Anasayfa / Siyaset / Ataşehir Belediye Meclisi Çok Gergin Geçti

Ataşehir Belediye Meclisi Çok Gergin Geçti

Ataşehir Belediye meclisi şubat ayı ilk toplantısında CHP ve Ak Partili meclis üyeleri arasında sert tartışmalar yaşandığı görüldü. Gerginlik meclis toplantısı çışında iki üyenin birbiri üzerine yürümesi ve sözlü sataşmaları devam etti.

Ataşehir Belediye Meclisi Şubat ayı 1.Birleşimi 1.Başkan vekili Sevgi Uluğ başkanlığında gündem maddelerini görüşmek üzere toplandı.

Gündeme geçmeden önce Ak parti Meclis Üyesi Zekeriya Angi’nin AK Parti üyeliğinden istifası ile ilgili dilekçesi okundu. Angi bundan sonra bağımsız meclis üyesi olarak devam edecek.

“ŞEHİT ASKERLER VE DEPREMDE HAYATLARINI KAYBEDENLER UNUTULMADI”

İlk sözü Ak parti Grup Başkanı Av. M.Naim Yağcı alarak, Suriye’de askeri konvoya yapılan saldırıda şehit olan askerlerimiz ile Elazığ ve Malatya depreminde enkaz altında kalarak hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız için Allah’tan rahmet dileyerek meclis çalışmalarının hayırlara vesile olmasını diledi.

CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz da şehit olan askerlerimize, Elazığ ve Malatya’da vukuu bulan depremde enkaz altında kalarak hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek ülkenin başı sağ olsun, Allah böyle acıları bir daha yaşatmasın temennilerinde bulundu.

MHP Meclis Üyesi Hakan Arıkaya gündem dışı söz alarak, Suriye’de şehit olan askerlerimiz ile Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dileyerek Türk Bayrağı’na bir Yunanlı tarafından yapılan çirkin hareketi de kınadı.

“GERGİNLİĞİ YARATAN TARTIŞMALAR GÜNDEMİN ANA KONUSU OLDU”

Söz alarak kürsüden meclis üyelerine hitaben konuşan AK Parti Meclis Üyesi Merve Çomoğlu, İBB Genel Sekreter yardımcısı Yeşim Meltem Şişli’nin İSMEK toplantısında başı örtülü görevlilere hakaret ederek aşağıladığını, bu CHP zihniyetinin değişmediğini vurgulayarak söz konusu Genel Sekreter yardımcısı hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.

Bu iddialar üzerine söz alan CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz, önce Dolmabahçe’de cami de içki içtiler yalanı şimdi de İSMEK için aynı şeyler söyleniliyor. Böyle bir şey olmaz. Ayıptır. 31 Ocak 2020 tarihinde Yeni Şafak Gazetesi’nde de yazılan bu iddiaların gerçekle ilgisi olmadığını ve konu ile ilgili İBB Genel Sekreterliği’nden yapılan basın açıklamasıyla yalan ve iftiradan öte bir şey olmadığını basın açıklamasını da okuyarak yanıtladı.

Şehit askerlere ve depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başlayan CHP Meclis Üyesi Abdullah Der, deprem öldürmez, bina öldürür diyerek biz meclis üyeleri ya da Türkiye’de bizi yönetenler acılar yaşandıkça bu konuları dile getiriyoruz. Elini vursan Ataşehir ’de yıkılacak binalar var. Bu acılar yaşanmadan önlemin alınması gerekir diye konuştu.

“İBB’DE AK PARTİLİ İMAR KOMİSYONU ÜYELERİ BİZİMLE DALGA GEÇİYORLAR”

Ataşehir İmar Planlarıyla ilgili bilgi veren Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan, İmar Planlarını ilgili müdürlüklerle görüşerek belli bir noktaya getirdiklerini ancak Komisyon üyelerinin çoğunluğu AK Parti’den olduğu için bizlerle dalga geçer gibi konuşuyorlar. Çözüm için AK Parti Meclis üyeleriyle bir komisyon kurarak bu olayın üzerine birlikte gidelim ve diğer mahallelerde ki emsal farklarını da birlikte düzeltelim teklifinde bulundu. Kayhan Şehit askerlerimize ve depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar ve ailelerine sabır diliyorum dedi.
İmar ile ilgili söz alan Naim Yağcı, maalesef kendi sorumluluk alanlarında bir mesafe alamadıklarını görüyoruz. Belediye başkanı her kürsüye çıkışında büyükşehri suçlamış. Bugün artık ikisi de aynı partinin mensupları. Bundan nasıl kurtulabiliriz, bunu nasıl pas edebiliriz çabası içindeler. Emsal ile ilgili görüşlerini de dile getiren AK Parti grup başkanı, Ataşehir planları için çok mücadele verdiklerini dile getirdi.

“YALAN SÖYLÜYORSUN KELİMESİ GERİLİMİ HAD SAFHAYA ÇIKARDI”

Bu sözler üzerine Abdullah Der, dün belediye başkanı AK Partili bu günde meclis çoğunluğu AK Partili dolayısıyla her şey yine size bağlı. Bu yüzden yalan söylüyorsun. Engelleyen sizlersiniz demesi, İlhami Yılmaz’ında bunun tek sorumlusu sizlersiniz demesi üzerine AK Parti sıralarından büyük tepki aldı ve masa sıralarına vurmaları ve ayrıca AK Parti Meclis Üyesi Bayram Varol’un el hareketleriyle bağırması gerilimi arttırdı ve İlhami Yılmaz’ın büyük tepkisiyle karşılaştı.

AK Parti tarafından bilgilerin eksik dile getirildiğini söyleyen Sadık Kayhan muhatabına bakarak konuşması sırasında AK Parti üyesi Şerafettin Bal, sola bakarak konuşun söylemesi üzerine tepki gösteren Sadık Kayhan, ben muhatabımın yüzüne, gözlerinin içine bakarak cevap veririm. Saygınlık bunu gerektirir dedi.

AK Parti grubunun cevap hakkını istemesi üzerine Başkan Sevgi Uluğ yeterince konunun konuşulduğunu söyleyerek gündeme geçmesi olası kırgınlıkların yaşanacağı gerginliği sonlandırdı.

Gündemde bulunan 1-2-3-4 ve 8’inci maddeler ilgili komisyonlara havalesine, 6 ve 7’inci maddelerin gündemde kalmasına, Ak Parti meclisi Üyesi Zekeriya Angı’nın istifasıyla boşalan Engelliler Komisyonu üyeliğine Ak Parti Meclis Üyesi Şerafettin Ay’ın seçilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemde başka madde kalmadığından Meclis 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ, 06.02.2020 P3erşembe günü saat 17.00’da toplanmak üzere toplantıyı kapattı.

Dışarıda devam eden gerginlikte olabilecek sıkıntılı anları yine meclis üyeleri araya girerek önlediler.

Kaynak: istanbulumgazetesi.com

Göz Atın

Ataşehir Belediyesi Öğrencilere Maske Dağıttı

Yeni eğitim öğretim döneminin okullardaki ilk gününde, Ataşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, velilere ve öğrencilere sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir