DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.290,00 -0.413

Ataşehir Belediye Meclisi’nde Sert Tartışmalar Vardı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ataşehir Belediye Meclisi’nde Sert Tartışmalar Vardı

Ataşehir Belediye Meclisi, Ekim ayı 2.Birleşiminde tek gündem maddesiyle toplandı ve gündem dışı konuşmalarda yaşanan gerginlik gündeme damgasını vurdu.

1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ başkanlığında toplanan Meclis toplantısında gündem dışı söz alan Ak Parti gurup başkanı Av. M. Naim Yağcı konuşmasını çok uzatınca CHP sıralarında rahatsızlığa yol açtı ve CHP Meclis Üyesi, Kudret Aslan anlamsız sözü uzatmanın bir anlamı olmadığını belirterek Ak parti gurup başkanına tepki gösterdi. Kısa süreli tartışmaların yaşanmasına neden olan M. Naim Yağcı’nın uzun konuşmasını noktalaması ve Meclis Başkanı’nın müdahale etmesiyle sona erdi.

Yoklamanın yapılmasından sonra gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz; “Dün Barış harekâtı başlamış bulunmaktadır. Dualarımız Mehmetçiklerimiz içindir. İnşallah hiçbir Mehmetçiğimizin burnu kanamadan sağ salim dönerler diyoruz. Bugün 10 Ekim. Bundan 4 yıl önce Türkiye’nin birçok ilinden Ankara Sıhhiye Meydanında düzenlenecek barış mitingine katılmak üzere gelen vatandaşlarımıza Ankara Gar’ı önünde canlı bombalar kendilerini patlatarak 104 can korkunç patlamayla hayatlarını kaybettiler. Bu katliamın yıldönümü münasebetiyle hayatını kaybedenleri anıyor, mekânları cennet olsun. Allah bir daha böyle acıları göstermesin ve yaşatmasın diyoruz” dedi.

Ak Parti Grup Başkanı Av. M. Naim Yağcı da; “ Dün itibariyle Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ve şu açıklamasıyla Suriye sınırından içeriye Barış Harekâtı başlamıştır”deyip Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamasını birlikte konuşmasını uzatınca kendisine ilk tepki CHP meclis üyesi Kudret Aslan’dan geldi.

Kudret Aslan, biraz kısa kes. İki dakikalık konuşmayı uzatarak konuşuyorsun. Her zaman aynı şeyi yapıyorsun. İlhami Yılmaz da aynı konuyu gündeme getirerek konuşmasını bir dakika içinde tamamladı. Burası TBMM değil. Burası yerel meclistir diyerek tepkisini dile getirdi.

Tartışmaların daha uzamaması için meclis başkanı devreye girerek tartışmaları sona erdirdi.

Yağcı, dileğimiz bir Mehmetçiğimizin ayağına taş değmemesidir diyerek konuşmasını tamamladı.

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle söz alan CHP Meclis Üyesi Tuğba Dönmez; “BM tarafından kabul edilen sözleşme de kız çocuklarına sahip çıkmak, onları korumak ve kollamanın son derecede önemli olduğunu, onları insan haklarından tam yetkili bir şekilde yararlanmaları sağlayacağı belirtmiştir. Dünyada ve ülkemizde eğitme ve sağlığa erişim, yaşama hakkı, toplumsal cinsiyet ve istismar gibi pek çok konuda eşitsizlik devam ediyor. Ülkemizde bugün hala kız çocukları eğitimden uzaklaştırılıyor, erken yaşta evliliğe zorlanılıyor ve bakanlığın verilerine göre yılda ortalama 17 bin istismar davası açılıyor ve bu davaların çoğu ceza alamadan sonuçlanıyor. Kız çocukların daha güçlü olmaları, her türlü istismarlıktan kurtulmaları, tüm haklardan eşit düzeyde yararlanmaları dileği ile Dünya Kız Çocuklarının Gününü kutlar ve yeniden İstanbul Sözleşmesinin ne kadar önemli bir sözleşme olduğunu hatırlatmak isterim. Ayrıca yine 10 Ekim Ankara Gar katliamını bir kez daha lanetliyoruz. Yaklaşık 4 yıl önce bu ülkenin her yerinden barışı Ankara’ya taşımak isteyen bu ülkenin mühendisi, doktoru, sağlıkçısı, öğretmeni, işçisi barış için orada toplanmıştı. Eğer gerçekleşmesine izin verilseydi bence barışa yapılan en büyük çağrı olacaktı. Ne yazık ki bu katliamda 103 arkadaşımızı kaybettik ve hala barışın yerine savaşı savunmaya devam ediyoruz. Savaşlarda en çok kadınlar ölüyor, kadınlar mağdur oluyor bunu göz ardı etmemeliyiz” diye konuştu.

Gündem dışı konuşmaların ardından gündemde bulunan tek rapor görüşülerek oybirliği ile kabul edildi. Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından 14.10.2019 Pazartesi günü saat 17.00’da toplanmak üzere Meclis 1. Başkan Vekili Sevgi Uluğ oturumu kapattı.

YORUM YAP