DOLAR 32,2889 % 0.19
EURO 34,9440 % 0.23
STERLIN 41,0658 % 0.06
FRANG 35,4314 % 0.37
ALTIN 2.417,43 % -0,17
BITCOIN 67.814,98 -1.142

Cemal Avcı: Bizde Birliktelik Lobisi Oluşmadı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Cemal Avcı: Bizde Birliktelik Lobisi Oluşmadı

Gökkuşağı Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Avcı, Siyasal Yaşam Gazetesi imtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya ile STK, Siyaset, Ekonomi ve Serhat bölgesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Siyasal Yaşam: Cemal Avcı kimdir?

Cemal Avcı: 1967 Kars Arpaçay Küçük Bağcı Köyünde doğmuş, bölgenin ileri gelen Avcı Ailesinin oğluyum. 1989 yılında İstanbul’a geldik.

Siyasal Yaşam: Hangi sektörde faliyet gösteriyorsunuz?

Cemal Avcı: İnşaat malzemeleri satıyoruz. Taahüt işleri yapıyoruz. Özelikle Askeri, Nato işlerini yapıyoruz. Bunun dışında Iğdır’da 6-7 yıl önce bir fabrika açtık. 25 bin m2 arazi üzerine 10 bin m2 kapalı alanda 10 Milyon Dolar yatırım yaptık. Orda işlerimiz devam ediyor. İstanbul’da Yapı Marketlerimiz var. Onun dışında Taahüt işleri ve İnşaat işleri yapıyoruz.

Siyasal Yaşam: Serhat Bölgesindeki gelişmeleri nasıl görüyorsunuz?

Cemal Avcı: Kars, Ardahan ve Iğdır’da son yıllarda kamunun ciddi yatırımları var. Baktığınızda Üniversitelerin ciddi katkısı var şehirlere. Buna bağlı sektörler, Yurtlar, Hastaneler arkasında yiyecek içecek sektörü, Kırtasiye Kitap sektörü ve eğlence sektörü, onunla birlikte Turizm sektörü bunların bölgeye ciddi katkısı oldu. Benim birçok arkadaşım Kars’ta, Ardahan’da ve Iğdır’da Fabirika açtılar. Bu durum Sanayiciyide cezbetti. Bu yeterli değil tabi nüfus yoğunluğunun biraz daha artması gerekir. Şehirleşmedeki yapılaşmanın biraz daha sürmesi, asıl Köylünün Şehire yatırım yapması gerekiyor. Köylününde ciddi bir geliri var baktığınızda. Hayvancılık ile ilgili teşvikler var. Ben görüyorum insanlar artık Şehirlerde sürekli ev alıyor. Köylüler eskiden İstanbul’gelirdi şimdi Kars’ta, Ardahan’da, Iğdır’da şehir merkezlerinde ev alıyor, buralara göç ediyor. Buda şehirlerin geliştiğini gösteriyor.

Siyasal Yaşam: STK’larda görev aldınız. İstanbul’daki STK’ların etkisini nasıl görüyorsunuz?

Cemal Avcı: Bundan yaklaşık 35 yıl önce biliyorsunuz merkezi Bakırköy’de Kars Ardahan Iğdır İşadamları Derneği (KAISİAD) vardı. Orada yönetim kurulundaydım. Daha sonra yönetimdeki bir kısım arkadaşımızın yer aldığı Kars Ardahan Iğdır Vakfı kurulunca biz KAISİAD’ı lağvettik. Sonra KAI Vakfı’nda faliyet gösterdik fakat sağolsun o zamanki arkadaşlar bizi kuruyuculuğa yazmamışlar. Bize konuşmaları mevcut KAISİAD yönetim kurulu aynen KAI Vakfı Kuruyucu üyesi alacaktı. Bizde orda ciddi çalışmalar yaptık. Özelikle İskender Bozdemir döneminde, Cihangir abi döneminde o zaman KAI Vakfı’nda yönetim kurulu Başkan yardımcısıydım. Sonra bir ayrılık oldu KAISİAD’ı kurduk. Süreyya Cinik hanımla uzun bir süre beraber çalıştık. Daha sonra Süreyya hanım istifa edince benimde işlerimin yoğunuğundan dolayı ayrıldık. Iğdır’da Fabrika kurunca merkezi Sefaköy’de bulunan Iğdır Derneği yönetim kurulu Başkanlığı yaptım şu anda Başkan yardımcısıyım. Zeytinburnu Kars Ardahan Iğdır hemşehri konseyi var. 16 Sene oldu sürekli güzel etkinlikler yapıyoruz. Ardahan Eğitim Vakfı’nda onursal üyeyim.

Siyasal Yaşam: İş adamı olarak ülkenin Ekonomik durumunu nasıl görüyorsunuz?

Cemal Avcı: Son 3-4 yıldır Ekonomide ciddi bir daralma var. Suriye’deki, ortadoğu’daki Savaşlarda bizi olumsuz etkiliyor. Yanlış Politikalar, 15 Temmuz Feto’nun ülkeye ihaneti, İş adamlarımızın ülkeyi terketmesi ve bir çok faktör var. 15 Temmuz ve öncesi inanılmaz bişey Türkiye’yi 50 yıl geriye götürdü. Ciddi bir Enerji, güç kaybı ve sermaya kaybı parası olan parasına koruma kaygısı yaşıyor.

Siyasal Yaşam: Bu Ekonomik duraklığın kısa sürede atlatılacağına inanıyormusunuz?

Cemal Avcı: İnsanlar artık alıştı. Sanayıimizde, iş adamlarımızda küçülebildikleri kadar küçüldüler. Bundan sonra Ortadoğu’daki savaç çok uzun süreceğini tahmin etmiyorum. Bizde 4-5 yıldır daralıyoruz. Ben 2-3 yıl içerisinde eski dönemlerimize döneceğimizi inanıyorum. Yani çok yakın zamanda bu iş toparlanmaz.

Siyasal Yaşam: Cemal Avcı’yı yeniden Siyaset’te görebilecekmiyiz?

Cemal Avcı: Açıkçası Siyaset Evimize kadar girdi. İşlerimiz çok olursa niye Siyaset yapalım? Siyaset’te bizim tarzımızdaki adam ancak para harcar. Biz Siyaseti para için yapmıyoruz. Gemişte teklifler oldu. Has Parti’de Milletvekili adayı oldum. İl yönetim kurulu üyesi, il Başkan yardımcılığı ve il Başkan vekiliği yaptım. Ondan önce bir dönem Saadet partisinde Siyaset yaptım.

Siyasal Yaşam: Ak Partide Siyaset yaptınız mı?

Cemal Avcı: Hayır Ak Parti’de hiç bir şekilde görev yapmadım. Ama önümüzdeki dönem ne olur ne biter bilmiyorum. Yani teklifler olurmu, bizim durumumuz teklifleri değerlendirmeye uygun olurmu? Şu anda biz Gemiyi kurtarma peşindeyiz açıkçası. Gemi su almasın hep bunun derdindeyiz.

Siyasal Yaşam: Boş zamanızda ne yapıyorsunuz?

Cemal Avcı: STK’cılar boş zamanında ne yapar? Akşamları arkadaşlarımız, dostlarımızla memleketi kurtarmaya çalışıyoruz. Yada memleket siyaseti ile ilgili kulis yapıyoruz. Onun dışında Boks Federasyonu’nda bir görevimiz var. Boks Federasyonunda As Başkan yardımcısıyım.

Siyasal Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz veya özellikle belirtmek istediğiniz bişey var mı?

Cemal Avcı: Ülkemizle ilgili kimsenin kaygısı olmasın. Bu durumları aşacağız. Sonuç olarak Ülkemiz alışkın böyle şeylere, yakın vakit’te aşarız. Memleketimiz Kars, Ardahan ve Iğdır ile ilgili henüz bizde birliktelik Lobisi oluşmadı. Marjinal bakıyoruz olaylara, sağcımız sağda marjinal, solcumuz solda marjinal ortayı bir türlü bulamadık. Halbuki tüm Siyasetler iyi niyet içindir, Memleket için yapılır. Mikro miliyetçilik ve Bölge milliyetçiliği genelde büyütüyoruz Ülke şehirleriyle karıştırıyoruz. Bölgeyle ilgili sağcısının, solcusunun, muhafazakarının. milliyetçisinin birleşip bölgeyle ilgili ne yapabiliriz? Nasıl Lobi yapabiliriz? Zaten her yerde başarılı Siyasetçilerimiz var. Bölge ile ilgili birleşip nasıl bir Lobi yapabiliriz onun hesabını yapmamız lazım. Bölgede gelişiyor. Sık sık gidip geldiğimiz zaman bu farkı görüyoruz. Her gün biraz daha ileri gidiyor.

 

 

 

YORUM YAP