Anasayfa / Son Dakika Haberleri / Erivan Radyosu’nun 900 şarkılık Kürtçe arşivi dijital platformlarda

Erivan Radyosu’nun 900 şarkılık Kürtçe arşivi dijital platformlarda

1955 yılından itibaren Kars, Ardahan ve Iğdır bölgesinde yaşayan Kürt kökenli vatandaşların Erivan Radyosu’nun Kürtçe bölümünü kısıtlı imkanlarla eski ahşap radyolardan dinlerlerdi.

Ermenistan’da bulunan Erivan Radyosu’nun Kürtçe yayını o kuşağı ve sonrasındaki kuşakları oldukça etkilemiştir. Bu yayınları dinlemek için insanlar kısıtlı imkanlarla radyoların başına toplanıp haberler, hikayeler, şarkılar dinlediler. Erivan Radyosu’nun Kürtçe bölümünde yüzlerce sanatçı eserlerini seslendirdi. Bu eserlerin oluşturduğu külliyat günümüzde de o kuşağın ve sonrasındakiler tarafından dinleniyor. Ancak yine kısıtlı imkanlardan dolayı o sanatçılardan çok azının sesi ve ismi  günümüze geldi.

Kürt-Alman Kültür Enstitüsü, yarım asır yayın yapan Erivan Radyosu arşivini YouTube kanalı başta olmak üzere tüm dijital platformlarda yayınlamaya başladı. Arşivde 900 eser bulunuyor.

Geçen yıl çalışmalarına başlayan Kürt-Alman Kültür Enstitüsü (Deutsch- Kurdisches Kulturinstitut) yarım asır yayın yapan Erivan Radyosu arşivini You Tube kanalı başta olmak üzere tüm dijital platformlarda yayınlamaya başladı.

900 eseri ilk defa toplu şekilde şarkı sözleriyle beraber halkın hizmetine açan Kültür Enstitüsü, Kürt sanatçılarından, 27 Nisan Pazartesi -1 Mayıs Cuma tarihleri arasında kendi sosyal medya kanallarında, Erivan Radyosu şarkılarından sevdikleri eserleri paylaşmalarını istedi.

Yüzlerce eser gün yüzüne çıktı

İnternet ortamında yayılan birçok eserin ya seslendirenleri yanlış şekilde tanıtılmıştı ya da şarkı isimleri yanlış yazılmıştı. Enstitü’nün bu hizmetiyle beraber, bu sorun ortadan kalkmış oldu. Şu ana kadar tanınmayan, bilinmeyen yüzlerce eser de böylece gün yüzüne çıkmış çıktı.

Dört ciltlik kitap hazırlanıyor

Müzikseverlerin ve özellikle Kürtçe müzik yapan müzisyenlerin rahatlıkla ulaşabileceği, güvenilir kaynaklar sunmayı hedefleyen Enstitü ayrıca, halk kültürü ve arşiv araştırmacısı, sanatçı Cewad Merwanî’nin 3 yıldır büyük bir ekiple birlikte hazırladığı çalışmayı yakın zamanda, notalar, sözler ve şarkıların içinde olduğu bir DVD dahil olmak üzere dört ciltlik bir kitap dizisi olarak yayımlamaya hazırlanıyor.

Kaynak: narinazad

 

Göz Atın

Esenyurt Belediyesi Pandemi Destek Ekibi, 43 Mahallenin Tamamına Hizmet Veriyor

Esenyurt Belediyesi, Koronavirüs salgını sürecinde vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ‘Pandemi Destek Ekibi’ kurdu. Ekiplerle bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir