Anasayfa / Gündem / Kadınlar 8 Mart’ta yasağa rağmen yürüdü

Kadınlar 8 Mart’ta yasağa rağmen yürüdü

Kadınların Taksim’de Feminist gece yürüyüşü’nde binlerce kadın polis barikatına karşı haykırdı: Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa!

Kadınlar 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim’e yürüdü. Saat 19.00’da başlayan yürüyüş öncesi kadınlar Tel Sokak’ta toplandı. İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında yürüyüş düzenleyen kadınlar Sıraselvilere ulaştı. İstanbul’da kadınlar, 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü için yasağa rağmen Sıraselviler’de bir araya geldi. Polis yürüyüşe izni vermeyince kadınlar Karaköy’e yürüdü.

İstanbul’da kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden Feminist Gece Yürüyüşü için İstanbul Valiliği’nin yasak kararına rağmen toplandı. Beyoğlu’nun Taksim meydanına çıkan yolları ve Yenikapı-Hacıosman metro hattının Taksim çıkışları da tamamen kapatıldı. İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında toplanan kadınların yürüyüşü polis barikatıyla kesildi. Kadınlara polis biber gazıyla müdahale etti, 34 kişi gözaltına alındı.

CHP İstanbul il Başkanı Canan Kaftancıoğlu ”İl yöneticilerimiz, milletvekillerimiz ve binlerce kadın ile birlikte 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününde’nde Taksim’de düzenlenen yürüyüşe katıldık. Kadınlar olarak her türlü engellemelere ve baskılara rağmen haklı mücadelemizi bir kez daha gösterdik” dedi.

Kadınlar 8 Mart nedeniyle yurdun birçok noktasında bir araya gelerek eylemler ve yürüyüşler düzenledi.

Kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Kadıköy iskelesinde toplandı. Ellerinde pankart ve bayraklar taşıyan kadınlar, şarkılar söyleyip halay çekti.

8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlamak için bir araya gelen çeşitli siyasi partiler, meslek ve kadın örgütlerinin de içinde bulunduğu yaklaşık 2 bin kadın Kadıköy, Beşiktaş iskelesi önünde saat 14.00’te toplandı. Kortejler halinde iskeleye gelen kadınlar, ellerindeki pankart ve bayraklarla şarkılar söyleyip halay çekerken, kadına yönelik şiddet ile kadın cinayetlerine karşı sloganlar attı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına katılan bir kadın, “Kadınların birlikte mücadeleye girmesi ve bu mücadeleyi devam ettirdiğimiz için çok mutluyum” dedi.

 

Göz Atın

İstanbul’da yarın kurulacak semt pazarları açıklandı

İçişleri Bakanlığının pazar yeri genelgesine göre, 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri pazar yerleri 10.00-17.00 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir