DOLAR 32,2611 % 0.03
EURO 35,2303 % 0.21
STERLIN 41,3547 % 0.18
FRANG 35,4498 % 0.06
ALTIN 2.525,19 % 0,98
BITCOIN 67.121,93 0.018

31 Mart’ta Hemşehri Dayanışması Maya Tutacak mı?

Yayınlanma Tarihi : Google News
31 Mart’ta Hemşehri Dayanışması Maya Tutacak mı?

31 Mart 2019 Tarihinde yapılacak yerel seçimlerde hemşehri dernekleri gittikçe tavırları ve taraf olmaları netleşiyor.

Yoğun göçten sonra gurbette kümeleyen göçmenler yaşama tutunma için hep sağlam dal aramaktalar.

Çok önce İstanbul ve diğer büyük şehirlere göç eden Karadenizliler, Sivaslılar Malatyalılar gibi bazı iller kentlileşmiş yaşayacağı illerde siyaset noktasında dersini çalışmış ve diğer illerden bir adım önde seçime giriyorlar. Diyebiliriz.

Anadolu insanın en fazla göç ettiği Esenyurt’tan bir örnek vererek yerel seçim hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Genel ve Yerel seçimlerde Türkiye’de en çok tartışılan ilçe ise Esenyut oluyor.

Çünkü 1989 yılında Belediyeyi kazanan ve 15 yıl 3 dönem yöneten Kars Ardahan Iğdırlılar 15 yıl yani 3 dönem seçimlere kaybetmişler. 2019 Seçimini kazanmak için yiğit düştüğü yerden kalkar misali bu seçimlere sım sıkı sarılmış durumdalar.

KAI’lıların adayı Makine Mühendisi Kemal Deniz Bozkurt Esenyurt’ta doğmuş 25 yıl siyaset yapmış, 31 Mart yerel seçimlerinde yoğun bir şekilde yaşayan Kars Ardahan Iğdırlılardan büyük destek alacağını ve bu günlerde yapılan anket çalışmalarında çıkan sonuçlarına göre seçimi önde götürüyor.

Ak Pati adayı Azmi Ekinci Esenyurt insanı tanımadığı ve Esenyurt siyasetin iyi bilmediği için seçimi garantilemek için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Aslan’ı, Ardahan Milletvekili Prof Dr. Orhan Atalay’ı, Iğdırlı İstanbul Milletvekili Şamil Ayrımı, Posoflu İstanbul Milletvekili Tülay, Kaynarca gibi güçlü siyasileri Esenyurt’ta davet edip Kars Ardahan Iğdırlıların oylarını almak için seçim çalışmalarını birlikte yürütüyorlar.

GELELİM ESENYURT’A

Ak Parti Kars Ardahan Iğdırlıların Ahmet Aslan’ın ardından dizildiğini Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye genelinde siyasi ayrım yapmadan güçlü destek verdiklerini bir dünya bilmekte

Ak Parti bu desteği bilmeleri halinde siyasette Kars Ardahan Iğdırlılara hiç yer vermemeleri, adam yerine koymamaları düşündürücüdür.

Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu görevden uzaklaştırıldıktan sonra KAI’lıların en çok nüfusa sahip oldukları için hakları olan Belediye başkanlığını KAI’lı adaylara vermediler. KAI’lılar Ak Partiden birinci golü orada yediler.

Ardından Ak Parti Esenyurt İlçe başkanlığı seçimi oldu. Bir sürü baskılar görüşmeler fayda vermedi. Ve Nüfusu KAI’dan tam 10 kez az bir ilin insanına verdiler. KAI’lılar İkinci golü orada yediler.

İstanbul’da Sivaslılardan sonra gelen ve bir milyon 200 bin nüfusa sahip olmalarına rağmen İstanbul 39 İlçe’de bir belediye başkan verilmedi. KAI’lılar 3 gölü de bu seçimlerde yediler.

CHP KAI’LILA 6 BELEDİYE BAŞKAN ADALIĞI VERDİ.

Gelelim CHP’ye 31 Mart yerel seçimlerinde CHP Bakırköy, CHP Esenyurt, CHP Başakşehir, CHP Şişli, CHP Saltangazi, CHP Sancaktepe gibi 6 Büyük İlçe’de Belediye Başkan adayı gösterdi.

