Anasayfa / Gündem / Akın İsmailoğlu, Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin’i Çok Sert Eleştirdi

Akın İsmailoğlu, Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin’i Çok Sert Eleştirdi

Ardahan Eski Göle Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu, sosyal medya sayfasından mevcut Ak Partili Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin’e çok sert eleştiriler yöneltti.

Önceki dönem Göle Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu’nun yaptığı açıklama şöyle:

GÖLE BELEDİYESİNİ ÇALIŞAMAZ İŞ YAPAMAZ DURUMA GETİREN BORÇLAR !!!

Kıymetli Hemşerilerim.
Göle Belediyesinde görev değişikliği tam bir yıl oldu. İkinci seneye girdi. Bu süre içinde Göle Belediyesi hiç bir iş yapmadı. Başkan’ın kahvelerde içtiği çayları, kahvaltıları paylaşması dışında bir icraatı olmadı. Hiç bir proje çalışması olmadı. İlçemizin eksikleri için hiç bir kurumla, hiçbir genel müdürlükle, kamu veya özel proje kabul eden hiçbir ajansla hiçbir çalışma, ortak bir teşebbüs yapılmadı. Bir tane bile bir yatırımcı, bir girişimci, bir iş insanıyla ilçemizin bir sorunu , sorunun çözümü konuşulmadı. Bütün bu iş bilmezliğe, beceriksizliğe de belediyenin bitmiş ,batmış olduğu, 20. 000. 000 lira borcu olduğu yalanı sebep gösterildi. Oysa Türkiye’de en büyükten en küçüğüne bütün belediyelerin makam araçlarına bile haciz konulan bir dönemde biz altı tane altyapı, yollar, sıcak asfalt, kaldırımlar, köprüler, taşkın su koruma, hayvan pazarı, toplum ve kültür merkezleri, kum ocağı, otogar, karla mücadele ve daha birçok işi yapıp bitirmemize rağmen ekonomisi ve muhasebesi rahat işleyen bir belediye devrettik. Yaptığımız bütün işlerin ödemesini yaptık ve Mart 2019 tarihi itibarıyla Göle Belediyesinin kalan borç durumu :
#2014 yılında içme suyu ve arıtma işi için İlbank’tan 7.9 11.544 lira uzun vadeli kredi kullandık. Bunun 3.172.843 lirasını biz kendi dönemimizde ödedik. Buradan kalan borç 4.738.701 lira.
#2015’te atıksu arıtma ve yağmur suyunu uzaklaştırma işi için yine İlbank’tan 4.437.578 lira uzun vadeli kredi kullandık. Bunun 2 milyon lirasını biz ödedik , geriye 2.437.578 lira kaldı.
# Üçüncü bir iş İlbank’tan proje giderleri bedeli için 121.527 lira kredi kullandık. Bunun da 89.891 lirasını ödedik 31.636 lira kaldı.
Diğer bir borcumuz beş yıl boyunca çalışan bir belediyede bütün giderleri ödedik piyasaya 1.300.000 lira kadar borç kaldı. Bunu da aydan aya ödüyorduk.Hatta Göle’nin Kars’a bağlı olduğu dönemdeki vergi , pirim borçlarından başlayarak dönemimize kadar borçlarını yapılandırdık ve her ay ödedik. Görüldüğü gibi bu borçların tamamına yakını kurumsal ve İlbank’tan yaptığımız işler için kullanılan ve her ay düzenli olarak ödenen uzun vadeli kredilerdir. Yani bu paralar hiçbir şekilde kişilerin tasarrufunda olan paralar olmayıp , İlbank’ın kendi hesaplarında yine İlbank’ın teknik ekiplerinin oluruyla yükleniciye ödenen kredilerdir.
Beş yıl boyunca bütün makinaları ile personeliyle gece gündüz çalışan, iş üreten, hizmet veren Göle Belediyesi aynı zamanda bütün ödemelerini yaparken ; görev değişikliğinden hemen sonra hem iş yapmayı durdurdu, hizmeti kesti, hiçbir masrafı harcaması yokken, ödeme sıkıntısından, belediyenin batmasından yakındı.
Başkan, ‘Belediye Başkanlığı görevine gelirken çok büyük sıkıntılarla karşılaştık. ‘diyor. Başkana soralım neymiş karşılaştığı zorluklar.

Altı tane büyük alt yapı işini bitirmiş bir belediyeyi devraldığın için mi zorluklar yaşadın?
Doğalgaz, içme suyu, arıtması, yağmur suyu uzaklaştırma , atık su yenileme, fiber optik telekom altyapısı, elektrik iletim hatlarının yer altına alınma işlerinin tamamlanıp bitirildiği bir belediyeyi devraldığın için mi büyük sıkıntılar yaşadın

