DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.184,01 -0.151

Ardahanlılardan Milli Piyango’ya ”Çıldır Gölü” Tepkisi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ardahanlılardan Milli Piyango’ya ”Çıldır Gölü” Tepkisi

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, “9 Ocak’ta çekilişi yapılacak olan Milli Piyango biletinde ‘Çıldır Gölü Kars’ yazılması bizi üzdü. Ardahanlıları üzen bu durumun düzeltilmesini istiyoruz.” dedi.

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Çıldır Gölü’ndeki şenlik alanında bazı sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileriyle bir araya gelerek gazetecilere yaptığı açıklamada, 9 Ocak’ta çekilişi yapılacak Milli Piyango biletinde Çıldır Gölü yazısının altına Kars’ın yazılmasının Ardahanlıları üzdüğünü söyledi.

Başkan Demir ”81 Vilayette bizim; Iğdır, Kars hiçbir ayrım yapmıyoruz. Ancak Milli Piyango  gibi köklü bir kurumun böyle bir hata yapması bizi üzmüştür. Çıldır’dan T.C.’nin 75’ci ili olan Ardahan’ın Serhat Ardahan’dan Mili Piyango idaresini uyarıyoruz. “Bu büyük hatadan bir an evvel dönülsün ve telafi edilsin”. Çıldır Gölüne ismini veren Çıldır Ardahan’ımızın şanlı bir ilçesidir ve Çıldır Gölünün çok az bir kısmı Kars coğrafyasına sınırdır. Ardahanlıları üzen bu durumun düzeltilmesini istiyoruz. Bunu bir hata olarak görüyoruz.Doğu ekspresimizin Çıldır’dan Sonra Ardahan’a geçmesini ve Türkiye Cumhuriyetinin Kafkasya’ya açılan son ilin Ardahan olduğunu, tüm Ardahanlılar olarak hiçbir siyasi parti gözetmeksizin Doğu ekspresimizin Ardahan’a gelmesi ve son ilin Ardahan olması Edirne’den Ardahan’a sözünü hep birlikte hafızalarımıza yerleştireceğiz ” diye konuştu.

Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu’da söz konusu ibarenin düzeltilmesi için gerekli girişimlerde bulunacaklarını belirtti. Ardahan ile Kars arasında bulunan Çıldır Gölü, kışın yüzeyi buz tuttuğu için bölgenin turizmine önemli katkı sunuyor.

YORUM YAP