DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Ekrem Köse: Çocukları Spor İle Buluşturacağız

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ekrem Köse: Çocukları Spor İle Buluşturacağız

Ataşehir Belediye Başkan yardımcısı Ekrem Köse, Siyasal Yaşam Gazetesi sahibi Erkan Sarıkaya’ya önemli açıklamalarda bulundu.

Siyasal Yaşam: Ekrem Köse kimdir?

Ekrem Köse: 1974 Giresun Çamoluk doğumluyum. Köyde doğdum,1 yaşındayken İstanbu’a geldim. 45 yıldır İçerenköy’lüyüm. Evli İki kız biri erkek 3 çocuk babasıyım. Mütahit işleri ile iştikal etmekteyim. Sivil toplum kuruluş yönetimlerinde yer alıyoruz.

Siyasal Yaşam: Ataşehir Belediye Başkan yardımcılığı öncesi sizi Başında bulunduğunuz STK’ların başarıları ile tanıdık. STK’larda görev almaya devam ediyormusunuz?

Ekrem Köse: Yaklaşık 8-9 STK yönetiminde aktif yer almaktayım. İlk önce 20 yaşında Ataşehir Çamolukspor’a Başkan oldum. Yaklaşık 23-24 yıl Çamolukspor Başkanlığı yaptım. Yaklaşık 10 yıldır Ataşehir Amatör Spor Kulüpleri Birliği Başkanlığı yapıyorum. Çamoluk Dernekler Birliği Başkanlığını yapmaktayım. Ataşehir özel Spor Kulüpler Birliğini 2 sene önce kurdum. Bu çok önemli, önümüzdeki zamanda çok önemli faliyetlerde bulunacağız. 20’ye yakın Amatör Spor Kulübümüz var. Bunun yanında diğer branşlar var. Ciddi katkılarımız var Kulüpler Birliği olarak. Belediyeler ile işbirliği yaparak, Özel Ataşehir spor kulüpler birliği çok önemli, niye önemli? Özel çocuklarımıza yönelik okullar, ilçemizdede 7 okul var. İşitme Engelliler var, Zihinsel Engelliler var, Dowm sendomlu var. Bu okulların müdürleri ile görüşerek ve beden eğitimi hocaları ile görüşerek plan ve pragramlarımızı yaptık. 8 branşımızı açtık, Ataşehirli çocuklarımıza hizmet edeceğiz. Bu çocukları evlerinde çıkararak spor yapma imkanı vereceğiz. Bunlarıda en iyi ortamlarda vermemiz lazım. Önümüzdeki Mayıs ayında çok geniş katılımlı bir yürüyüş yapacağız. Ondan sonra Cumhuriyet parkında Atölyeler açacağız.

Bunun yanında İstanbul Amatör Sporcular Federasyonu as başkanlığı yapmaktayım. Burda 7 ilçeden sorumluyum.Tuzla, Adalar, Pendik, Kartal, Ataşehir, Kadıköy Maltepe ilçelerinden sorumluyum. Türkiye Amatör Kulüpleri Konfederasyonunda yöneticiyim. Ataşehir Giresunlular Derneği’nde 2. Başkanlık yapmaktayım. Sivil toplum kuruluşlarına yöneticilik yaptık, yapıyoruz. Bunuda severek yapıyoruz. Derneklerde yöneticilik yapmak sıkıntılı işler Ailenden ödün veriyorsun, parandan ödün veriyorsun, zamanından ödün veriyorsun. Madiyat açısından sıkıntı. Türkiye’de bir ekonomik kriz var. Dernek yönetimlerinde görev alan arkadaşkarı fedakarlıklarından dolayı kutluyorum.

Siyasal Yaşam: Ataşehirdeki Kulüpler uluslararası ödüler alarak adlarından söz ettiriyorlar. Bu başarı nasıl sağlanıyor?

Ekrem Köse: 2010 yılında Battal Başkan ile tanıştık.11-12 Kulübümüz vardı. Battal Başkan bana ”Başkan bana kulüpleri bir araya topla kulüpler birliğini kur, ben size hizmet edeyim. Ferdi olarak kulüpler geliyor hizmet etmekte zorlanıyorum” dedi. Bende 2010 yılında arkadaşlarımla Amatör spor kulüpler birliğini kurdum. Daha sonra Belediye ile çok önemli çalışmalar yaptık. Yaklaşık 21 spor kulübümüzün ulaşım sorununu çözdük. Bir Amatör spor kulübü 9 branşta lige katılabiliyor. Biz her kulübe ulaşım için 1 otobüs veriyoruz. şehir dışına giden takımlarada yardımcı oluyoruz. Bizden nüfus olarak daha büyük olan ilçeler 80-90 takımla lige katılırken, biz geçen sene 130 civarında takımla liglere katılım sağladık.Buda tabi Belediyenin ulaşım sorunu çözmesi ciddi etkisi oldu. 2012 yılından itibarende spor kulüplerimize ciddi katkılar sağladık. Belediye Başkanımız Battal İlgezdi’ye bu konuda teşekkür etmek istiyorum. Çocukları sokaktan koparmanın spor ile yapılabileceğini düşünüyoruz.

Siyasal Yaşam: Ataşehir’de Spor  alanları yeterlimi? Bu konuda çalışmalarınız var mı?

Ekrem Köse: Belediyimiz ile Kulüplerin ortak çalışması ile Kulüplerimiz kurumsalaşma yönünde yürümüş ve spor yaptırma imkanı bulmuştur. Bunlar yeterlimi tabiki yeterli değil. Ataşehir’de yaklaşık 7-8 bin lisanslı sporcumuz bulunuyor. Ataşehir’de 21 Futbol takımı bulunuyor.Çok ciddi aidat alıp spor yaptıran kulüpler var. Birde merdiven altı dediğimiz kulüpler var bunları kesinlikle kulüpler birliğine almıyacağız. Bu işi layıkı ile yapan gerçekten eğitimini veren spor kulüplerini bir denetimden geçireceğiz. Katkılarınıda sağlıyacağız. Federasyonun yaptığı Turnuvalara katılan kulüplere yardımda bulunacağız. Zaten kulüplere lojistik, ulaşım desteği yapıyoruz. Başvuranlara yer yer malzeme desteğide yapıyoruz.

Siyasal Yaşam: Bazı spor kulüplerin saha sorunu var, bu konuda bir çalışmanız var mı?

Ekrem Köse: Futbol sahalarımız az görünsede diğer ilçelere göre zengin bir yapıya sahibiz. Bizim şu anda nizami Futbol maçı oynayacağımız Yenisahra stadımız var. Ataşehir Doğuş’un ve Çamoluk Spor’un ufak çaplı sahaları var, buralarda antremanlarını yapıyorlar. Sahası olmayan kulülerimiz var, bunların sorunlarını yakında çözmeye çalışacağız. Bizim 3 tane ciddi projesi olan yerimiz var. Birisi Mevlana Mahallesinde Site sporun sahası, İçirenköy Mahallesinde İçrenköy İdman yurdu sahası ve Estapaşa mahallesindeki toprak sahamız var. Bu 3 sahamızda geçmişte İstanbul Büyük Şehir Belediyemiz tarafından projeler yapıldı.Ama 4-5 yıldır bu sahalara çivi çakılmadı.Şimdi Battal ilgezdi Başkanımız Ataşehir’de kazandı, İBB’de yönetim değişikliği oldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ataşehir Belediyemizi ziyaret etti. Başkan Esatpaşa projesini yapacağım dedi. Bende Büyükşehirdeki ilgili birimlerle görüşüyorum bu konuda, görüşmelerimiz devam ediyor. Bu projelerin yapılması ile Mahallelerimizi değeri ve vizyonu artar. Ataşehir ilçemizde daha önce Büyükşehir Belediyesinin hiç yatırım ve icratı yok. Diğer ilçelere baktığınızda İBB’nin yaptığı çok sayıda spor salonu, Kültür merkezi görebilirsiniz. Malesef ilçemizde göremezsiniz. İnşallah bundan sonra göreceğiz.Yapılcağını ve projelerin tamamlanacağına inanıyorum.