15 yıldır Kars Ardahan Iğdırlıların oylarıyla seçilen Kadıoğlu, her dönem KAI’lılıların oylarını garantilemek için 2 veya 3 meclis üyesi KAI’lıyı başkan yardımcısı yapıyor. Ama yetki vermediğini herkesi biliyor.

Belediye giden KAI’lıların tamamına yakını KAI’lı başkan yardımcıları tarafından işlerinin görülmediğini her platformumda dile getiriyorlar.

Yine Kadoğlu zamanında bütün üstü düzey müdürlükten görevinden çöpe sürüldüğünü herkes biliyor. Esenyurt’u da çok kötü yönetildiğini bir beton kent yapıldığı da ortada.

Yiğidi öldüreceksin hakkın yemeyeceksin derler, Son kısa dönem görev yapan Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe zamanında KAI’lılar onure olduğunu söylemekten geçemeyeceğim.

Diğer yandan sadece para kazanmak için Esenyut’u beton çevirenlere iş yaptırmak istemediği ve Esenyurt’ta yüksek katların yapılmasını önlendiği için Esenyurt Belediye başkan adaylığını da bu yüzden kaybettiği bilgiler arasında

İşte Beton lobisinin gücü. Beka dilerlarya İstanbul’da tek Beka sorunu Kenti betona çevirenlerdir. Dolayısıyla hangi belediye başkanı dur diyecekse desteklenmelidir. Buda yaşadığımız nefes aldığımız kentlere olan vicdan borcumuzdur.

GELİM HEMŞEHRİ DAYANIŞMASINA

24 Mayıs 2016 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan Görevini Binali Yıldırımdan devir aldıktan sonra 25 Yıl sonra bir Kars’lıya Bakanlık verildiği için Türkiye’deki Kars Ardahan Iğdırlılarda büyük bir sevinç yaratmıştı.

KAI’lılar otobüslerle Ankara’ya gidip tebrik etmişti.

Cumhurbaşkanı seçimlerinde ise Sn. Aslan’ı Bakan yaptığından dolayı Ak Partiye borçlarını ödemek için sağcısı, solcusu, MHP’lisi, HDP’lisi, CHP’lisi, DSP’lisi AKP’lisi 7 ‘den 70 herkes destek sunmuştu. Bunların başında da ben geliyorum.

Şimdi yıllardır her türlü desteği hemşehrilerinden alan Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Aslan, Ardahan Milletvekili Prof Dr. Orhan Atalay, İstanbul Milletvekili Şamil Ayrımı İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca gibi siyaset yapan Kars Ardahan Iğdırlılar, genel seçimlerde hemşehrilerinin tamamından oy aldılar. KAI’lılar tarafından her türlü destek sunuldu.

GELELİM BUNDAN SONRAKİ GENEL SEÇİMLERE.

Şimdi hemşehrierimizin aday olduğu, Esenyurt’ta, Sancaktepe’de, Başakşehirde, Sultangazi’de 5 ilçede ranta dayalı betonlaşma olduğunu herkes biliyor. Yani iyi yönetilmediği ortada.

Hemşehri siyasilerimiz önümüzdeki genel seçimlerde Hemşehri oylarını ne diye isteyecekler. Diyebileceklerimi yerel seçimlerde partizan davranmadığımızdan dolayı Şu Belediyle Başkanı hemşehrimizin seçilmesine vesile olduk.

Şimdi hemşehrilerinden siyasi destek alan KAI’lı siyasiler 31 Mart yerel seçimlerinde hemşehrilerine destek vermeleri gerekmez mi?

Unutmayalım nice Partiler geldi geçti. Nice Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Milletvekilleri ve belediye başkanları geldi geçti.

Tek kalan iyi bir siyasi önderlik, Kanat önderliğidir. Kendi Toplumuna, vatan severliği doğru yolu ve onuru duruşu öğretenlerdir.

Ve iyi bir hemşehri dayanışma kültürünü gelecek kuşaklara aktarmaktır bu nedenle herkesi şapkasını önüne koyup düşünmeye davet ediyorum.

Mustafa KÜPELİ

mustafakupeli36fgmailbcom

YORUM YAP