Anasayfa / Gündem / Ardahan Hanak ve Börk Köyü Ağaçlandırılıyor

Ardahan Hanak ve Börk Köyü Ağaçlandırılıyor

Ardahan Hanak ilçesine bağlı Börk Köyü Gazeteci Erhan Öztürk’ün desteği ile ağaçlandırılıyor.

Gazeteci Erhan Öztürk’ün destekleriyle Börk köyü ağaç dikimi için Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü’nün vermiş olduğu ağaçları Ardahan Orman İşletme Müdürü Metin Kaya ve Orman İşletmede çalışan personeli, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir ve Belediye personeli, Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya ve Belediye personeli ile birlikte ağaçlandırma ve Börk köyü sakinleri ağaç dikimi için katkı sağladılar.

Gazeteci Erhan Öztürk sosyal medya sayfasından yaptığı açıklama şöyle:

” Sevgili Börk’lü büyüklerim, küçüklerim ve yaşıtlarım…
Yaklaşık 1200 ağaç Horasan Fidanlığı’ndan an itibariyle yükleniyor. Akşam 19.00 civarı ağaçlar Ardahan’a ulaşmış olacak. Yarın yani perşembe günü de köye ulaşmış olacak. Köyün ortak alanlarına ve komşularımız istediği kadar ağaç alıp evlerinin önüne, bahçesine, harmanına dikebilir. Köyde yaşamayan komşularımız ise akrabalarına ve yakınlarına telefonla kendi evlerinin etrafına dikilmesi ricasında bulunabilir. Şu ana kadar ki süreç işin önemli kısmıydı. Asıl önemli süreç şimdi başlıyor. Ağaçların bakımı ve sulanması çok önemli. Haydi Börk’lü canlar. Sarıçam ve Huş cinsi ağaçlar yarın köyde size emanet edilecek. Ardahan Orman İşletme Müdürlüğü’nde çalışan Hanak’lı hemşehrimiz Cansevdi Topal’ın yanı sıra Ardahan Belediyesi’nden ekipler de köyde olacaklar. Dikim işiyle ilgili muhtar Erçin Aydın’a da bilgi verildi. Ağaçlar köy içinde mezarlık, okul, cami etrafı ile evlerin önüne, boş bulunan alanlara dikilecek. Sadece Börk Köyü’ne ağaç almadık. Memleketimiz Ardahan’a da 9 bin ağaç alınmasına da katkı sundum. Erzurum Orman Bölge Müdürü ile Ardahan Orman İşletme Müdürü bu süreçte bize destek oldular. Erzurum’dan bugün yüklenen 9 bin ağaç memleketimiz Ardahan’ın Kura Nehri kenarına dikilmeye başlandı. Ayrıca köye dikilecek ağaçların dikim ve bakım sürecinde Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir bize katkı verecek.

ÖNEMLİ İSTEK VE RİCA
Burada en önemli mesele tabi ki fidanların getirtilip, dikilmesi. Ancak daha önemlisi bunların bakımı. Börk’ten göç etmiş yurt içinde ve yurt dışında yaşayanlardan özel ricam şu: Köyde yaşayan yakınlarına, Ağaçlara bakmaları, sulamaları ve hayvanların kırmaması için etrafına çit yapmaları için telefon açarak girişimde bulunmalarını sağlamak lazım. Gördüğüm kadarıyla bu konuda bir duyarsızlık var. Bu ağaçlara bakmak büyütmek hepimizin gelecek kuşaklara bırakacağı en önemli miras olacaktır. Özellikle muhtar ve ihtiyar heyetinin burada çabaları önemli. Ben takipçisi olacağım. Sizden de ricam, bu takibi yapmanız… Selam eder büyüklerin ellerinden, yaşıtlarımın yanaklarından, küçüklerimin gözlerinden öperim.

Not: (Tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs hassasiyetine dikkat edelim…)

Göz Atın

Ataşehir Belediyesi Öğrencilere Maske Dağıttı

Yeni eğitim öğretim döneminin okullardaki ilk gününde, Ataşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, velilere ve öğrencilere sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir