ilçem olan Üsküdar’da siyasete atılarak, Üsküdar Belediyesi’nde meclis üyesi oldum. 1999-2002 Yılları arasında DSP’de siyasi hayatımı sürdürdüm. 2002 Yılında DSP’nin o dönemki koşullarda ivme ve siyaseten değer kaybetmesi ile birlikte yeni kurulan AK Parti’ye geçiş yaptım. 2002 Yılında AK Parti’ye geçiş yapmamın ardından AK Parti’nin kurucu belediye meclis üyesi olarak görevime devam ettim. 1999 Yılında Üsküdar’daki siyasi hayatım 2009 yılına kadar devam etti. 1999-2009 yılları arasında dönemin belediye başkanları Yılmaz Bayat ve Mehmet Çakır ile Üsküdar Belediyesi’nde çeşitli kademelerde görevde bulundum. 2008 Yılı yerel yönetimler genelgesi ile yeni ilçelerin kurulması ile birlikte ikamet ettiğim Örnek Mahallesi’nin de yeni kurulan Ataşehir ilçesine kaydırılması sonrasında kendi isteğim ile Üsküdar’daki siyasi yaşantımı Ataşehir’de sürdürmeye karar verdim. 2009 Yılında AK Parti’nin Ataşehir İlçe Başkanlığı kurucuları ve kurucu meclis üyesi adayları arasında yer aldım. 2009-2014 Yılları arasında AK Parti Ataşehir İlçe Başkanlığında çeşitli görevlerimi sürdürdüm. 2009 2014 seçimlerine kadar teşkilat başkanlığı secim koordinasyon başkanlığı görevinde bulundum. 2014 Seçimleri sonrasında aktif siyasi hayatımı biraz geri çekilerek sürdürdüm. 2014-2019 Yılları arasında ticari hayatıma yoğunluk verdim. 2019 Yerel seçimleri’nde Ataşehir Belediye Başkanımız Sn. Battal İlgezdi’nin daveti üzerine CHP Grubu’ndan meclis üyesi olarak aday gösterildim ve şuanda başkanımız Battal İlgezdi ve çalışma arkadaşlarıyla meclis üyeliği ve daimi encümen üyeliği görevini sürdürmekteyim.

Serhat Yaşam: Ak Parti’den CHP’ye geçmeniz bir kaç defa meclis’te gündem dışı olarak konuşmalarda sık sık gündeme geldi. Geçiş sürecini bize anlatabilirmisiniz?

Kudret Arslan: CHP’ye geçmem benim eksikliğim değil, AK Parti’nin büyük bir eksikliğidir AK Parti kendi değerlerini hiçe sayan, kendi bünyesinde bulunan kıymetli mücevher taşlarını sağa sola saçan bir parti. Kendi değerlerine değer vermeyip, kendi bünyesinde yetişenleri başka siysi partilere kaptırıp deneyimsiz kişilerle çalışmayı deniyor bu çalışmayla Partiler üstü olmaya çalışıyorlar. Kendi aralarında bir hegemonya var onun dışına çıkmıyorlar. CHP işini iyi bilen bizim gibi insanları bünyesine katıyor, çalışmalarında faydalanıyor. Bizde bize yapılan yanlışları CHP’de siyaset yaparak derdimizi anlatmak zemini ve hizmet etme zemini buluyoruz. Bunun için ayrıca CHP’yi tebrik etmek gerekiyor. Bizleri bünyesine aldığı için CHP’ye teşekkür ediyorum.

Serhat Yaşam: Ataşehir Belediyesi’nin pandemi döneminde çalışmalarını nasıl görüyorsunuz?

Kudret Arslan: Ataşehir Belediyesi çalışmaları 2009 yılından itibaren çok iyi. Yeni bir ilçe olmasına rağmen seçilen Belediye Başkanı Battal İlgezdi, çok önemli çalışmalar ve projelere imza attı.Tabi ilerleyen zamanda piyasa ekonomisinden kaynaklanan şartlardan dolayı ve bu pandemiden dolayı belediyenin hizmetlerinde aksama olabilir cünki her belediyede olan bir şey ama çok önemli aksamalar değil. Ataşehir Belediyesi tüm birimleriyle pandemi dönemindede çok önemli işler yaptı. Ataşehir’de vatandaşa ulaşabildi. Benim en çok önemsediğim şey burada Ataşehir Belediyesi’nde insanların birileri ile görüşmesi konuşması, muhatap bulması çok kolay olması Başkan yardımcılarına, buradaki personele çok rahat ulaşabiliyorinsanlar Başka belediyelerde görüşmeleri biraz zor oluyor. Pandemi döneminde Belediye Başkanımız Battal ilgezdi’nin talimatı var. Pandemi döneminde insanlara ulaşın insanların ihtiyaçların ihtiyaçları ne ise karşılayın, ödemelerinde dahil aksaklıklar varsa yardımcı olun diye talimatları var.

Serhat Yaşam: Ataşehir Belediye meclisinde CHP grubu ile AK Partililer arasında sık sık gerginlikler oluyor. Sizce bunun sebebi nedir?

