Anasayfa / Son Dakika Haberleri / AK Parti Ataşehir Belediye Meclis Üyesi Fatih Kayacı Konuştu

AK Parti Ataşehir Belediye Meclis Üyesi Fatih Kayacı Konuştu

Ataşehir Belediyesi  2020 Mali Yılı Faaliyet Raporu, Ataşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi. 9 Nisan Cuma günü toplanan Ataşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayı 2. oturumunda; diğer gündem maddeleri ile birlikte Ataşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nün 2020 Mali Yılı Faaliyet Raporuna ilişkin teklifi de görüşüldü.

AK Parti Ataşehir Belediye Meclis Üyesi  Fatih Kayacı, Ataşehir Belediyesi’nin 2020 yılına ait faaliyet raporu için bir konuşma yaptı.

 AK Parti Ataşehir Belediye Meclis Üyesi Fatih Kayacı açıklaması şöyle:

”Ataşehir Belediyesi’nin borcu 627 milyona ulaştı. Ataşehir Belediyesi 2020 yılı itibarı ile çekilen kredi borcu 129 milyon liradır. 2020 yılında çekilen kredi ise 40 milyon liradır.’ diyen Kayacı, yine 2020 yılında faizlere ödenen giderin 14 milyon 250 bin lira olduğunu söyleyerek cümlelerini şöyle sürdürdü: “31.12.2020 sonu itibariyle çalışan personel sayısı 2 bin 625 kişidir. Diğer yandan bence burası çok önemli; 2020 yılında müdürlüklere ödenen kiraların 14 tanesini ben rapora koydum. Özellikle CHP meclis üyelerine de bu raporu özellikle incelemelerini rica ediyorum. İçlerinde sadece yol üzerinde baktığımız ve gördüğümüz fahiş fiyatta yerler vardır. Ferhatpaşa Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin ve Ataşehir Belediyesi’nin karşılıklı kiraladığı yerler var. Ataşehir Belediyesi’nin aynı yere 35 milyon lira civarında kiraladığını, aslında Büyükşehir Belediyenin ise 20 bin lira olarak kiraladığını görüyoruz. Yine Türkan Saylan Tıp Merkezi, kurumun verdiği hizmete kesinlikle itiraz etmiyorum ama verilen kira bu yıl bu merkezine aylık 75 bin TL stopaj dahil para veriliyor. Yani yıllık verilen kira parasıyla belki de 10 tane Türkan Saylan Tıp Merkezi yapılırdı. Ben burada şu soruları da sordum; yüksek fiyatlarla kiralanan mülklerin kira tutarları ile mülk sahibi arasında bir nedensellik bağı var mıdır? Belediye kiralama yapmadan önce kira kontratı ile alt kira alma adı altında birden fazla mülk sahibi mi oluşmuştur? Binanın tapu kayıtları ile kira kontratlarında ki isim ivedilikle belediye yönetimi tarafından karşılaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Sayıştay’ın ödenmemesi uyarısına rağmen Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün geçmiş yıllardaki, araç kiralama hizmetlerine bu yılda 60 milyon lira ödendi” diyen Kayacı şöyle devam etti: 2020 yılında yapılan arsa satışı 30 milyon liradır. Yeni ihbar tazminatları için bu yılda üç buçuk milyon lira gibi bir para verilmiştir. Sayıştay’ın ödenmemesi uyarısına rağmen Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün geçmiş yıllardaki yaptığı hata, yani bana göre hata. Yine belediye araçlarının kullanılması üzerine araç kiralama var ki burada; temizlik araçları, binek araçlar ve hizmet araçlarına toplam ödediği para 60 milyon liradır. Bir firma var! O firmanın ismi tutanaklarda yazıyor. Damacana su ve ihalesi, bakım-onarım, maske, temizlik ve ateş ölçer gibi birçok plastik masa, sandalye alımı tarzında bu bilgi ve belgelerde Ataşehir Belediyesi yönetiminin çekinmesini ben anlamış değilim. Bunlara dikkat edilmesi lazım, araştırılıp görüşülmesi gerektiğine inanıyoruz. Geçen yıl denetim faaliyet raporunda olup, bu yıl ki faaliyet raporunda ve yıl içerisinde yine belli aralıklarla arkadaşlara iletiyorum. Gerek sosyal medyada, gerekse burada arkadaşlara söylemeye devam edeceğim.”

Göz Atın

16. Dursun Akçam Kültür ve Sanat Günleri Başladı

16. Dursun Akçam Kültür ve Sanat Günleri etkinliği 9-10-11 Temmuz da memleketi Ardahan’da başlıyor. 3 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir