Anasayfa / Gündem / İmar İçin Ataşehir Belediye Meclisine Geldiler

İmar İçin Ataşehir Belediye Meclisine Geldiler

İstanbul Ataşehir İlçesi Kayışdağı ve İnönü Mahalle sakinleri Belediye Meclisinin Mart ayı toplantısı öncesi Ak parti grubu ve CHP meclis üyeleriyle imar planları konusunda sorunlarını anlattılar.
 
Sorunlarımızı neden burada görüşmediniz diye Meclisin dağılmasına tepki gösteren İnönü Mahallesi sakinlerini Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP Meclis Üyesi Abdullah Der İnönü mahallesinden gelen vatandaşları grup odasına davet ederek burada Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı konunun ilgilisi ve uzmanı Sadık Kayhan gerekli bilgilendirmeyi yaparak vatandaşların konuya vakıf olmaları açısından bilgilendirdi. Ak Parti grup başkanında bu konuyla ilgileneceğini söylediğini dile getiren Kayhan, birlikte bu konuyla ilgili uğraşacağız. Şu an için bizim yapabileceğimiz bir durum yok. Planların bir an evvel meclise gönderilmesi için komisyona, Ak Partili arkadaşlarımızla birlikte çıkması yönünde uğraşacağız ama sizde konunun takipçisi olun. Benim kapım her zaman açık. Gelin sorun bende sizlere gelişmelerle ilgili bilgileri vereyim diyerek İnönü sakinlerinin yüreğine su serpmişçesine gelenler huzurlu ve konuyu öğrenerek ayrıldıklarını belirterek Kayhan’a ve CHP grubuna teşekkür ettiler.
 
İmar konusunun meclis oturumunda konuşulacağını düşünerek meclis salonuna dinleyici olarak gelen imarzadeler konu görüşülmeden meclis toplantısının sona ermesine tepki gösterdiler. Bunun üzerine Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der kendilerini grup toplantı odasına davet ederek konu ile ilgili bilgilendirildiler.
 
Abdullah Der, bugün konuştuğunuz Ak parti grup başkanı aynı zamanda İBB İmar Komisyon üyesi. Bizde de Sadık Kayhan imardan sorumlu. Buradaki mecliste bu konu üzerinde konuşulacak bir şey olmadığı için bunları söylüyorum diyerek sözü konunun uzmanı Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan’a bıraktı.
 
Sadık Kayhan gelen vatandaşlara bu konuyu daha öncede biraz öncede anlattım. Sanırım duymayanlar var diyerek; “Özellikle dere yataklarını ilgilendiren yaklaşık 3 sene önce yapılan plan tadilatına aranızdan birileri itirazda bulundular. Bize inanmayabilirsiniz. Ama internete girerek öğrenme şansınız var. Bu itirazlar Büyükşehirde değerlendiriliyor. Bu planınızın askıya çıkış tarihi 15.01.2018 sizin itirazlarınızda bu tarihten bir ay sonra oluyor. Araştırdığınız zaman Komisyonun bu itiraz süresini veriyor ama komisyondaki arkadaşların ifadelerine gecikmenin nedeni göre o zaman belediye başkanlarının istifa etmesi, yeni başkanın atanması ve ondan sonrada seçimlere gidilmesi olarak gösteriliyor. 10 gün içinde değerlendirilmesi, bir ay içinde bitirilmesi gereken bu itirazlarınız tam bir buçuk yıldır komisyonda bekletiliyor” dedi.
 
Kayhan; “Bizim görevimiz 1/1000 lik planları yapmaktır. Yani Büyükşehir’in yaptığı planların uygulamasını yapmaktır. Bir buçuk yıldan beri planlarınız İmar Komisyonun da bekliyor. Gidip kendilerine bu planları daha ne kadar bekleteceksiniz diye sorduğumda, dediler ki, bu planlar artık gündemde yeşil ve toplanma alanlarına ihtiyaç var. Onun için bu planları olduğu gibi ret edeceğiz 2007 tarihinde yapılan planlara geri dönülmesini istiyoruz. Bende kendilerine, vatandaşlar senelerdir bekliyorlar. Bu planı ret ederseniz insanlara yazık etmiş olursunuz diye tepki gösterdim” diye konuştu.  
 
