Anasayfa / Siyaset / Celal Yalçın: Esnaf Nefes Alamayacak Duruma Geldi

Celal Yalçın: Esnaf Nefes Alamayacak Duruma Geldi

CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, Siyasal Yaşam Gazetesi İmtiyaz Sahibi Erkan Sarıkaya’ya önemli açıklamalarda bulundu.

Siyasal Yaşam: Celal Yalçın kimdir? Kendinizden bize bahsedebilir misiniz?

Celal Yalçın: 1986 İstanbul Ataşehir doğumluyum. Aslen Sivas Zara’lıyım. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji bölümü mezunuyum. Evli bir çocuk babasıyım. Yaklaşık iki yıldır CHP Ataşehir İlçe Başkanlığını yapıyorum.

Siyasal Yaşam: Geçtiğimiz günlerde Elektrik zamlarına tepki gösterip basın açıklaması yaptınız. Parti olarak neden Elektrik zamlarına bu kadar büyük tepki gösterdiniz?

Celal Yalçın: Vatandaşı 300 TL gelen faturası şimdi 600-700 -TL olmuş. 2 bin TL fatura gelen Esnaf 5-6 Bin lira olmuş. Esnaf artık dükkanını açamıyor sıkıntıda. Artık hayat pahalılığı her yerde oldu. Hayat vatandaş için nefes alamayacak duruma geldi. Bu gün esnafı dolaştığımızda yaklaşık 100 Esnaf ışıklarını kapatmıştı.

Siyasal Yaşam: Başkan sizde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu gibi Elektrik faturanızı ödemiyecekmisiniz?

Celal Yalçın: Genel Başkanımızın Elektrik zamlarına karşı koyduğu bireysel bir tepkidir. Bizler Genel Başkanımızın her söylediği sözün ve eyleminin arkasındayız. Ama CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı, İl Başkanlığı ve diğer ilçe Başkanlıkları Genel Başkanımızın talimatları doğrultusunda hareket ederiz. Bize bu yönde bir talimat gelirse gerekeni yaparız. Şimdiye kadar bu konuda bize bir talimat verilmedi. Genel Başkanımız ne talimat verirse yaparız ve uygulamaya koyarız.

Siyasal Yaşam: Geçen hafta zam panosu astınız vatandaşların son zamlara tepkisi nasıl? Sahada dolaştığınızda neler gözlemliyorsunuz?

Celal Yalçın: Daha önce vatandaşların kim oy verdiğini bazen giyiminde bazen konuşmasından biliyorduk. Son  gelen zamlar bu ayrımı kaldırdı. Herkes gelen zamlara karşı artık yeter bu zamlardan kurtarın bizi diyorlar. Bu gün yaklaşık 300 Esnafı dolaştık en az 1500 vatandaşın elini sıktık. Zamlar kalksın diyorlar. Zamlar artık siyaset üstü bir konu oldu. Yüzde 7 vergi indirimi için 140 TL olan yağ 130 TL olmuş vatandaş bu indirimi hissetmiyor bile çoğuda alamıyor. Çile devam ediyor. CHP olarak devamlı bu ülkenin üretime ihtiyacı var diyorduk.

Siyasal Yaşam: Bu yıl için bir erken seçim ihtimali var mı?

Celal Yalçın: Bu zamlar biraz daha artarsa ve derinleşirse halk artık patlama noktasına geldi. Erken seçim artık kaçınılmaz oldu. Artık yönetemeyen bu Başkanlık sisteminin değişmesinin elzem olduğunu düşünüyoruz. Anketler böyle söylüyor, sokağa çıktığımızda halkda böyle söylüyor.

Siyasal Yaşam: Pandemi sürecinde sosyal yardımlarınız oldu. Vatandaş sizden en fazla ne istiyor, en çok neler için talep geliyor?

Celal Yalçın: En çok iş talebi geliyor. Üniversiteyi bitirmiş gençlerin büyük çoğunluğu malesef işsiz. Biz bu gençleri İBB istihdam merkezlerine veya tanıdık işverenlere yonlendiriyoruz. Çoğu üniversite mezunu genç ise bir yolunu bulup yurt dışına çıkma peşinde. Düşünen sorgulayan gençler artık ümitlerini yitirmiş yurt dışına çıkmanın derdine düştüler. Biz onlara umut aşılamaya çalışıyoruz. CHP iktidarında rahat nefes alacaklar.

Siyasal Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bişey var mı?

Celal Yalçın: Ataşehir genelinde İstanbul’da ve Türkiye’de halkımız hiç merak etmesin Türkiye’nin öz kaynakları herkese yetecek durumda. Üretimi yeniden geliştirirsek ülke rahat nefes alır. Bizler güçlendirilmiş parlamenter sistemle halkın kendini ifade edebildiği, evine ekmek götürebildiği 5 kişinin zengin olduğu değil tüm halkının zengin olduğu bir ülke kurmak için elimizden geleni yapacağız. Bu bağlamda CHP’ye güvensinler diyorum.

 

Göz Atın

TÜİK açıkladı; En düşük gelirli iller Van, Muş, Bitlis, Hakkari

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) En düşük gelir ve yoksulluk oranının en yüksek olduğu iller ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir