Anasayfa / Son Dakika Haberleri / Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, ölüm orucunu sonlandırdı

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, ölüm orucunu sonlandırdı

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek eylemini 324. gününde sonlandırdı. Gökçek, İstanbul Beylikdüzü’ndeki Reyap Hastanesi yoğun bakımında tedaviye alındı.
Halkın Hukuk Bürosu, Twitter’dan Gökçek’in hastaneye götürüldüğünü duyurdu. Küçükarmutlu’da bulunan Direnişevi’ndeki açıklamaya CHP’li ve HDP’li milletvekilleri de katıldı. Grup Yorum’dan yapılan açıklamada, “Siyasi bir zafer kazandık. Olumlu görüşmeler de yapılıyor. Arkadaşlarımız Valilikle görüşüyorlar. Konser için başvuruyorlar. Sonucu göreceğiz” denildi.
 
Durumu ağırlaşan Gökçek’in babası Ahmet Gökçek, “Helin’i duyarsızlıktan kaybettik, iletişim sağlayamıyoruz. İbrahim’in de durumu çok kritik ve aynı duyarsızlıkla onu da kaybetmek istemiyoruz” demişti.
 
Ne olmuştu?
 
Grup Yorum’un yedi üyesi, 2016 Kasım ayında İstanbul’da, İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen bir polis operasyonu sırasında ‘polise mukavemet, hakaret ve terör örgütü üyesi olma’ suçlamalarıyla önce gözaltına alınmış ardından da tutuklanmıştı.
 
Terör örgütü üyesi iddiasıyla tutuklanan müzisyenlerden Helin Bölek, Bahar Kurt, Barış Yüksel, İbrahim Gökçek ve Ali Aracı cezaevinden yaptıkları bir açıklama ile yaşadıkları baskılar, uygulanan konser yasakları, kültür merkezlerine yapılan baskınların son bulması için 17 Mayıs 2019 tarihinde ‘süresiz ve dönüşümsüz’ açlık grevine başladıklarını duyurdular.
 
20 Kasım 2019 tarihinde tahliye edilen Helin Bölek ve Bahar Kurt, açlık grevine devam ettiler.
 
Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ise, 201. gününden itibaren açlık grevini ölüm orucuna çevirdiğini duyurdu. Gökçek, 24 Şubat 2020 tarihinde, Adli Tıp Kurumu’nun verdiği ‘cezaevinde kalamaz’ raporu üzerine cezaevinden tahliye oldu.
 
Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, taleplerin yerine getirilmediğini söyleyerek ölüm orucunu sürdüreceklerini açıkladılar. Helin Bölek ise 3 Nisan’da eyleminin 288’inci günde hayatını kaybetti.
Kaynak: t24.com.tr

Göz Atın

Ataşehir Belediyesi Öğrencilere Maske Dağıttı

Yeni eğitim öğretim döneminin okullardaki ilk gününde, Ataşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, velilere ve öğrencilere sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir