Anasayfa / Gündem / Eksi 40 derecede serada sebze üretiliyor

Eksi 40 derecede serada sebze üretiliyor

Hava sıcaklığının sıfırın altında 40 dereceye kadar düştüğü Van’ın Çaldıran ilçesinde, Jeotermal su kaynaklarıyla ısıtılan seralarda yetiştirilen sebzeler bölgede yaşayan halkın ihtiyacını karşılıyor.

Türkiye’nin en soğuk yerleşim yerlerinden biri olan Çaldıran’a bağlı Ayrancılar bölgesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğiyle 34 bin metrekare alana kurulan jeotermal seralarda, dondurucu soğuklara rağmen sebze çeşitleri üretiliyor. Yedi farklı noktadan çıkarılan sıcak suyun borulardan ulaştırıldığı seralarda, topraksız tarım uygulamasıyla dört kat fazla verim alınıyor.

Van’ın Çaldıran ilçesi bölgenin kışın en soğuk yerlerinden biri olarak görülüyor. Ancak eksi 40 dereceyi bulan soğuklarda jeotermal su kaynaklarıyla ısıtılan serada yetiştirilen sebzeler Van ve ilçelerinin ihtiyacını karşılıyor.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 40 dereceye kadar düştüğü Çaldıran’a bağlı Ayrancılar bölgesinde, beş yıl önce 40 dönüm alana kurulan jeotermal serada dondurucu soğuğa rağmen domates, biber, salatalık yetiştiriliyor.

Bölgede birçok farklı noktada sondajla çıkarılan sıcak suyun borularla ulaştırılmasıyla ısıtılan serada topraksız tarım uygulamasıyla salkım sebze üretiliyor.

Proje Müdürü Ercan Karahanlı, serada sıcak suyu yalnızca kışın kullandıklarını, yazın kaynağı değiştirdiklerini söyledi.

Karahanlı, “Ben burada üretimden sorumluyom. Bitkilerin bakımını ve ilaçlamasını yapıyoruz. Arkada atölyemiz var, su gelip atölyede toplanıyor ve oradan eşanjör sistemi ile dağıtılıyor. Termal suyu sadece kışın kullanabiliyoruz” dedi.

Tendürek dağı yamacında ve İran sınırında bulunan bölgede kışlar soğuk ve yağışlı geçiyor. Fakat burada yaşayanlar, doğal kaynakları eşsiz bir fırsata dönüştürmeyi başarmış durumda.

Yaklaşık 10 milyon TL’ye mal olan tesiste, termal su sayesinde sıcaklık 25 dereceyi buluyor. Serada çalışan 50 personelin çoğunluğunu ise kadınlar oluşturuyor.

Tesiste, Agro Van markalı kaliteli sebzeler yetiştirilip Van ve ilçelerine gönderiliyor. Her yıl yaklaşık 3 bin ton sebze üretilen tesis, hava koşulları nedeniyle tarımın da çok yaygın olmadığı ilçeye adeta nefes borusu olmuş durumda.

Topraksız tarım Çaldıran İlçesi’nde ilk yapılan bir uygulama. Biyolojik mücadele kapsamında ilaç kullanımının minimuma indirilen serada zararlı haşerelere karşı faydalı böcekler salıyor.

Kaynak:Rudaw

Göz Atın

Ardahan Yalnızçam Kayak Merkezi’nde kayak sezon açıldı

Ardahan’da kar kalınlığının yeterli seviyeye ulaşmasıyla birlikte Valimiz Hüseyin Öner, protokol üyeleri ve kayak sporcularının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir