DOLAR 28,9292 % -0.02
EURO 31,7930 % 0.23
STERLIN 36,7327 % 0.48
FRANG 32,9432 % 0.18
ALTIN 1.896,13 % 1,35
BITCOIN 1.105.525 2.601

Kadınlar, 8 Mart öncesi Kadıköy’de yürüdü

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kadınlar, 8 Mart öncesi Kadıköy’de yürüdü
8 Mart Dünya Kadınlar günü öncesinde kadınlar, İstanbul Kadıköy’de Büyük Kadın Buluşması’nda bir araya geldi. Rıhtım’da bir araya gelen binlerce kadın, devletin kadın politikalarına ve erkek şiddetine tepki gösterdi.
 
8 Mart’ı kutlamak için bir araya gelen kadınlar, Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi’nde düzenlenen eylemde buluştu. 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla gerçekleşen eyleme, yüzlerce kadın katıldı.
 
LGBTİ+ dövizlerinin ve gökkuşağı bayraklarının alana alınmaması üzerine gerginlik yaşandı. Bunun üzerine “Homofobiye hayır”, “Transfobiye hayır”, “Nefrete inat yaşasın hayat” sloganları atıldı. LGBTİ+ korteji bir süre sonra alana alındı.
 
Kadınlar, yağmurda çamurda her türlü koşullarda sokakları terk etmeyeceklerini belirterek “Rüzgar bizi durdurur mu? Yağmur bizi durdurur mu?” dedi.
 
Eylemde “Yaşasın 8 Mart”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadıköy bizim senin mi sandın?”, “İstanbul Sözleşmesi bizim senin mi sandın?”, “Kadınlar sokağa özgürleşmeye”, “Kadın, yaşam özgürlük” sloganları atıldı.
 
Kadıköy sokaklarından alkışlarla eylemin yapılacağı alana gelen yüzlerce kadın, “Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmeyeceğiz”, “Neredesin aşkım, buradayım aşkım” sloganları atarak, “Ayaktayız”, “Özgür bir gelecek, özgür kadınlarla gelecek”, “Kalplerimiz özgürlük için atıyor” pankartları taşıdı. Alana gelen kadınlar arama kontrolünden geçirildi.
 
Polis, mitinge katılmak için gelen kadınların ve kortejlerin alana girişte taşıdığı LGBTİ+ sembolleri ve gökkuşağı desenli şemsiyelerin alana alınmasına engel oldu.
 
İstanbul Valiliği’nin kararıyla LGBTİ+ bayrakları ve gökkuşağı sembollerinin alana alınmayacağı söylenmişti.

YORUM YAP