Bu konuyu buradaki Ak partili arkadaşlara aktararak, ben sizin komisyon üyelerini ikna edemedim. Birde siz konuşun.  Bu vatandaşların 2 yıldan beri ciddi beklentileri var yazıktırlar diyen Kayhan; “Planların ret olduğunu kabul edelim. Peki, kim kamulaştıracak. Hiçbir belediyenin böyle bir gücü yok. Yani 50 sene daha bekleseniz hiç kimse kamulaştıramaz. Hiç değilse bunları bir yere toplayarak vatandaşların mağduriyetini gidersinler. Hatta geçen ayki meclis toplantısında gelin bir komisyon kuralım ve birlikte gidelim diye teklif ettim. Komisyona gerek olmadığını söylediler. Biz uğraşırız sizde uğraşın dediler. İki arkadaşımız (Ak Partili) komisyona giderek en azından planın tamamının ret edilmesini önlediler” şeklinde konuştu.
 
Bu seferde biz bu planları ret etmeyelim müdürlüğe iade edelim. İçerenköy planları için nasıl bir karar aldıysa bunun içinde öyle kararlar alsınlar dediklerini söyleyen Kayhan; “ Bu alınacak karar bir aşama. Yani toptan ret olacağına bizim ve Ak partili iki arkadaşımızla birlikte gösterdiğimiz irade ve çabalarımız sonucunda müdürlüğe iade edildi. Yani sizin planlarınız elimizin ulaşacağı yere daha hiç gelmedi. Bize geldiğinde o zaman bize gelip neden çıkarmıyorsunuz diye sorabilirsiniz”dedi.
 
Kayhan; “Planlar şu an müdürlüğe göndermeye karar verildi. . Müdürlükten meclis göndermek bize düşer. Komisyon ve mecliste Ak parti çoğunlukta. Orada da onlar devreye girsin. Onlarda tamam dediler. Nisan veya Mayıs meclisine göndermeye çalışacağız. Şimdi sıkıntı şu. Belediye Başkanı müdürlük bir anlayışta, İmar Komisyonu ve Mecliste çoğunluk başka anlayışta. Karar mercii meclistir. Belediye Başkanı karar mercii değildir. Yani bizim görevimiz o planları meclis taşımak, oradaki çoğunluk onlarda olduğu için ortak çalışma ile elbirliğiyle çıkarırız” ifadelerini kullandı.
 
Kayhan son olarak; “İlçe belediyesini suçlar gibi bir tavır görüyoruz. Hâlbuki ilçe belediyesinin bu planlar ilgili uzaktan yakından ilgisi yok. Hala müdürlüğe bile gönderemediler. Biz ne yapabiliriz. Eğer bizden kaynaklı bir sorun olursa kapım sizlere sonuna kadar açık gelin bana sorun ben size bilgi vereyim. Planlar müdürlüğe geldikten sonra içinizden iki üç kişilik bir komisyon seçin. Benimle sürekli irtibat halinde olun. Ben size dosyanızın nerede ne aşamada olduğunu söylerim. Deprem gerçeğimiz. Bir kişinin burnu kanarsa vicdani sorumluluktan kim kurtulacak. Bizimle irtibatı kesmeyin” diyerek birlikte hareket etmenin de sinyalini vermiş oldu.
 
Toplantı sonunda Kayışdağı ve İnönü Mahallelerinden gelen vatandaşlar aldıkları bilgilerden dolayı CHP Grubuna ve Sadık Kayhan’a teşekkür ettiler.
Kaynak: istanbulumgazetesi.com.tr

Göz Atın

Ataşehir Kent Park, Çöp Park Oldu..!

İstanbul Ataşehir ilçesinin vizyon projeleri arasında yer alan Kent park proje alanı şu anda çöp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir