Anasayfa / Gündem / Koranavirüs turizm sektörünü vurdu

Koranavirüs turizm sektörünü vurdu

Koronavirüs salgını (Covid-19) dünyada ve ülkemizde karantina ve seyahat yasakları nedeniyle turizm sektörü tahihte en zor günlerini geçiriyor.

Türizm sektörü denince Otel sektörü öne çıkıyor. Otel sektörü ise 70-80 yan sanayi kollarına isdihdam ve katkı sağlıyor. Türkiye’de turizm sektörü denince başta istanbul olmak üzere Antalya, İzmir ve Aydın gibi iller etkilendiği görülüyor. Her yıl milyolarca turistin yaz tatilini geçirmek için akın ettiği şehirlerdeki oteler şimdi % 10 doluluk oranlarıyla yada kapanarak Koronavirüs salgını geçmesini bekliyorlar. Özelikle Avrupa’dan kış aylarında rezervasyon yaparak yer ayırtıp gelen büyük çoğunluğu emeklilerden oluşan turistlerin bu yıl tatile gelmeleri çok düşük bir olasılık olarak görülüyor. Uzmanlar turizm sektörünün canlanması 2021 yaz aylarını bulabileceğini belirtiyorlar.

Avrupa’da ise 2. dünya savaşından itibaren 2020 yılı için en kötü turizm sezonu ve ekonomik dönem olarak niteleniyor. Gelirlerin büyük kısmı turizmden elde eden İspanya, İtalya, Yunanistan, Tayland ve Filipinler gibi ülkeler ekonomilerini Koronavirüs salgını yüzünden daha yıkıcı bir etki bırakması bekleniyor.

 

Göz Atın

İstanbul’da yarın kurulacak semt pazarları açıklandı

İçişleri Bakanlığının pazar yeri genelgesine göre, 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri pazar yerleri 10.00-17.00 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir