Anasayfa / Siyaset / CHP Belediye Başkanları Ortak Bildirisi

CHP Belediye Başkanları Ortak Bildirisi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel merkezinde CHP’li Belediye Başkanları Toplantısı düzenledi.

Toplantı sonrası CHP’li Belediye Başkanları ortak bir bildiri yayınladılar. Bildirideki açıklama şöyle:

31 Mart 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerini kuşkuya yer vermeyecek şekilde Sayın Ekrem İmamoğlu kazanmıştır.
1 Nisan sabahından bugüne kadar olan 32 günlük süre boyunca, AKP ve MHP’nin çeşitli sözcülerinin kurduğu sistematik baskıyla, YSK’nın İstanbul Büyükşehir seçimlerini bir türlü sonuçlandıramamış olması hukuk devleti adına kabul edilemez. YSK’nın İstanbul seçimleri ile ilgili olarak aldığı pek çok karar, daha önce örneği görülmediği şekilde çelişkili ve siyasi kararlar olmuştur.
AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hemen her gün YSK üyelerini tehdit eder mahiyette demeçler vermelerini, o demeçlerin medyada defalarca tekrar edilmesi yoluyla YSK üyelerini siyasi karar vermeye zorlamalarını milletimizin birliği ve devletimizin bekası önünde önemli bir tehdit olarak görüyoruz.
YSK üyelerinin iktidar cephesinden gelmekte olan tüm baskıları toptan reddederek, Anayasa’ya, kanunlara ve kendi içtihatlarına bağlı; nesnel kanıtlara dayalı ve vicdanı hür karar vermelerini halkımız ve tüm özgür dünya beklemektedir. YSK, hukuka dayalı karar vermeli ve seçimle gelenin seçimle gittiği bir ülkede yaşadığımızın garantisi olmayı sürdürmelidir.
Tümüyle demokratik kurallarla ve yollarla kazanılmış bir seçimin, siyasi baskılarla, soyut iddialarla ve gerçek dışı kara propaganda yollarıyla gasp edilmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz.
Demokratik Parlamenter tarihimiz boyunca ülkemizde seçim sonuçlarına böyle bir itiraz görülmemiş, kurumlarımız hiçbir zaman bu denli töhmet altında bırakılmamıştır. Ülkemizin bu görüntüden bir an önce kurtulmalı ve ekonomiden dış politikaya kadar birçok sorunumuza çözüm aramaya başlamalıyız.
Kamuoyuna önemle ve saygıyla duyururuz.

Göz Atın

Kadıköy’de Kadınlar Futbolu Heyecanı

İstanbul Kadıköy Belediyesi’nin desteği ile pazar günü Kalamış Atatürk Parkı’nda “Kızlar Sahada” futbol turnuvası gerçekleşti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.