Anasayfa / Gündem / Ataşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısını Gergin Bitirdi

Ataşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısını Gergin Bitirdi

Ataşehir Belediye Meclisi Eylül ayı 2. oturumunda  1. Başkan Vekili Sevgi Uluğ başkanlığında gündemdeki konuları görüştü.

Ak Parti Ataşehir Belediye Meclis Üyesi Haluk Sadıkoğlu ”Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin toplantılara katılmamasını eleştirerek, Battal İlgezdi nereede? Ak Parti Ataşehir Belediye Meclis Üyesi Bayram Varol’da ”Başkan mahallelere gidiyor mu? meclis toplantılarına katılmıyor. Bilmediğimiz bir rahatsızlığı mı var” dedi. Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der, ”Başkanımızın sağlık durumunun gayet iyi, 2023 için proje çalışmalarını yapıyor. Siz merak etmeyin. Başkanımız her zaman mahallelerde, Bayram efendi ” dedi.

Ak Parti Ataşehir Belediye Meclis Üyesi Bayram Varol,  “Ataşehir de %80 depreme dayanıklı olmayan bir kesimde bulunuyoruz. Sayın Battal İlgezdi seçim öncesinde yaptığı bütün toplantılarında eğer Büyükşehir Belediyesi’ni Ekrem İmamoğlu, Ataşehir’ ide biz alırsak, Ataşehir ’de bulunan bütün mahallelerin İmar problemini bir hafta, bir ay içinde çözeceğim demişti. Üzerinden 18 ay geçmesine rağmen Ataşehir ‘de hiçbir imar problemi çözülmedi. 18 aylık belediye meclis gündemine baktığımızda ya bir mülk satışı, ya bir otopark ihalesi gibi gündemlerle geçirdik. 10 yıllık süreçte yapamadıkları işlerle ilgili Battal İlgezdi başkanın en önemli savunma alanı AK Partili Büyükşehir Belediyesi’ydi. Şu anda Ataşehir ‘de Büyükşehir Belediyesi’nin gösterilecek bir eseri yok. Sadece deprem park alanı olarak Deniz Gezmiş Deprem Parkı diye gösterişli bir açılış yapıldı. Ataşehirlilerin beklediği dönüşüm, imar problemlerin çözümü ile ilgili bir şey yok. Bu bana göre bir vizyon eksikliğidir. Sayın Battal İlgezdi, 17 mahallemiz var. Belediye Başkanı olarak bu mahallelerde bulunuyor mu? Daha önce Kadir Topbaş bize randevu vermiyor diye bir serzenişi vardı. Acaba Ekrem İmamoğlu da kendisine randevu vermiyor mu? Ataşehir ’in bir bayan futbol takımının antrenman yapacağı sahası bile yok. Bu yüz kızartıcı bir iştir. Bir üzüntümü daha ifade etmek istiyorum. Kendi örgütü içinde Battal Bey kötümü oldu dedi. Biz kazandık. Meyhanelerde rahat rahat içiyorsunuz. Başka yerlerden insanlar rahat bir şekilde buralara, meyhanelere geliyor. Bunu sanki Ataşehirlilere kazandırılmış bir eser olarak ortaya koydu. Ataşehirlilerin beklediği spor tesisleri, kültür merkezleri ve kütüphanelerdir. Batı Ataşehir de kaldırım bırakmadık. Onlarca ne olduğu belirsiz kişilere buraları parselledik. Eski değnekçilik zihniyetini Ataşehir de hayata geçirdik. Bir an evvel çözüm bekliyoruz. Sosyal donatı alanlarında 430 bin Ataşehirli’nin hizmetinde olacak şekilde planlanmasını istiyoruz” dedi.

