Home / Gündem / Ardahan’da Arıcılığın Sorun ve Konuları Görüşüldü

Ardahan’da Arıcılığın Sorun ve Konuları Görüşüldü

Ardahan Valisi Mustafa Masatlı Başkanlığında, Dünyada ki 4 arı ırkından birisi olan, Kafkas Arı Irkının Gen Merkezi Ardahan’da, arıcılığın geliştirilmesi, sorunlar ve çözüm önerilerinin görüşülmesi üzerine toplantı düzenlendi.

Toplantıya, Vali Yardımcısı Mehmet Kılıç, Ardahan Tarım Orman İl Müdürü Turgay Şişman, Kafkas Arısı Gen Merkez Müdürü Sinan Aydın, ilçe tarım müdürleri, Arıcılar Birliği Başkanı, Arıcılar Derneği Başkanı, SERKA il koordinatörü ve ilgili sektör temsilcilerinin katıldı.

Toplantıda, Ardahan geneli arı konaklatmada karşılan sorunlar ve kaçak arı girişleri ile ilgili etkin mücadele tedbirleri, arıcıların koloni kayıpları ve hastalıklara karşı toplu mücadele etmesi için gerekli eğitimlerin artırılması, Ardahan Devlet hastanesi içerisinde açılması planlanan apiterapi uygulama merkezinin projelendirilerek faaliyete sokulması için gerekli adımlar ve Gen Merkezi Müdürlüğünün  Kafkas Arı Konağı  projesinin mevcut son durumu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca, Posof ilçesindeki arıcılarımıza verilen destek ödemelerinin tüm koloni sahiplerine ödenmesi için çalışma başlatılması ve Temmuz ayı sonunda Ana arı yetiştiriciliği kursu açılması ve Coğrafi işaretli Ardahan balının analizlerinin Gen Merkezinde yapılarak yine paketlenmesinin  sadece  kuruma ait dolum ve paketleme tesissinde gerçekleştirilmesine karar verilen toplantıda Vali Mustafa Masatlı, görüşülen konuların çözüm noktasında  bakanlık nezdinde ki konuların ve  yerelde çözülecek konular olarak takibinin yapılması bakımından eylem planı oluşturuldu. Valimiz Mustafa Masatlı, toplantı öncesi, Kafkas Arısı Üretim Eğitim Gen Merkezi Müdürlüğünde üretimi gerçekleştirilen sezonun ilk Damızlık Kafkas Ana Arısını, bir üreticiye teslim etti. Arı maskesi giyerek ana arı kutusundan  ana arı bulma ve sezon rengine boyanarak kafesleme  işlemine eşlik eden Valimiz, İlimiz için çok önemli bir değer olan Kafkas Arısının üretilmesi ve yaygınlaştırılmasının çok önemli olduğunu, Gen Merkezi Müdürlüğümüzü her konuda desteklediklerini ifade ederek kafeslenen ana arıları, arıcılığa yeni başlayan Tekin Keskin’e teslim etti.

Vali Masatlı ayrıca, Kafkas Arısı Üretim Eğitim Gen Merkezi Müdürlüğünde, Bakanlık personeline hizmet içi eğitim kapsamında düzenlenen Modern Arıcılık Kursu eğitimini tamamlayan 26 kursiyerlere katılım belgelerini vererek başarılar diledi.

About Erkan Sarıkaya

Bizimle sosyal hesaplarımdan yada telefon numaralarımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Check Also

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Nuri Vatan’ı Ağırladı

Türkiye’nin uluslararası alanda da en çok tanınan markaları arasında bulunan Vatan Bilgisayarın kurucusu ve yönetim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.