Anasayfa / Gündem / Göle-Kars Tren Demiryolu Hattı Güzergâhı İnceleniyor

Göle-Kars Tren Demiryolu Hattı Güzergâhı İnceleniyor

Ruslar tarafından bir dönem kulanılan Göle ile Kars arasındaki Demiryolu, bölgenin lojistik potansiyelini artıracağı belirtildi.
AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ile Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, Ruslar döneminde sarıçam ağaçlarını taşımak amacıyla yapılan ve yeniden hayata geçirilmesi düşünülen Göle-Kars tren hattı güzergâhında incelemelerde bulundu.
AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ile SERKA Genel Sekreteri Taşdemir, Göle ilçesindeki yatırım alanlarını gezerek yetkililerden bilgi aldı. Atalay ve Taşdemir daha sonra 93 harbi olarak bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus savaşında Göle-Kars arasında yapılan demiryolu güzergâhını gezdi. Göle ilçesindeki sarıçam ormanlarını Kars’a taşımak ve aynı zamanda ulaşım amacıyla kurulan atlı tren hattı bölgede uzun yıllar hizmet verdi. Atalay ve Taşdemir’e tren hattıyla ilgili bilgi veren Göle ilçesinde gazetecilik yapan Şanlıbey Alabay, hattın 1930’lu yıllara kadar kullanıldığını ifade etti. Hattın geçmişte yolcu ve özellikle sarıçam tomruklarını taşımada kullanıldığını belirten Alabay, eski adı Merdinik olan Göle ile Kars arasındaki Konga yolu üzerinde çalışan Dekavili Atlı Tren Hattı’nın Ruslar tarafından kurulduğunu ve kadana atlarıyla çalıştığını söyledi.

Göz Atın

Ataşehir’de “Yeniden” sergisi kapılarını sanatseverlere açtı

Covid- 19 pandemisi nedeniyle yaşanan “yeni normal”i ve bunun sanat ile sanatçılara yansımasını konu edinen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir