DOLAR 32,2889 % 0.19
EURO 34,9440 % 0.23
STERLIN 41,0658 % 0.06
FRANG 35,4314 % 0.37
ALTIN 2.417,43 % -0,17
BITCOIN 67.814,98 -1.142

Kars Belediyesi’nin makam koltuklarına haciz geldi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kars Belediyesi’nin makam koltuklarına haciz geldi

HDP’nin MHP’den devraldığı Kars Belediyesi’nde makam koltukları dahil tüm mobilyalara haciz geldi. Başkanlık makamı mobilyaları pazartesi günü götürüleceği açıklandı.

Kars Belediyesi önceki dönemden kalan borçlar nedeniyle üst üste hacizlerle karşı karşıya kaldı. Son olarak eşbaşkanların makam koltukları dahil tüm mobilyalara haciz geldi. Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen hacze konu ihalede usulsüzlük tespit edilmezse borcun ödenmesi için alıcı firma ile anlaşma yapılacağını söyledi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ayhan Bilen’in haberine göre, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), MHP’den 338 milyon 380 bin TL borçla devraldığı açıklanan Kars Belediyesi’nin şu ana kadar tüm taşınmazlarına, hesaplarına ve araçlarına haciz konuldu. Belediyede haczedilecek bir şey kalmayınca bu kez de alacağı 430 bin TL’yi almayan bir firma belediye içerisindeki tüm mobilyaları haczetti. Belediye Eşbaşkanları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen’in makam odasıyla birim müdürlerinin odalarındaki tüm mobilyalar, belediyeye gelen haciz memurları tarafından kayıt altına alınarak bedelleri hesaplandı.

Yediemin atandı
MHP’li Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta döneminde Atatürk Parkı’na kurulan oyun alanının 430 bin TL tutarındaki masrafı ödenmedi. Alacağın ödenmemesi üzerine merkezi Ankara’da bulunan Kent Park adlı firma alacakları için haciz işlemi başlattı. Kars Belediyesi’ne gelen firmanın avukatları haciz memurları aracılığıyla başta eşbaşkan Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen’in makam odasında bulunan mobilyalar olmak üzere, başkan yardımcıları ve birim müdürlerinin odalarındaki mobilyaları haczetmek üzere kayıt tuttu. Söz konusu firmanın 430 bin TL tutarında alacağı olduğunu belirten firmanın avukatları, kayıt altına alınan mobilyalar için yediemin de atadı.

Alacağını tahsil etmek isteyen firmanın avukatları haciz memurlarıyla birlikte Pazartesi günü belediyeye gelerek başkanlık makamı ve birim müdürlerinin odalarındaki mobilyaları toplayıp götürecek. Götürülecek mobilyalar arasında belediye başkanı makam koltuğu da bulunuyor.

Eşbaşkan Ayhan Bilgen de haciz işlemini doğrulayarak, “Dün firma avukatları ve haciz memurları belediyeye gelerek tüm mobilyaları kayıt altına aldılar. Belediyedeki tüm çalışma masaları ve koltuklar haczedildi” dedi.

“Kötü yönetimle izah edilemez”
Daha önceki belediye yönetiminin park mobilyalarının borçlarına dair hiçbir ödeme yapmadığını ve seçime yakın bir tarihte tekrar park oyun gurubu alımı yaptığını kaydeden Bilgen, “Bir yönetim firmaya hiçbir ödeme yapmayarak bu borçları seçim sonrasına bırakması sadece kötü yönetim kavramıyla izah edilemez. Elektrik borcunu ödemeyen, personel maaşını 5 ay geriden ödeyen bir belediyenin neredeyse düzenli biçimde park mobilyası alımına gitmesi başka bir garipliktir. Bütçe planlamasında karşılığı olmayan bu harcama kalemleri açık usulsüzlüktür. Aynı tarihlerde yapılmış su kanalizasyon ihalesi ödeme zorlukları nedeniyle iptal edilirken, öbür taraftan parklara mobilya alımı başka şüpheleri akla getirmektedir” dedi.

“Usulsüzlük yoksa ödeyeceğiz”
Belediyeye ait hesaplar, taşınmazlar ve araçların hacizli olması nedeniyle son haciz girişiminin belediye binasındaki büro mobilya üzerinde yapıldığını ifade eden Bilgen, “Firmayla gerekli görüşmeyi yaptık. Biz bu ihaleyi incelemek için süre isteyeceğiz. Hacze itirazla birlikte bu durumu yargıya taşıyacağız. Yaptığımız inceleme sonrası bir usulsüzlük yoksa ödeme planı çıkarıp firmayla bir protokol yapmaya yolunu arayacağız” dedi.

t24

YORUM YAP