DOLAR 32,3090 % 0
EURO 35,1144 % 0.44
STERLIN 41,5844 % 0.33
FRANG 36,0891 % -0.12
ALTIN 2.397,63 % -0,73
BITCOIN 67.639,99 -2.568

İstanbul’da Nevruz kutlaması

Yayınlanma Tarihi : Google News
İstanbul’da Nevruz kutlaması

İstanbul’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde düzenlenen Nevruz etkinliğine binlerce kişi katıldı.

İstanbul’un Bakırköy ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde bir Nevruz etkinliği düzenlendi. Bakırköy Pazar Yeri’ndeki kutlamalara binlerce kişi katıldı.

Etkinlik nedeniyle bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı. Polis, gelenleri üst aramasından sonra etkinlik alanına aldı.

Etkinlikte, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da bir konuşma yaptı. Pervin Buldan, ”Milyonların önünde söz veriyoruz size; faşizme inat Berkinlerin, Ali İsmaillerin, Kemal Kurkutların, Uğur Kaymazların hayalindeki özgürlük ülkesini hep birlikte yaratacağız. Bizler 31 Mart tarihinde sandıklara giderken elimizi vicdanımıza koyarak; kutuplaşmaya değil kucaklaşmaya, ayrışmaya değil dayanışmaya, nefrete değil sevgiye, esarete değil özgürlüğe oyumuzu kullanacağız. Geleceğimiz, yarınlarımız, çocuklarımız ve gençlerimizin geleceği için bir kez daha 31 Mart’ta irademizi ortaya çıkaracağız. Mazlumlar ve ezilenler olarak 31 Mart’ta büyük bir ders vereceğiz Tarih boyunca zafer hep direnenlerin olmuştur. Mücadele eden yoksul halkların ve emekçilerin olmuştur. “Mazlumun ahı indirir şahı” demişler, işte biz de mazlumlar, ezilenler olarak, yoksul halk olarak, bu ülkede öldürülen kadınlar olarak, toprağın altına düşen gençler olarak özgürlüğümüz eşitliğimiz ve geleceğimiz için mutlaka ama mutlaka 31 Mart tarihinde büyük bir ders vereceğiz.” dedi.

İstanbul Valiliğinden Cumartesi günü yapılan yazılı açıklamada, hem bu etkinlik hem de Cumhur İttifakı’nın Yenikapı’da gerçekleştirdiği “Büyük İstanbul Mitingi” sebebiyle alınan güvenlik önlemleri hakkında bilgi verilmişti.

Açıklamada, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı şube ve ilçe emniyet müdürlüklerinde görevli 2 bini gece bekçisi, 300’ü özel harekat, 15’i bomba inceleme ve imha uzmanı 14 bin 433 personelden, 7 bin 957’si mitingde, 2 bin 321’i nevruz etkinliğinde, 4 bin 155’inin ise çevre güvenliği tedbirlerinde görev yapacağı belirtilmişti.

 

YORUM YAP