DOLAR 28,9176 % -0.04
EURO 31,7598 % 0.14
STERLIN 36,6864 % 0.34
FRANG 32,9096 % 0.14
ALTIN 1.894,56 % 1,27
BITCOIN 1.107.246 2.604

Hakkı Demir: Adaletin Olmadığı Yerde Ekonomide Olmaz

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hakkı Demir: Adaletin Olmadığı Yerde Ekonomide Olmaz

Gelecek Partisi Çekmeköy İlçe Başanı Hakkı Demir, Serhat Yaşam Dergisine siyaset ve ülke gündemi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Serhat Yaşam: Hakkı Demir kimdir? Sizi kısaca tanıyabilirmiyiz?

Hakkı Demir: 1960 Ardahan Küçük Sütlüce (Harziyan) köyü doğumluyum. İlkokulu Ardahan merkezde okudum. Ortaokulu Artvin öğretmen okulunu kazandım orada okudum. Daha sonra Erzurum Ilıca Yavuz Selim’e naklimi aldım orada okumaya devam ettim. Ondan sonra Üniversiteyide Erzurum’da okudum. 1988’de İstanbul’a yalnız geldim. Bakırköy Bağcılar’da memuriyet yapmadım gıda işi ile başladım. 1991 yılında Bakırköy’de Sayın Süleyman Demirel, beni milletvekili adayı yaptı. 19 bin oy aldım dar bölge barajı olduğu için çok az farkla seçilemedim. O dönem Çekmeköy köydü yer almıştık evler yapıyorduk. Bana dedilerki Çekmeköy’de Doğruyol partisi temsilcisiğini yap, dedimki yok Çekmeköy’ü Belde yapacağız. Sonra Çekmeköy’ü Belde yaptık ve ilk Doğruyol Partisinden Çekmeköy Belde Belediye kuruyucu Başkanı oldum. 1994’de Çekmeköy Belediye Başkan adayı oldum. Karşıma iki hemşehrimi çıkardılar, çok az farkla kaybettim. O dönem Sıddık Aras kazandı. Daha sonra Doğrıyol Partisi Ümraniye ilçe Başkan yardımcısı oldum. 2009 yılında Çekmeköy ilçe olması ile birlikte Doğruyol Partisi Çekmeköy ilçe Başkanı oldum. Sonrasında Doğruyol Partisi ile Demokrat Parti birleşmesi üzerine, Demokrat Parti Çekmeköy İlçe Başkanı oldum. Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu ile görüşmemiz sonucunda Demokrat Parti İstanbul İl Başkanlığı teşkilatan sorumlu Başkan oldum. O dönem epey bir gayret göstererek Esenyurt, Ataşehir, Arnavutköy, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Bahçelievler bu ilçelerde birazda gücümü kulanarak hemşehrilerimi aday yaptım. Bu süreçte içerde artı puan aldık, dışardanda eleştiri aldık. Demokrat Parti olarak 2014 yıllında Çekmeköy’de önemli bir oy oranı aldık. 2 meclis üyesi çıkardık. Daha sonra kendime ve çocuklarıma daha fazla zaman ayırmak için istifa ettim.

Serhat Yaşam: Kısa süre önce Gelecek Parti Çekmeköy ilçe kuruyucu Başkanı oldunuz. Bu süreci bize anlatırmısınız?

Hakkı Demir: Siyasete ara vermemin sebebide ana akım siyaseti benimsemememdir. Çünkü bu siyaset insanları ötekeleştirdi, insanları guruplaştırdı, siyasi söylemler hakaret etme noktasına geldi, iki kişi biraraya gelip siyaset konuşamaz hale geldi. Bizde bu siyaset artık bizim işimiz değil dedik. Prof. Ahmet Davutoğlu bir hareket kuracağız diye ortaya çıkınca, bu arada dostlarımızla, arkadaşlarımızla görüşmelerimiz oldu. Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanı İsa Mesih Şahin ve teşkilat Başkanı Metin Karakaş sağolsunlar ilçe Başkanı olmam için epey ısrar ettiler. Bana il için teklif ettiler ben önce Çekmeköy İlçe Başkanlığını kurayım. İnşallah iyi bir ivme kazandıktan sonra Çekmeköy’de bu koltuğu gerçekten Gelecek Partisi’ne hizmet edebilecek, o şevki içinde görebilecek bir arkadaşa devredelim. Ben koltuklara fazla yapışıp kalan tip değilim. Siyasette öyle olmalı Türkiyenin geleceği gençlerimize bağlı, çocuklarımızın geleceği ve bizim geleceğimizde inanın Gelecek Partsine bağlıdır.

