DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.028,37 -1.201

Kafkas Arısı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kafkas Arısı
Tarım Bakanlığı’nca, Kafkas Arı Irkı 12.12.2004  tarih ve 25668 sayılı Resmi gazetede yayınlanan Yerli Hayvan Irk ve Hatlarının Tescili Hakkında  yayınlanan 2004/39 sayılı tebliğ  hükmü gereğince tescillenerek, Ardahan ve Artvin illeri genetik materyal olan kafkas arı ırkının gen merkezi olarak ilan edilmiş ve bu amaçla ırkın saf olarak korunabilmesi için her iki il izole bölge  olarak diğer illerden gelecek  arılara kapatılmıştır. Ardahan ili sınırları içerisinde Posof ilçesi, Artvin ili sınırları içerisinde camili  köyü de bu illerin içerinde ayrıca kapalı alan olup tam izole bölge durumundadır.Bu bölgelerde ana arı yetiştiriciliği yapılmaktadır ve Türkiye’nin tüm bölgelerindeki ana arı talepleri karşılanmaktadır.
·     Ana Vatanı :
Kafkas Arısının anavatanı Kafkasya’dır. Kafkas dağlarının ve ön Kafkasların 800- 1000 m kotlarında Gri Kafkas olarak bilinen safları bulunmaktadır. Gürcistan’ın alçak yörelerinde melezleri vardır.Rusya’da altı ayrı ekotipi belirlenmiştir.Türkiye’de Camili ve Posof ekotipleri  vardır.
·     Dış Görünüşü (Morfolojik Özellikleri) :
Kitin esmer renkte olup geçit formlarında ilk halkada kahverengi lekeler vardır. Kıllarda gri renk baskındır. Erkeklerin göğüs renkleri siyahtır. Dil uzunluğu 6.7 – 7.2 mm (7.046±0.189) ile en uzun dilli bal arısıdır.
·     Fizyolojik Özellikleri :
Dünyadaki en verimli dört arı ırkından birisidir. Soğuk iklim arısıdır. En önemli özelliği kışı sert ve karlı geçen coğrafyalarda başarılı ve verimli olmasıdır. Kuvvetli koloniler teşkil ederler. İyi bir yavru yetiştiricisidir. Kıştan zayıf çıkarlar. İlkbaharda gelişme başlar. Gelişme yavaş seyreder Koloni yaz ortasında en yüksek gücüne ulaşır. Koloninin güçlü olduğu zamanlarda ana arının günlük  yumurtlama kapasitesi 1000- 1500 adede kadar ulaşabilir. Petek üzerinde sessizdirler. Uysaldırlar, hırçın ve sokucu değildirler. Düzgün ve koyu renkli gömeç yaparlar ve sırlarlar. Üçgülden çok iyi yararlanır. Düzensiz-köprü petek yapma eğilimi vardır. Petek gözlerini sırlarken bal ve sır arasında hava boşluğu bırakmadığı için petekli balı koyu ve nemli bir görünüme sahiptir.
Diğer Arı ırklarına göre daha düşük sıcaklıklarda etkili bir nektar ve polen toplama yeteneğine sahiptirler. Çok erken saatlerde  çıkarlar ve çiçeklerdeki nektar katılaşmadan toplarlar. Çok güçlü nektar toplama davranışları yağmacı karakterini artırmıştır. Propolisi en çok kullanan bal arısı ırkıdır. Oğul verme eğilimleri zayıftır. Doğal habitatların da ağır ve uzun kış şartlarında üstün kışlama yeteneğine sahiptirler.

YORUM YAP