DOLAR 32,4426 % 0.05
EURO 34,4648 % -0.14
STERLIN 40,3435 % -0.14
FRANG 35,5191 % -0.13
ALTIN 2.488,77 % 0,22
BITCOIN 2.082.891 -6.561

İnsanın ulaşabileceği en yüksek fiziksel yaş sınırı belirlendi

Yayınlanma Tarihi : Google News
İnsanın ulaşabileceği en yüksek fiziksel yaş sınırı belirlendi

Bilim adamları yaptıkları araştırmalar ile maksimum insan ömrünü tahmin edebiliyor. İnsanların 150.yaş şimdiye kadar ulaşacağımız en yaşlı yaş olduğunu öne sürüyorlar.

  • Araştırmacılar, İngiltere ve ABD gönüllülerinden alınan kapsamlı tıbbi ve fitness verilerini kullandı
  • Buna kan testi sonuçları, atılan günlük adımlar ve DNA’ları hakkında bilgiler dahildir.
  • Bu, maksimum ömrü hesaplamak için bir yapay zeka sistemine beslendi 
  • Yazarlar, dayanıklılık ve biyolojik yaşın ömür boyu kilit rol oynadığını buldular.
  • Bir insanın doğal olarak yaşayabileceği maksimum sürenin 120 ila 150 yıl olduğunu bulmak 

Dailymail sitesinde yer alan habere göre, Maksimum ömrü tahmin etmek için bir uygulama geliştiren bilim adamlarına göre, insanlar asla 150 yaşından sonra yaşayamayacaklar.

Biyoloji ve biyofizik uzmanları, Birleşik Krallık ve ABD’deki yüzbinlerce gönüllünün yapay zeka sistemini büyük miktarda DNA ve tıbbi veri ile besledi.

Bu, bir kullanıcıdan gelen basit girdiyle biyolojik yaşlanma oranını ve maksimum ömrü doğru bir şekilde tahmin edebilen, yapay zeka odaklı bir İPhone uygulaması geliştirmelerine olanak tanıdı . 

Büyük veri çalışmasının bir parçası olarak, hem yaşam tarzı faktörlerini hem de vücudumuzun nasıl tepki verdiğini kapsayan insan yaşam süresinden sorumlu iki anahtar parametre olduğunu buldular. 

İlk faktör, stres, yaşam tarzı ve hastalıkla bağlantılı biyolojik yaşımızdır ve ikincisi, ilk faktörün ne kadar çabuk normale döndüğünü yansıtan esnekliktir.

Bu, ekibin, herhangi bir insanın yaşama olasılığı en yüksek olanın 150 yıl olduğunu, bu da İngiltere’nin 81 yıllık ortalama ömrünün neredeyse iki katı olduğunu belirlemesini sağladı.   

Keşif, Singapur merkezli bir biyoteknoloji şirketi olan Gero ve Buffalo, New York’taki Roswell Park Kapsamlı Kanser Merkezi’nden bir ekip tarafından analiz edilen iki farklı boylamsal DNA çalışmasından alınan kan örneklerine dayanmaktadır.

Araştırmacılar, yaş, hastalık ve yaşam tarzı faktörlerini hesaba katan DOSI (dinamik organizma durumu göstergesi) adı verilen ve yaralanma veya hastalıktan kurtulma yeteneği de dahil olmak üzere vücudumuzun ne kadar dirençli olduğunu anlamak için bir araç kullandılar.   

Gero’dan çalışmanın ilk yazarı Dr. Tim Pyrkov şunları söyledi: ‘Fiziksel aktivite veri akışlarına dayalı esnekliğin hesaplanması GeroSense iPhone uygulamasında uygulandı.

120-150 yaşlarında insan vücudunun direncinde, yani iyileşme yeteneğinde tam bir kayıp olduğunu gösteriyor. ‘

Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışma, ABD’deki yaklaşık 4,500 yetişkinden alınan adım sayısı verilerini de içeriyordu.

Gero’nun kurucu ortağı Dr Peter Fedichev şunları söyledi: ‘İnsanlarda yaşlanma, parçalanmanın eşiğinde çalışan karmaşık sistemlerde ortak olan evrensel özellikler sergiliyor.

“Bu çalışma, yaşlanmaya karşı güçlü müdahaleler üretmek için yaşlanma ve kırılganlığın farklı yönlerini araştırmak için fizik bilimlerinden ödünç alınan kavramların biyolojide nasıl kullanılabileceğinin bir göstergesidir.”

Ekip, yaşlanmış – veya “zombi” hücrelerin “gençlik iksiri” hapının anahtarını taşıdığına inanılıyor, çünkü “canlı ama çalışmıyor”.

Bu hücreler, artritten Alzheimer’a kadar her şeyle bağlantılıdır.

Kaydedilen insanlık tarihinin çoğu için ortalama yaşam süresi 20 ila 40 yıl arasındadır. Bugün İngiltere’de yaklaşık 80 yıl ve ABD’de yaklaşık 78 yıldır.

İyileştirilmiş beslenme, temiz su, daha iyi sanitasyon ve tıp biliminin uygulanması, ortalama yaşam süremizi önemli ölçüde artırmanın anahtarı olmuştur.

Uzmanlar, gelecekte genetik manipülasyonun, kalori kısıtlamasının ve ilaçların hayatı daha da uzatabileceğine inanıyor, ancak DOSI analizi ne kadar uzağa götürüldüğüne dair katı bir sınır koyuyor.

Analiz, iyileşme süresindeki artış nedeniyle DOSI dalgalanmalarının yaşla birlikte arttığını buldu ve Dr Pyrkov bunu ne kadar süre çalışmaya devam edebileceğimizi bulmak için kullandı.

Sonuç, 1000’e kadar yaşamanın mümkün olduğunu söyleyen ve bunun yerine sınırın yaklaşık 150 yaşında olduğunu keşfeden bazı uzun ömür araştırmacılarını hayal kırıklığına uğratacak.

Büyük kronik hastalıktan muzdarip olmayanlarda bile azalmış esneklik gözlemlendi ve bu da artan dalgalanmalara yol açtı. 

Dr Pyrkov şunları söyledi: “Yaşlandıkça, bir rahatsızlıktan sonra iyileşmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyulur ve ortalama olarak optimal fizyolojik duruma yaklaşmak için daha az zaman harcarız.”

Kaynak: www.dailymail.co.uk

 

YORUM YAP