Tek çizgide hareket eden bir siyasetçiyim. Benim bir daha tekrar bir siyasi partinin ilçe Başkanlığı hareketinin başına geçmemin tek sebebi, ben bu güne kadar tek çizgide hareket eden bir insanım. Düşüncelerim, idealerim benim için Türkiye’nin hukuka dayalı, hukukun üstünlüğü olduğu bir yerde, insan haklarının ve hürriyetinin tam olduğu demokratik bir hukuk devletinin ehliyetlik insanlar tarafından yönetilmesinden yanayım. İfade özgürlüğü olmayan bir ülkede hukukun üstünlüğü savunalamaz. Ben burada ilçe Başkanı olduktan sonra ayrım yapmadan tüm siyasi ilçe başkanlarından randevu isteyip ziyaret ettim. Gelecek partisi olarak sahada esnaf ziyaretlerimiz devam ediyor.

Serhat Yaşam: Ülkemizdeki siyasi süreci nasıl görüyorsunuz?

Hakkı Demir: Türkiyede siyasetin tıkandığını görüyoruz. Başkanlık sisteminin Türkiyenin kaldıramayacağı açık görünüyor. Biz güçlendirilmiş bir parlamementer sistemi istiyoruz. Bu konuda partimizin önemli bir çalışması var. Sayın Genel Başkanımız Prof. Ahmet Davutoğlu, Muhalefet partileri ve iktidar partisinden randevu isteyip güçlendirilmiş perlemanto sistemini paylaştı. Yani ne 1982 parlamenter sistemi ne 1962 parlamenter sistemi, bunların hiç biririnin Türkiyeye avantaj sağlayacağı kanısında değiliz. Yani onları yaşadık gördük. Türkiyede güçlendirilmiş bir parlamento, yargılanabilir bir parlamento, yani yürütmenin yargıya açık olabileceği bir yürütme olmalıdır. Erkler ayrılığı yerinde olmalı, hukukun üstünlüğü en üste olmalı zaten adaletin olmadığı yerde ekonomide olmaz.

Serhat Yaşam: Hükümet tarafından yeni bir yargı reformu çıkarılacağı konuşuluyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Hakkı Demir: 18 yıldır bu reform neden olmadı. Ak parti toplum içerisindeki inandırıcığını kaybetti. Genel başkanımız daha önce büyük kongremizdede bunu dile getirdi. Genel Başkanımızın daha önce önerdiklerinden sonra gelen şeylerdir bunlar. Beraat Albayrak’ın görevden alınması gibi.

Serhat Yaşam: Ülkemizdeki ekonomik durumu nasıl görüyorsunuz?

Hakkı Demir: İnsan haklarına odaklı bir siyaset yürütüyoruz. Gelecek Partisi tüzüğünde ve programındada bu var. Genel Başkanımız dün bir televizyonda yaptığı açıklama bu ekonomik sıkıntları 3 ay içinde çözerim dedi ve öneride sundu. Vatandaş için acı reçete deniyor ama Kıbrıs’a 8 uçakla gidiliyor. Yukardakilerde acı reçeteyi değilde ısraftan biraz kaçınsınlar. Yoksa bu halk elini taşın altına koymasını bilir. Türkiye Cumhuriyeti halkı ahtı vefayı, memleket sevgisini çok iyi bilir. İstikrar çok önemlidir. Yabancı sermaye nasıl gelir ülkeye, istikrar olursa gelir sermaye ürkektir. Sermaye korkuyu gördüğü yerde kaçar. O korkuyuda yürütmenin kaldırması lazım. Huzurun olmadığı yerde ekonomiyi düzeltemezsin.

Serhat Yaşam: Gelecek Partisi ve diğer bazı muhalefet partileri erken seçim istiyor. Bu konuda sizin görüşünüz nedir?

Hakkı Demir: Erken seçim olsun, biz hazırız. Kuruluşumuzda bir sürü şey söylendi. 30 kişi bir araya getiremezler, parti kuramazlar diye. Biz şu anda büyük kurultayını yapmış seçime hazır, Türkiye’nin 78 vilayetinde teşkilatlanmış, 800 ilçesinde bir fil teşkilatlanmış Gelecek Partisi Türkiyenin geleceği için seçime hazırdır. Biz itifak için yolla çıkmış değiliz, biz iktidar olmak için yolla çıktık.

Serhat Yaşam: Yapılacak bir seçimde Çekmeköy’de potansiyeli nasıl görüyorsunuz?

Hakkı Demir: Yapılacak bir seçimde Çekmeköy’de seçimi kesinlikle kazanacağız. Adım gibi eminim. Şu an Çekmeköy’ün nüfusu yaklaşık 300 bin ve 172 bin seçmeni var. Geçmişten esinleneceğiz ama geleceğimize yön vereceğiz. Çünkü gelecek hepimizin.

Serhat Yaşam: Memleketiniz Ardahan için bir şey söylemek istermisiniz?

Kakkı Demir: Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir seçildiğinde kendisini arayıp tebrik ettim. Ardahan benim sevdamdır. Ardahan için elimden gelen maddi ve manevi ne yapılması gerekiyorsa yapmaya çaşıştım ve yapmaya devam edeceğim. Benim Ardahan’da siyasi hesabım yok. Benim seçim bölgem İstanbuldur. Her kesime eşit mesafedeyim. Beni arıyan herkese yardımcı oluyorum.

YORUM YAP