DOLAR 32,2889 % 0.19
EURO 34,9440 % 0.23
STERLIN 41,0658 % 0.06
FRANG 35,4314 % 0.37
ALTIN 2.417,43 % -0,17
BITCOIN 67.814,98 -1.142

Deniz Aydemir; Ardahan İl Derneği Defterini Kapattım

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Deniz Aydemir; Ardahan İl Derneği Defterini Kapattım

CHP’de siyaset yapan ve İstanbul Ardahan İl Derneği yönetiminde 6 yıl görev yapan Deniz Aydemir’e, İstanbul Ardahan İl Derneği 21 Nisan 2019 Pazar günü yaptığı olağan kongresini ve Ardahan’da yerel seçim sonrasını sorduk. Deniz Aydemir, Siyasal Yaşam gazetesi imtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya sorularına içtenlikle cevap verdi.

Siyasal Yaşam: İstanbul Ardahan il Derneği Başkanlığına aday olduğunuz ve daha sonra adaylıktan çekildiğiniz doğru mu?

Deniz Aydemir: İstanbul Ardahan İl Derneği Başkanlığı’na aday olduğum ve sonra çekildiğim doğrudur. Süreç şöyle gelişti. Dernek Başkanımız Sayın Ahmet Demirbaş bundan üç ay kadar önce yeniden aday olmayacağını, benim dernek Başkanı olarak kendimi hazırlamam gerektiğini bir kaç kez farklı ortamlarda telafuz etti. Geçen süreçte birlikte görev yaptığımız yönetim kurulu üyesi ve birim başkanı arkadaşlarımın büyük bir kısmı da derneğin benim Başkanlığımda devam etmesi gerektiğini belirttiler. Bende bu teveccüh karşısında kayıtsız kalmayıp aday olacağımı bir kaç arkadaşıma beyan ettim. Hatta seçim süreci yaklaştığında kimlerle yürüyeceğimiz, nasıl bir yönetim anlayışı ortaya koyacağımız konusunda bir çok arkadaşımla istişarelerde bulunup ilke kararları aldık. Ancak seçime kısa bir süre kala Başkanımız Sayın Ahmet Demirbaş bir kaç yerel gazetede “üyeler Ahmet Başkan’ın bir dönem daha devam etmesini istiyor” şeklinde ısmarlama bir haber yaptırdı. Bunun üzerine kendisiyle dernekten bir arkadaşımızla birlikte buluşup bu haberi yaptırmasından hoşnut olmadığımı, geçmişte söylediği sözlerin arkasında durması gerektiğini kendisine ilettim. Sayın Demirbaş, benden bir kaç gün düşünmek için süre istedi. Bu sürenin sonunda beni arayıp bir cevap vermedi. Ben kendisini aradığımda da “bir karar veremedim, seçim günü orada birlikte karar veririz” şeklinde laubali, bizim seviyemiz deki insanlarca kabulü mümkün olmayan bir cevap verdi. Bende böyle ilkesiz bir tavrın olduğu ortamda adımın bile geçmesine artık müsaade edemem dedim. Ve Ardahan İl Derneği defterini kapattım.

Siyasal Yaşam: Sizce İstanbul Ardahan il Derneği yönetiminde demokrasi anlayışı işliyor mu?

Deniz Aydemir:  Daha önce İstanbul Ardahan İl Derneği ile ilgili siz dahil bir çok gazeteci olumsuz bir çok haber yaptınız. Bence bunların tamamı haksızdı. Ama dernekle ilgili elle tutulur en doğru eleştiri sizin bu sorunuzda gizli. Maalesef içinde dört Milletvekili aday adayı barındıran derneğimizde demokrasi yok. Kararları bir iki kişinin kafasında belirip olgunlaşıyor, ben dahil bir çok yönetici arkadaşımız sadece haberdar ediliyorduk.

Siyasal Yaşam: Dernek yönetiminde yaklaşık 6 yıl görev aldınız. Başkana 1987 yılında kurulmuş derneğin neden kendi mülkiyeti olacak bir yer edinemedi diye sordunuz mu?

Deniz Aydemir: 1987 yılında kurulmuş bir derneğin kendine ait bir mülkü olmalı mı ? Evet olmalı. Ama uzun süre atıl kalmış, sonradan Sayın Ahmet Demirbaş ve bir kaç arkadaşımızın ciddi emekleriyle yeniden hayata geçen ve güçlenen bir derneğin 30 yıllık geçmişinin hesabını son altı yılın yönetiminden sormak çokta adil olmaz bence.

Siyasal Yaşam: Sizce Dernek yönetimi gelir ve gider konusunda yeterli denetimi yapıyormuydu? ve Başkan her konuda üyelerine karsı şeffaf mıydı?

Deniz Aydemir: Derneğin belki de en şeffaf olduğu konu gelir-gider konusudur. Sosyal medyada ya da yerel gazetelerde bu konu bir çok kez asılsız iddialar yer aldı. Ama dediğim gibi bunlar asılsız iddialar. Denetleme kurulunda benim olduğum dönemde Avukat Yalçın Tura vardı. Onun olduğu yerde şeffaflık vardır dürüstlük vardır. Ayrıca ben siyasi iddiası olan biri olarak akçeli işlerin döndüğü, kimsenin bir tek kuruş harama tenezzül ettiği yerde Adım’ın anılmasına müsaade etmem. Deniz Aydemir adını kimse böyle bir işle yan yana yazamaz.

CHP de siyaset yapmaya devam edecekmisiniz?

Deniz Aydemir: Rahmetlik babam ben liseyi bitirdiğim zaman elimden tutup beni CHP Pendik İlçe Başkanlığı’na götürmüştü. Ben o günden beri Cumhuriyet Halk Partisi‘ni yuvam olarak biliyorum. İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı’yla başlayan mücadelem, Genç-Yön Hareketi Sekreteryası, İlçe Eğitim Sekreterliği, İlçe Yöneticiliği, Pendik Hayır Platformu Başkanlığı, CHP’de Devrimci Demokratlar hareketi geçici sekreteryası, ve son olarakta Ardahan Milletvekili Aday Adaylığı ile devam etti. Ve bundan sonra da bu mücadelem Gücüm yettiğince devam edecek.

Siyasal Yaşam: Ardahan da yerel seçimden sonra bir değişim bekliyormusunuz?

Deniz Aydemir: Ardahan’da Sayın Faruk Demir’in adaylığı açıklandığında kendisini İstanbul Ardahan İl Derneği’nde dinleme fırsatım oldu. Ben Ardahan Milleltvekili aday adayı olduğumda şehrin kalkınmasının, göçün durdurulmasının nasıl mümkün olabileceğine dair bir çalışma yapmıştım. Orada Sayın Faruk Demir’i dinlerken sanki kendi kafamın içindeki sesi dinliyormuşum gibi oldu. Çok yaratıcı, çok çağdaş, ayakları yere basan fikirleri, sosyal demokrat ilerici düşünce yapısıyla Sayın Faruk Demir’in Ardahan’ın makus talihini değiştireceğine inancım tam. Ardahan’ı kalkındırmak için Amerika’yı yeniden keşfetmek gerekmiyor. Tarım ve hayvancılığı desteklemek, işlenmiş, ambalajlı ve markalı ürün üretip ortak akılla doğru pazarlara yönlendirmek, organik tarım alanları oluşturmak gibi bir kaç akılcı çözüm Ardahan’ı kalkındırabilir ki, bu fikirlerde sayın Faruk Demir’in de konuşmalarında sıkça yer bulan fikirlerdi. Bu açıdan gelecek bir kaç yılın Ardahan’ın çehresini değiştireceğine yürekten inanıyorum.

Deniz Aydemir: Röportaj talebiniz ve fikirlerimi paylaşma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

 

YORUM YAP