Ana yollarının asfaltlandığı, kaldırımlarının yapıldığı , modern hayvan pazarının , ÇATOM’ un , otogarın , taşkın su koruma kanallarının , köprülerin, kültür merkezinin, çocuk parkının, şehir anons ses sisteminin ve daha bir çok işin bitirildiği bir belediyeyi devir aldığın için mi büyük sorunlar yaşadın?
Bindiğin hizmet aracından zabıta aracına varıncaya kadar makine parkuruna vidanjör , arazöz , iş makinaları , kepçeler, çöp arabaları, kanal açma aracı, süpürge makinası gibi araçları kazandırmış bir belediyeyi devraldığın için mi zorluklarla karşılaştın?
Hizmet binasının nikah ve toplantı salonunu mükellef bir biçimde yapmış, hizmet birimlerinin bilgisayarından mobilyalarına kadar hepsini yenilemiş bir belediyeyi devraldığın için mi zorluklar yaşadın?
Bütün makina , motor ve ekipmanlarıyla sıfırlanmış hizmete sokulmuş kum – çakıl üretme ocağını kurmuş bir belediyeyi teslim aldığın için mi zorluklar yaşadın? Hergün suladığın asfaltlama yanında mahallelerde kilit parke işlerini yapmış kış sebebiyle yarım kalmış ve devamını sana masrafsız bırakmış bir belediyeyi teslim aldığın için mi zorluklar yaşadın?
Bir yıl boyunca iki caddenin yarım kalmış kaldırımlarını ve bir mahallenin kilit parke işini ancak yaptım.’ diyorsun ya. Bunlar zaten bizim yaptığımız ve kış geldiği için bıraktığımız ve kış bitince de bizden kalan işlerdi yapıldı. Peki neden devamı gelmedi? Hangi işlerin yoğunluğundan dolayı devam edilmedi? Yapılan başka bir iş mi vardı? Yoksa taş dizme işi çok çok sıkıntılı, zor işler mi? Sadece ve sadece taş döşeme işi . Bizim sadece bir senede karla mücadele için harcadığımız maliyete Göle’nin bütün sokakları yapılır ve bir belediye için iş bile sayılmaz. Neden yapmadın? Yapmadın , çünkü vatandaş çile çeksin , aradan zaman geçsin ve ‘Bakın belediye batmış bitmişti ben düzelttim , yoluna koydum , şimdi de iş yapıyorum. ‘ demek için. Vatandaşın çektiği bütün sıkıntıların sebebi bu.
Peki kantinini ihale ettiğin hayvan pazarını niye açmadın? Tamamen bitmiş bir iş. Açmadın çünkü zaman geçsin ve biz yaptık demek için.
ÇATOM’u niye açmadın? Üç-beş tane soyunma-giyinme kabini konulup , doğalgazı bağlanacak. Başka bir işi yok. Mahkemelikmiş. Olabilir. Bunlar her kurumda olabilecek şeyler. Hizmete açılmasına engel mi? Hayır. Ama beklesin. Hemen açılırsa bitmiş bir iş olduğu anlaşılır.
Otogar niye açılmadı? Bitmiş bir iş. Otogar veya başka bir sosyal hizmet işi için niye açılıp hizmete sokulmadı? Olmaz . Beklesin.
Köprülerin şehir içi ve çevre yolu bağlantıları niye yapılmadı? Beklesin.
Dere ıslahı niye devam ettirilmedi? Beklesin.
Kum ocağı çalıştırılıp en azından mahalle içlerine bedava kum-çakıl dökülüp geçici de olsa vatandaş çamurdan bataklıktan niye kurtarılmadı? Beklesin.
Bardağı doldurup ‘Dünyanın en kaliteli suyu Göle’de. ‘diye hava attığın içme suyunun en fazla bir ayda bitirilecek abone bağlantılarını bağlayıp eski suyu iptal edip bütün suyu yeni şebekeye verip milletin su sıkıntısını niye bitirmedin? Üstelik bunu yapmamak bunca emek, zaman ve maliyetle yapılan içme suyu sistemine de bir sürü zarar verdi. Ama olmaz. Beklesin.
15-20 günlük bir işi kalmış doğalgazı kış aylarına niye bıraktın. Beklesin.
Ucuz ve vatandaşın aklını ferasetini, gözünü, kulağını hiçe sayan anlayış.
AK Parti ilçe başkanı iken seçim gezilerinde, kahvelerde, meydanlarda ‘Göle Belediyesi yerin altına trilyonları gömdü. Üste yaptıkları da başka.’diyen zat, şimdi belediye başkanı. Birileri soruyor ‘Göle’ye yıllardır ne yapıldı? ‘diye. Belediye başkanı şimdi hiçbir şey söylemiyor. İlçe başkanı iken saydıklarını şimdi saymıyor. Niye? Çünkü sayarsa bizim yaptığımız işleri sayacak. Sayacağı işleri kim yaptı diye soracaklar.
Hadi bizim yaptığımız çalışmaları, emeklerimizi, harcamalarımızı inkar edip üstüne konmasını anladık. Fakat bu durum , sahip olduğu her şeyini borçlu olduğu partiye, içinde yer aldığı siyasete de ihanet değil midir?
Kamuoyuna saygılarımla.

Göz Atın

Ataşehir Belediyesi Öğrencilere Maske Dağıttı

Yeni eğitim öğretim döneminin okullardaki ilk gününde, Ataşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, velilere ve öğrencilere sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir