DOLAR 32,2611 % 0.03
EURO 35,2303 % 0.21
STERLIN 41,3547 % 0.18
FRANG 35,4498 % 0.06
ALTIN 2.525,19 % 0,98
BITCOIN 67.121,93 0.018

İshak Çelik: Hepimiz Aynı Gemideyiz

Yayınlanma Tarihi : Google News
İshak Çelik: Hepimiz Aynı Gemideyiz

DİBA MAKİNA Sahibi İshak Çelik, Serhat Yaşam Dergisine memleketi Kars ve STK’lar ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Serhat Yaşam: İshak Çelik Kimdir? Sizi tanıyabilirmiyiz?

İshak Çelik:1977 Kars’ın Kağızman ilçesinin Bulanık köyünde dünyaya geldim. Sekiz çocuklu bir ailenin beşinci çocuğuyum, Ailemiz 1983 yılında Ankara’ya yerleşmesiyle aynı sene eğitim hayatıda başladım. Evli 1 erkek çocuk babasıyım. Ortaokul ve Lise eğitimimi alırken aynı zamanda iş hayatına atılıp çalışmaya başladım. Kendimize ait ilk firmamızı 2015 yılında kurduk.

Serhat Yaşam: Hangi sektörlerle faaliyetler gösteriyorsunuz? Sektöre nasıl başladınız ve hedefleriniz nelerdir?

İshak Çelik: Daha çok mobilya sektöründe hizmet vermekteyiz bunun yanı sıra makine, inşaat ve savunma sanayindede çalışmalar yapmaktayız. Sektöre 1999 yılında tepe gurubunda satınalma görevi ile başladım 2015 yılında istifa ederek  DİBA MAKİNA’yı kurdum o günden bugünede mobilya sektöründe markalaşmış firmalara  fason imalatlar yapmaktayız, Hedefimiz fason imalattan çıkıp kendi tasarımlarımızı ve ürünlerimizi üreterek ihracata yönelmek.

Serhat Yaşam:  Pandemi süreci sektörü nasıl etkiledi?

İshak Çelik: Pandemi süreci sektörü çok ciddi anlamda olumsuz etkiledi fakat pandemiyle birlikte iş anlamında  bazı olumlu gelişmelerde oldu örneğin vatandaşın maske ihtiyacını karşılayacak maske makinalarının  imalatları, kurumların kişilerin birbiriyle tamasını önleyecek ürünlerin tasarımı ve üretimi sektördeki firmaların ayakta kalabilmesi için birnevi cansuyu  oldu.

Serhat Yaşam: Ülkemizdeki ekonomik gelişmeleri nasıl görüyorsunuz?

İshak Çelik: Günümüzde dünya pazarlarında rekabet gücü elde etmenin ve dünya ihracatından daha fazla pay almanın temel koşulu, teknolojiye dayalı ve marka odaklı üretimden geçiyor. Sadece sanayi değil her alanda üretici daha fazla desteklenmeli ve ihracata yönlendirilmeli bunu başardığımızda daha güçlü bir ekonomimiz olacağına inanıyorum.

Serhat Yaşam:Memleketiniz Kars ve Kağızman’daki merkezi hükümetin yatırımlarını yaterli buluyormusunuz?

İshak Çelik: Merkezi hükümetin yaptığı yolların iyi yapıldığını gördüm. Benim geçen yıl memleketim Kars’ı ziyaret ettiğimde Aras nehrinde azalan su dikkatimi çekti. Hükümetimizin göç veren Kars ilimize daha fazla yatırım yapmasını ümit ediyorum. Bana göre her zaman iyinin daha iyisi vardır, yapılan yatırımlar doğru ama yetersiz.

Serhat Yaşam: Kars’ta yatırım yapma düşünceniz varmı?

İshak Çelik:Pandemi sürecinden dolayı Dünyada ve ülkemizde bir ekonomik durgunluk bulunuyor. Pandemi sürecinden sonra gerekli şartlar oluştuğunda Kars için önümüzdeki yıllarda turizm ve hayvancılık alanlarında yatırım yapma düşüncemiz var. Karslı işadamlarımızdan kendi hemşehrilerine iş olanakları sağlamarını bekliyoruz.

Serhat Yaşam: Ankara’da Kars STK’larının çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

İshak Çelik: STK’lar toplumun en güçlü sesleridir.Bu nedenle Türk sanayici ve iş adamları olarak STK ların bir toplumdaki öneminin altını  çizmek isterim. Her STK nın kendini anlatabileceği el kitapçıkları içerisinde özellikle bu iş adamlarına yardımcı olmak için  hemşehrilerimizin, hangi illerimizde bürokratlarımız, iş adamlarımız, esnaf ve öğrencilerimizi gösteren içerik ve bilgileri edinip genel kurula yakın bir zamanda bunların güncellenip; STK ların sosyal medyasında yayımlanması ile STK lara en büyük görev arzeder hükümetlerle yerel yönetimlerle içiçe çalışıp siyaset katmadan gözetmeden hemşehrilerine güzel ve faydalı çalışmalar sunabilirler. Ankaradaki hemşehri STK’ları yukarıda bahsettiğimiz hususları genişleterek biz iş adamlarının desteğini’de alarak Başkan ve yönetimleriyle elele vererek, açılmayacak kapılara misafir olmak birlik beraberliğimizi göstererek her iş adamı ve iş adamlarının arkasında STK ların gücünü hissettirmek ve bu arada da her STK nın arkasından da iş adamlarının gücünü bulundurup hemşehrilerine hissettirmesi gerekir. Bizlerede burada iş düşüyor tabiki, Gereken yerde gereken zamanda elimizi taşın altına koymak gerekir. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz.

YORUM YAP