Siyasal Yaşam: Site Spor sahası ile ilgili son durum nedir?

Ekrem Köse: 31 Mart yerel seçimler öncesi İBB’ye verilmişti onların uhtesindeydi. 31 Mart’tan sonra 23 Haziran’a seçimin iptal edilmesiyle 23 Haziran’a 1 hafta kalla öğrendik ki Site spor sahası Gençlik ve spor Bakanlığı’na yurt yapılması niyetiyle devredildiğini öğrendik. Tabi hemen Federasyon Başkanımızı sahaya getirdik, Gençlik spor il müdürümüzle görüştük. Kulübümüzün Başkanı Cihan Bilgin Spor Bakanımızla görüştü. Milli Emlak Başkanlığı’ndan yıkım yazıları geliyordu. Amatör spor kulüpleri Başkanımız Ali Düşmez’in büyük çabaları ve katkılarıyla bu yıkım kararını durdurduk. Buranın spor sahası olduğunu Spor Bakanlığından, Çevre Bakanlığına yazısını yazdırdık. Gençlik ve Spor müdürlüğünden buranın çimlemesini bekliyoruz. Bunuz sözünü aldık yapılmasını bekliyoruz. Burda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Siyasal Yaşam: Giresun STK’larında yer alıyorsunuz. Biraz kendi memleketinizi anlatabilirmisiniz?

Ekrem Köse:Giresun’un Çamoluk ilçesindenim.Giresun nüfusu Ataşehir’de ciddi bir potansiyeli var. Makam odası bekleme salonundaki resimleri Çamoluk Belediye Başkanı Fatih Düz getirdi. Bence mevcut merkezi hükümet Giresun’a yaptığı bişey yok. Ben memleketimi çok severim, bazı yıllar memleketimi yılda 15-20 defa giderim. 20 yıl önce gördüğüm yollar halen aynı yapılan bişey yok, yani her şey aynı. Vatandaş yapacaksa kültür evini cebinden yapıyor, köprü yapılacaksa vatandaştan toplanıp yapılıyor. Fındığa verilen tarifeden memnun değiler. Zaten Türkiye’de diğer üreticilerde memnun değil, kimse memnun değil. Çünkü vergiler ağır.

Siyasal yaşam: Yaşanan Ekonomik Kriz kısa sürede atlatılacağına inanıyormusunuz?

Ekrem Köse: Ben İnşaat işi yapıyordum, şu anda kredi faizler 0,99 civarına çekildi. İnsanlar zaten borç batağında gidip bir ev alma ve bir yatırım şansı yok. Kiraya verse kirasını alamıyor. Vatandaş faiz oranları çıktığı zaman niye yatırım yapayım diyor. Koyayım faize hiç bir sıkıntıya girmiyeyim yaşayayım gideyim diyor. Çünkü 2 yıl önce bu krizin 2 yıl sonra biteceği söyleniyordu. Şimdi 10 kişi geliyorsa 99’u iş için geliyor. İki üniversite bitirmiş kişiler bile çöp toplamada araba arkasında bana bir iş ver diyor. Yeterki iş olsunda çalışayım diyor. Bizim bu durumlara düşmemiz lazım. İnşallah bu krizleri erken atlatıp geçeriz. Bizim temenimiz dileğimiz bu. Bende piyasada iş yapıyorum bu krizin kolay kolay atlatılacağına inanmıyorum.

Siyasal Yaşam: Son alarak eklemek istediğiniz bişey var mı?

Ekrem Köse: 20 yaşından itibaren STK’lar içindeyim. STK’larımız cok ciddi çalışmalar yapmaktadır. Ben bu anlamda yerel ve ulusal basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Gerçekten bizim sesimiz kulağımız oluyorsunuz. Bizim yaptığımız çalışmaları insanlara kamuoyuna anlatıyorsunuz.

YORUM YAP