Kudret Arslan: Gerginlik şundan dolayı, benim onlara karşı bir husumetim yok, onlarında bana karşı bir husumeti olacağını tahmin etmiyorum. Orada oturan 5-6 kişi hariç onların hepsini yetiştiren benim. Mustafa Naim Yağcı ben 2014 yılında seçim kurulu başkanıyken benim yardımcımdı. Bunlar yetiştirdiğim yönetime soktuğum kişiler. 5-6 kişi var parti ile alakası olmayan kişiler. Zaten orada oturup birşeyde konuşmuyorlar. Naim beyin yerel siyasete genel siyaseti sokmasından dolayı orada bir gerginlik yaşanıyor. Burası yerel bir parlemanto, Ataşehir’in sorunları ile ilgili sabaha kadar konuşsa ağzımı açıp bir kelime, hiç bir şey söylemem. Ama Naim beyin yerel siyasete genel siyaseti katarak, Ataşehir yerelinden hiç bir şey söylemeyerek insanları germeye çalışıyor, ben bunun karşısındayım. Aslında genel siyaseti yerel meclise getirmek yasaktır. O meclis’te genel siyaset konuşamazsın. Belediye meclisin bir adabı usulü vardır. Daha öncede meclis üyeliği yaptığım dönemde aynı meclis çatısında CHP, ANAP ve DSP’li meclis üyeleri ile çalıştım. Hiç biri yerel mecliste genel siyaset yapmadılar. Mustafa Naim Yağcı burada herşeyi konuşabilir ve cevap bekleyebilir ama genel siyaseti burada kunuşup insanları gerip muhatap beklemesi sıkıntıdır. Tabi gerginliklerde oluyor bu konuda, bizim de orada bir gerginliğimiz oldu, ağıza alınmayacak şeyler söylendi. Ben bundan dolayı sevdiğim 5-6 arkadaşımı aradım özür diledim. Ben medeni bir insanım özür dilemesinide bilirim. Ağzımdan kötü bir kelime çıkabilir ama bazıları orada o kelimeleri hak ediyor ve onlardan da özür dilemem.

Serhat Yaşam: Aynı zamanda müteahhitsiniz sektör pandemi dönemini nasıl geçiriyor?

Kudret Arslan: Pandemiden önce çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 3-4 şirketim vardı hepsi olumsuz etkinlendi.İnşaat şirketim vardı. gıda işi yapıyordum. Petrol işi vardı bırakmıştık ama ilgimiz vardı. Otomotiv sektörü ile uğraşıyorduk. Biliyorsunuz ikinci el otomotiv fiyatlar astronomik biçimde arttı ne alan var ne satan var. İnşaatta aynı şekilde bütün firmalar ya kapattı, yada iflas etti. Ama daha sonra faizlerin düşürülmesi ile bir oynama oldu. Şu anda yine inşaat sektörü durmuş durumda, Doların yükselmesi ile herkes parasını, altınını yastık altında tutmaya devam ediyor. Yatırımcı piyasada önünü göremediği için hiç birşey yapmıyor. İnsanlar önünde bir yol görecek ona göre hareket edecek. Hareketi görmediği için herkes oturmuş ne olacağını bekliyor. Bizde onlardan birisiyiz. İş ortaklarım var yaptığım işte zarar ettim. Kendi cebimden karşıladım. Şu an beklemedeyiz.

Serhat Yaşam: Sizce Ekonomik kriz nasıl aşılır?

Kudret Arslan: İç dinamiklerimizi, iç varlıklarımızı harekete geçirmemiz lazım. Tarım ülkesiyiz ama tarım için yapılan çok şey yok. Zaman zaman üreticiye, tüketiciye haklar tanınıyor mazotla ilgili elektrik ile ilgili ama yeterli değil. Ya tarım ülkesi olacaksın, ya sanayi ülkesi olacaksın. Bizim ülkemizde kendi yapıp sattığımız bir iğne bile yok. Yaptığımız her şey yerli diyoruz ya arabalar, uçaklar, SİHA’lar yapılıyor. SİHA’lar yapılıyor ama Kanada’dan parçası alınıyor öyle yapılıyor. Bütün dünya böyle yapıyor. Bazı ülkelerin firmaları var. Filandiya 3-4 milyon nüfusu var ama Nokıa gibi firması var, Hollanda yine dünyaya tarım ürünleri ihraç ediyor.

Serhat Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bişey var mı?

Kudret Arslan: Gazeteciler olarak sizden belediyemizin çalışmalarının yanı sıra belediye başkan ile başkan yardımcılarının yanı sıra ve meclis üyelerinin çalışmalarını takip edip röportaj ve haber yapmalı, eksiklerini gösterip yol göstermelisiniz. Siz gazeteciler olarak dışarda dolaşıyorsunuz bizim görmediklerimizi sizler görebiliyorsunuz. Gördüğünüz yanlışları doğru şekilde aktarmanız gerekiyor.

 

Göz Atın

Ataşehir Belediyesi İle Bolu Belediyesi Kardeş Belediye Oldular

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Ataşehir Belediye Başkanı Battal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir