DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Dünya Çorumlu Dernekler Federasyonu Açılışı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Dünya Çorumlu Dernekler Federasyonu Açılışı

Orta Karadeniz’in 530 bine yaklaşan nüfusuyla ticaret, sanayi ve turizm merkezlerinden biri olan Çorum, öteki Karadeniz illeri gibi çok güç veren bir coğrafya olarak bilinir. Çorumlu olup çalışmak, geçinmek, okumak ya da başka bir nedenle çevre illere, Türkiye’nin her yerine ve hatta yurt dışına göç eden Çorumluların kurduğu il, ilçe ve köy derneklerini çatısı altında toplamak ve Çorumlular arasında yardımlaşmayı, dayanışmayı geliştirmek amacıyla Dünya Çorumlu Dernekler Federasyonu kuruldu. Ataşehir’in tanınmış simalarından Metin Akkuş’un başkanlığını yaptığı ve 70 kişiyi aşkın yönetim kurulu üyesi bulunan Dünya Çorumlu Dernekler Federasyonu, Ataşehir İçerenköy Hazan Sokak’ta bugün resmi açılışını gerçekleştirdi.

Dünya Çorumlu Dernekler Federasyonu’nun bugünkü açılışına CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, MHP İlçe Başkanı Sadun Bizel’in de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi, Ataşehir’deki sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri, kalabalık bir kitle halinde Çorumlular katıldı.

Dünya Çormlu Dernekler Federasyonu genel merkezinin açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra, Atatürk ve şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Açılışta uzun bir konuşma yapan Federasyon Başkanı Metin Akkuş, federasyonun yapılanması, amacı, yapılması düşünülen hizmetler konularında bilgi verdi. Akkuş şöyle dedi:

“İstanbul’dan 15-20 gün içinde ayakkabıdan takım elbiseye, gömleğe kadar her şeyi toplama işlemine başlayacağız ve Çorum’daki Çorum Muhtarlar Derneği başkanı ile istişare halindeyiz, irtibata geçtik. Çorum’da köylerimizde yaşayan fakir insanlarımıza yardımcı olmak için topladığımız giysileri ulaştıracağız. Ayrıca fakir öğrencilere burs verme amaçlı ciddi çalışmalar içine girdik. Çorum’daki pek çok köy derneğini federasyonumuzun çatısı altına aldık, ondan fazla dernek Çorum Dernekler Federasyonumuza açılıştan sonra katılım yapacaklar, böylece bir yandan örgütlenmemizin İstanbul ayağını sürdürürken, Çorum ayağını da tamamlamış olacağız.” İçerenköy’deki geniş mekânın sağlanmasında emeği, katkısı geçen kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür eden Akkuş, bu merkezde tiyatro, diksiyon, matematik , İngilizce kursları vereceklerini, Gülay Keçecioğlu yönetimindeki gelinlik ve moda evi bölümünde kiralık ve satılık gelinlik hizmeti verileceğini ifade etti. Akkuş, federasyonun bütün yapılanmasının tamamlandığını, 70’i aşkın üye ile yönetim kurulunun oluşturulduğunu, yerel yöneticilerden ve bürokratlardan büyük destek gördeklerini de sözlerine ekledi.

Federasyon merkezinde gelir ve kaynaşmayı sağlamak amacıyla sabah kahvaltıları, yemekler, kına, nişan, düğün organizasyonları gerçekleştireceklerini dile getiren Dünya Çorumlu Dernekler Federasyonu Başkanı Metin Akkuş, “ben Çorumluyum” diyen herkesi maddi ve manevi desteğe çağırarak şöyle dedi: “Çorum Engelliler Derneği’ni kurmak istiyoruz yakın zamanda, bunun çalışmalarını yapacağız. Çorumlu Kadınlar Derneği’ni kurmak istiyoruz. Çorumlu Sporcular Dernekleri var birkaç tane, onları da çatımız altına alacağız. Allah nasip ederse hep beraber sizlerin de desteğiyle bütün bunları gerçekleştireceğiz. Ben olmayacak, biz olacağız hep beraber, hep beraber yapacağız. Belki federasyonların başkanları olacak, derneklerinin başkanları olacak, hepsinin yönetim kurulları olacak ama bir de Dünya Çorumlular Konfederasyonumuz olacak ve tüm kurumlar konfederasyonumuz da Çorum’a hitap edecek .”

Akkuş’un konuşmasının ardından Ataşehir’de genel merkez açılışı yapılan Dünya Çorumlu Dernekler Federasyonu’nu dolduran kalabalığa halkoyunları gösterileri yapıldı. Yöresel sanatçılar Çorum türkülerinden örnekler sundu.

Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni

Alâettin Bahçekapılı

YORUM YAP