Sadık Kayhan; “ 25 yıl bu kenti yönettiler. Bu 25 yıl içerisinde Ataşehir’e kazandırdıkları bir tane eserden bahsedebilirler mi? Ataşehir gerçi on yıllık ama onun öncesinde bu mahalleler vardı. Bu 25 yıl içinde Ataşehir ‘in planları çözülmemişse, NİP yetkisi büyükşehirde olduğuna göre arkadaşlarımızın hiç mi suçu yok. Arkadaşlar arzu ederse bir kitap kalınlığında kendilerine belgeleri verebilirim. Örneğin Yeni Çamlıca bölgesindeki üç mahallenin mülkiyet sorunlarının sadece 2981’le çözüleceğini 10 yıl Büyükşehir’e anlatamadım. Ama görüşmelerimizde şu an mutabakata vardık. Oranın mülkiyet sorununu çözmek için çalışmalarımız devam ediyor ve birkaç ay içinde oradaki arkadaşlarımız tapularına kavuşacaklar. Bunu Ak Partili meclis üyelerine anlattım. Ama yine habersiz olanlar var.
Şimdi bazı sorunları çözmek üzere Büyükşehir’le ciddi çalışmalarımız var. Şu an İçerenköy Planları için müdürlükle mutabakat sağlandı. Meclise gönderilecek. Arkadaşlarımızın desteği olursa kısa sürede sonuçlanacak. Burada bu bilgiyi vermek istemezdim ama AK Partili arkadaşım serzenişte bulununca söylemek zorunda kalıyorum. Geçen hafta AK Partili 2 meclis üyemizle birlikte Büyükşehir İmar Komisyonuyla görüşmeye gittik. Konuların bir kısmı özellikle Barbaros mahallesindeki bazı itirazlarla ilgili mutabakatla sorunlar çözüldü. Ancak orada dile getirdiğimiz İnönü Mahallesi ve Kayışdağı’ndaki müdürlüğe iade edilen planın yeniden çıkması ile ilgili taleplerimize rağmen oradaki İmar Komisyonu henüz ikna olmuş değil. Yani halkımızın bilmesi gereken bir şey var. Büyükşehir Belediye Başkanlığını Ekrem İmamoğlu kazandı. Ama meclisin çoğunluğu AK Partide CHP’de değil. Özellikle İmar Planları konusunda karar Büyükşehir Başkanı’nda değil. Büyükşehir meclisinden çıkmadan, meclis onaylamadan herhangi bir şeyin çıkması mümkün değil. Ama bunlar peyder pey Büyükşehir’de ki imzalarla birlikte oraya aktarılıyor. Buradan arkadaşlarımıza teklif ediyorum. Planlar meclise geldiği takdirde geçen defa birlikte gittiğimiz gibi bundan sonrada giderek grupları ikna ederek bu işi çabuklaştıralım. Ataşehir de spor alanının yapılacağı büyük bir alan vardı. TEM yolunun Çamlıca Gişelerinin bulunduğu bölgede 52 dönüm planda da spor alanı olarak işlenmiş. Futbol, voleybol ve basketbol sahaları, yüzme havuzu, Jimnastik salonları olmak üzere hepsinin içinde olduğu çok ciddi bir proje hazırladık. Biz proje aşamasındayken o dönemdeki AK Parti Büyükşehir Belediyesi burayı otogar alanı olarak işlediler. Tüm itirazlarımıza ve yargıya götürmemize rağmen otogar alanını değiştiremedik. Yani belki İstanbul’un en güzel spor merkezlerinden bir tanesinin yapılması engellenmiş oldu. Yine İçerenköy ve Esatpaşa Mahallelerimizde ki spor sahaları 10 yıl sonra nihayetinde ihale aşamasına geldi. Buna benzer çok örnekler verebilirim. Geçtiğimiz on yıl içerisinde Allah’ını seven birisi Ataşehir ‘de AK Partili Büyükşehir Belediyesinin bir tane eserini gösterebilir mi? Burada demagoji yapmaya gerek yok. İmar sorunu herkesin sorunu. Plan üzerinde siyaset yapmak ahlaksızlıktır bize göre. Onun için biz elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu bir çalışma içerisindeyiz. İşler yürüyor ama bunun meclisten geçmesi için AK Parti meclis üyesi arkadaşlarımızın bize mutlaka destek vermesi gerekir. Ataşehirlilerin buna ihtiyacı var. Herkesin yaşam hakkıdır. Bunun üzerine siyaset yapılamaz. Deprem gerçeği ile karşı karşıyayız. Daha mülkiyeti çözülemeyen mahalleler var. Onun için arkadaşlarımızın burada siyaset yapmadan bizimle birlikte oradaki grupları ikna etmeleri lazımdır” dedi.
Gündemde bulunan 7 rapordan 2. Madde bulunan İller bankası kredisi ile 4. Madde de bulunan Emekevler deki daireleri kiralanması, bu iki madde ile ilgili AK Parti Grup Başkanı Av. M.Naim Yağcı ve Fatih Kayacı eleştirilerini dile getirdiler. Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan’ın eleştirilere cevap vermesi sonucunda yapılan oylamada 1-2 ve 4’üncü maddeler AK Parti Grubunun ve MHP Meclis Üyesi Hakan Arıkaya’nın ret oyuna karşılık oy  çokluğuyla, 3-5-6 ve 7’inci maddelerde oy birliğiyle kabul edildi.
Ataşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Sevgi Uluğ, 05.10.2020 Pazartesi günü saat 14.00’da toplanmak üzere oturumu kapattı. 

Göz Atın

Kadıköy’de “Sanat Parkta” Festivali Devam Ediyor

Kadıköy Belediyesi’nin, Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da düzenlediği “Sanat Parkta” Festivali, 17 Eylül itibariyle kaldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir